بررسی تصویری انواع مختلف آجر

آخرین بروزرسانی: 17 اردیبهشت 1403
بررسی تصویری انواع مختلف آجر

بررسی تصویری انواع مختلف آجر

مقدمه

امروزه آجر یکی از عناصر مهم و اصلی در ساختمان‌سازی است. از دوران باستان تاکنون بیشترین کاربرد را در کلیه ساختمان‌ها داشته است. به‌طورکلی آجر در کرسی‌چینی، دیوارسازی‌ها، ستون‌های قطور، پوشش انواع طاق‌ها و گنبدها، دیوارکشی‌ها، طاق نماسازی‌ها، کف‌پوش‌ها، اسکلت‌سازی و استخوان‌بندی و نماسازی بناهای بزرگ مانند مساجد، حسینیه‌ها، مدارس، کاخ‌ها، پل‌ها، کاروان‌سراها، بازارها، دکاکین، حجره‌ها، آب‌انبارها، منازل مسکونی شخصی و بسیاری دیگر به‌کاررفته و می‌رود.

آجرها را می‌توان بر اساس ویژگی‌های مختلف آن‌ها، ترکیب شیمیایی، کاربرد روش ساخت و رنگشان طبقه‌بندی کرد. روش نوین امروزی، وسایل فنی و امکانات فراوانی را به دست معماران داده است که با وجود مدرن بودن، وسیله‌ای برای شکوفایی زیبایی‌شناسی آن‌ها باشد. آجر برای هر نوع ساخت‌وسازی کاربرد دارد و با وجود گذشت زمانی طولانی هنوز مدرن است.

1. آجر چیست؟

آجر باتوجه‌به انواع آن تعاریف مختلفی دارد؛ اما به‌طورکلی، آجر به‌عنوان یکی از قدیمی‌ترین مصالح ساختمانی دست‌ساز بشر، گِل پخته ­شده‌­ای است که با اشکال و اندازه‌های مختلف در ساختمان‌سازی کاربرد دارد. به‌عبارت‌دیگر، آجرها، بلوک‌هایی با اندازه منظم و مکعب هستند که اغلب از خاک رس ساخته شده و در انواع و طرح‌های گوناگون با قیمت‌های متفاوت در قسمت‌­های مختلف ساختمان، مورداستفاده قرار می‌گیرند.

انواع آجر و کاربردهای آن در ساختمان

انواع آجر و کاربردهای آن در ساختمان

2. انواع آجر و کاربردهای آن در ساختمان

آجرها به‌عنوان یکی از مصالح ساختمانی ساخته شده از جنس خاک رس و مواد دیگر باتوجه‌به جنس و ابعاد، کاربردهای متنوعی دارند و به‌عنوان کف‌پوش، دیوارپوش و دیوارکشی مورداستفاده قرار می‌گیرند. در واقع آجر نوعی سنگ مصنوعی است که از پختن خشت خام و دگرگونی آن بر اثر گرما حاصل می‌شود. خاک آجر مخلوطی از مواد زیر است:

 • خاک رس
 • ماسه
 • فلدسپات
 • سنگ‌آهک
 • سولفات‌
 • سولفور
 • فسفات‌
 • کانی‌ آهن
 • منگنز
 • منیزیم
 • سدیم
 • پتاسیم
 • مواد آلی

مهم‌ترین کاربرد آجرها را می‌توان در بنایی و برای ساخت دیوار دید که برای چیدن و اتصال آنها از ملات استفاده می‌‌گردد. بناها و آثار تاریخی بسیاری مانند آتشکده‌ها، مساجد و ساختمان‌‌های مسکونی با استفاده از آجر در ایران ساخته شده‌‌اند. انواع آجرها باتوجه‌به نوع و مواد دیگر به‌کاررفته در آن برای سایر بخش‌‌های سازه‌هایی که در حال ساخت هستند، نیز کاربرد دارند. برای درک اینکه آجر در کدام قسمت ساختمان کاربرد دارد، باید انواع آجرها را از ابعاد مختلف بررسی کنیم و سپس باتوجه‌به آن کاربرد هر یک را در بخش‌های مختلف یک بنا باهم ببینیم.

ویژگی­ آجر موجب شده از نخستین مراحل ساخت‌وساز تا انتها موردتوجه سازندگان قرار گیرد. آجر به‌خاطر کاربرد بیشتر و قیمت مناسب­‌تر در مقایسه با سایر مصالح ساختمانی در پروژه‌های مختلف ساخت‌وساز استفاده می‌شود. آجرها خصوصیات مهمی اعم از امکان جابه‌جایی راحت، سایز کوچک و راحتی استفاده، کاربردهای مختلف و متنوعی دارند که مهم‌ترین آنها عبارت‌اند از:

 • کف‌سازی به‌خاطر مقاومت سایشی مناسب
 • دیوارپوشی و نماچینی به‌خاطر مقاومت در برابر دما و رطوبت
 • پی‌سازی به‌خاطر مقاومت فشاری مناسب
 • عنصر تزیینی و دکوراسیون ساختمان
 • معماری مانند دهانه‌های وسیع به‌صورت قوس، طاق، گنبد، گوشواره، مقرنس

3. انواع آجرها بر اساس روش تولید

آجرها با ظاهر و ابعاد متنوعی تولید و در بازار عرضه می‌گردند که هر یک خصوصیات مخصوص به خود را دارند. آجرهای توپر مقاومت بالایی دارند که برای ساخت دیوارهای باربر مورداستفاده قرار می‌گیرند؛ ولی آجرهای توخالی و سوراخ‌دار دارای تخلخل‌‌های بسیاری بوده و به روش پرسی ساخته می‌‌شوند. در مجموع، آجرها باتوجه‌به شیوه تولید به دودسته کلی فشاری و ماشینی قابل‌طبقه‌بندی هستند و براین‌اساس هر کدام کاربردهای خاص خود را در قسمت‌های مختلف یک ساختمان دارند.

 • انواع آجرهای فشاری

این آجرها برای تمام اقدامات ساختمانی از جمله گره‌ چینی، طاق ضربی، دیوارهای حمال و تیغه‌چینی مناسب هستند. آجرهای فشاری، معمولاً در سفت‌کاری و زیرکاری ساختمان از قبیل دیوارهای خارجی و پی‌ریزی ساختمان مورداستفاده قرار می‌گیرند. این آجرها غالباً با دست قالب‌زده شده و در کوره‌های محلی پخته می‌شوند. به طور سنتی، خشت این آجرها با دست‌زده و گوشه‌‌های قالب به‌وسیله گل مخصوص با فشار خشت‌زن پر می‌شود. ابعاد آنها معمولاً 5×10×20 و یا 5.5×11×22 سانتی‌متر است.

 • آجرهای ماشینی یا انواع آجر سوراخ‌دار

برای ساخت دیوار و در مرحله سفت‌کاری به دلیل استحکام بالا به کار می‌روند. قیمت این آجرها، مناسب بوده و در تمام پروژه‌های ساختمانی مورداستفاده قرار می‌گیرند. آجرهای ماشینی یا سوراخ‌دار دارای 8 تا 10 عدد به قطر 1.5 تا 2 سانتی‌متر است. یکی از علل وجود سوراخ‌‌ها در این محصول این است که هنگام دیوارچینی، ملات به‌ طور عمودی در آجر نفوذ کرده و باعث استحکام بیشتر دیوار می‌شود.

ازآنجاکه در ساخت دیوارهای حمال می‌‌توان به‌وسیله سوراخ‌‌های موجود در سطح آجر آن را با میل‌گرد، مسلح کرد، بنابراین این محصول برای ساخت دیواری مستحکم مناسب است. جنس آنها در مقایسه با آجرهای فشاری، ترد و شکننده بوده و ازآنجاکه آجرهای سوراخ‌دار، خاصیت مکندگی چندانی ندارند و چسبندگی آنها به ملات چندان مناسب نیست، پس در طاق ضربی از آنها استفاده نمی‌‌شود.

انواع آجرها بر اساس کاربرد

انواع آجرها بر اساس کاربرد

4. انواع آجرها بر اساس کاربرد

آجر بر اساس کاربرد در قسمت‌های مختلف ساختمان به کار می‌رود. دراین‌رابطه، این محصول را می‌توان به انواع زیر تقسیم کرد:

انواع آجر برای نما

انواع آجر برای نما

1.4. انواع آجر برای نما

این محصول برای تزیین و زیباسازی نمای ساختمان و یا دکوراسیون داخلی مورداستفاده قرار می‌‌گیرد و طراحی آن مطابق با طرح‌های مختلف و شرایط داخلی و بیرونی ساختمان است که معمولاً یا به‌ صورت دستی یا ماشینی تولید می‌‌شود. استفاده از دیوارهای آجری می‌تواند سبب گرم و دلپذیر شدن فضا در دکوراسیون داخلی منازل  گردد. آجرنما از ویژگی‌هایی مانند مقاومت در برابر گرما، رطوبت و نفوذ آب برخوردار است.

برای استفاده از آجرنما در داخل منزل، همخوانی آن با سبک مدرن و کلاسیک مهم است و امروزه فضای مدرن با دیوار آجری طرفدار دارد. استفاده از دیوار آجری به جای دیوارهایی که با گچ سفید پوشانده می‌‌شوند و یکنواخت و کسل‌کننده هستند، راهکار مناسبی به شمار می‌رود. آجرنسوز نیز نمونه‌ای است که می‌توان از آن به‌عنوان آجرنما استفاده کرد. ضمن آنکه تنوع بالای رنگ، آجرنما را به گزینه مناسبی برای پوشش نما مبدل ساخته است.

آجر مهندسی

آجر مهندسی

2.4. آجر مهندسی

این آجرهای ماشینی که به علت تراکم بالا از مقاومت زیادی برخوردار بوده و ظاهر نیمه شفاف دارند در ساختمان‌‌هایی که بار زیاد را تحمل می‌‌کنند، مورداستفاده قرار می‌گیرند.

آجر لعابی

آجر لعابی

3.4. آجر لعابی

این دسته از آجرها در ابعاد و رنگ‌های متنوع تولید و مورداستفاده قرار می‌گیرند. از جمله کاربرد آنها می‌توان به تزیین دکوراسیون داخلی و بیرونی ساختمان و طراحی‌های سنتی اشاره کرد. لعابی که سطح محصول را پوشش می‌دهد، نقش لایه محافظ را داشته و موجب مقاومت بالا و طولانی‌شدن عمر آن می‌شود. این آجرها با رنگ‌هایی نظیر آبی، قرمز، نارنجی، قهوه‌ای و سورمه‌ای لعاب داده می‌شوند و جلوه بصری زیبایی به فضا می‌بخشند. ناگفته نماند قیمت آجر لعابی، گران‌تر از آجر معمولی است.

آجر ماسه آهکی

آجر ماسه آهکی

4.4. آجر ماسه آهکی

این محصول که از سیلیکات کلسیم ساخته می‌شود، بیشتر در پی‌سازی ساختمان کاربرد دارد. ازآنجاکه مقاومت فشاری این آجر بالا است، ظرفیت باربری آن نیز زیاد بوده و به همین جهت از آن در ساخت دیوارهای حائل و حمال استفاده می‌شود. آجرهای ماسه آهکی به دلیل استفاده از رنگ‌دانه در تولید آنها رنگ‌های متفاوت و ظاهر زیبایی دارند.

آجر بتنی

آجر بتنی

5.4. آجر بتنی

آجر بتنی محصول جدیدی است که با تکنولوژی آلمان و به‌صورت کاملاً اتوماتیک تولید می‌شود بااین‌حال، برخلاف برخی نظرات مطرح شده در این زمینه، آجر بتنی، جایگزین آجرفشاری نیست و اصولاً کیفیت و مزایای آجر بتنی از جنبه‌های مختلف نسبت به آجرفشاری بیشتر است. در بین انواع آجرهای بتنی که در ساخت راهروهای حیاط و مسیرهای پیاده‌رو خیابان گرفته تا نمای بیرونی و داخلی واحد مسکونی نقش دارند، آجرهای سبک بتنی از جمله آجرهایی هستند که در پی چینی و دیوارچینی ساختمان و تیغه‌های باربر به کار می‌روند. این محصولات سبک به دلیل صاف و یکدست بودن، بیشتر در نمای ساختمان مورداستفاده قرار می‌گیرند و به زیبایی منازل مسکونی بسیار کمک می‌کنند. این محصولات باتوجه‌به سلیقه مشتریان و خریداران در رنگ‌‌های مختلف وجود دارند.

5. مواد تشکیل‌دهنده آجر

ساختار و ماده اصلی آجر، خاک رس است که معمولاً با 15 تا 20 درصد وزن آن آب مخلوط می‌کنند و از گل حاصل، خشت می­‌سازند. از پختن خشت و تغییراتی که بر اثر گرما در آن پدید می‌آید، آجر تشکیل می‌شود. درون خاک رس، ترکیباتی مانند سنگ آهک، سولفات‌ها، اکسیدها و فسفات­‌ها و… وجود دارد و میزان کاهش یا افزایش هر یک از آنها، باید در خاک رسِ به‌کاررفته برای تهیه آجر، موردتوجه قرار گیرد. طبق استانداردهای موجود، میزان این ترکیبات در خاک رس عبارت‌اند از:

 • اکسیدها شامل اکسید سیلیسیم 40 تا 60 درصد، اکسید آلومینیوم 9 تا 21 درصد، اکسید آهن 3 تا 12 درصد و اکسید منیزیم: حداکثر 4 درصد
 • آهک: تا میزان 30 درصد به صورت گرد سنگ آهک
 • سولفات‌های کلسیم (سنگ گچ)، منیزیم، پتاسیم و سدیم به مقدار کم؛ سنگ گچ حدود 1 درصد، کلرور سدیم و پتاسیم حداکثر 1 درصد
 • ماسه: 10 تا 15 درصد

آجر معمولی برای اقدامات ساختمانی، مصرف و به شیوه ماشینی یا دستی تولید می‌شود. ساخت، تهیه و تولید آجر در مراحل زیر صورت می‌گیرد:

استخراج خاک رس از سطح زمین: حمل آن به کارخانه، جداکردن خاک سطحی یا نباتی و ریشه گیاهان

عمل‌آوردن خاک یا آماده‌سازی مواد خام: سنگ‌شکنی اولیه، تبدیل خاک به گرد، سرند کردن آب، ارسال به آسیاب و جداکردن دانه‌هایی که رنگ را ضایع می‌کنند یا افزایش میزان اکسید آهن خاک (درصورتی‌که رنگ محصول، مهم باشد)

ساختن گل برای تولید خشت: افزودن آب در حد مجاز و هم­زدن در مخلوط‌کن‌های مکانیکی برای چسبندگی و شکل‌دهی

 • خشت‌زنی یا قالب­‌گیری: شامل روش سنتی و امروزی:

الف- روش سنتی: قراردادن گل در قالب چوبی بدون کفه، صاف کردن آن با دست، برداشتن قالب و قرار دادن خشت­‌ها در هوای آزاد برای خشک کردن آن

ب- روش کارخانه‌های آجرپزی یا تولید آجر: این روش شامل گل سفت یا اکسترودر (با میزان 15 درصد آب به وزن خاک)، گل شل (برای خاک­هایی با میزان آب زیاد 20 تا 30 درصد وزن خاک) و پرس کردن خاک نیمه­ خشک یا قالب فشاری (با 7 تا 10 درصد آب به وزن خاک)

خشک کردن خشت: در این مرحله خشت‌ها پس از خشک شدن به روش سنتی به کوره منتقل می‌شوند و در روش جدیدتر این کار در اتاق‌ها یا تونل‌هایی انجام شده که گرمای آنها از حرارت خروجی کوره‌ها تأمین می‌گردد.
پختن خشت (آجرپزی): مهم‌ترین مرحله تولید آجر است. با پختن در حرارت حدود 900 درجه سانتی­گراد به مدت 40 تا 150 ساعت متناسب با نوع کوره و خاک رس سه مرحله پخت عبارت‌اند از:

 1. تا دمای 100 درجه سانتی­گراد: تبخیر آب فیزیکی خشت
 2. تا دمای 500 درجه سانتی­گراد: متصاعد شدن آب شیمیایی خاک رس
 3. تا دمای 900 درجه سانتی­گراد: تبدیل خاک رس به خمیر، چسبیدن دانه­‌های خاک به یکدیگر و سخت شدن آن.

همچنین با افزودن سوخت در مرحله آخر در زمان معین، می­‌توان آجر را به رنگ خاص تولید کرد.

ابعاد استاندارد آجر

ابعاد استاندارد آجر

6. ابعاد استاندارد آجر

ابعاد آجر از گذشته تاکنون، تغییرات متعددی داشته است. در گذشته، علاوه بر آجرهای معمولی، آجر نظامی با ابعاد 50x50x50 و آجر ختایی با ابعاد 25x25x25 تولید می‌شد که بیشتر برای کف­ سازی مورداستفاده قرار می‌گرفت اما امروز، اغلب آجرهای دیوارچینی در ابعاد 20x10x5 یا 22x11x5.5 سانتی­متر ساخته می‌شوند. در این حالت، هر بُعد آجر، دو برابر بُعد دیگر است تا برای دیوارچینی به راحتی آجرها کله (عرض) راسته (طول) چیده شود؛ به­ گونه­‌ای که بندهای آجر در مقابل یکدیگر قرار نگیرند و چفت و بست لازم بین آنها ایجاد شود.

موسسه استاندارد و تحقیقات صنعتی ایران در استاندارد ملی شماره 7، ابعاد ترجیحی انواع آجر به صورت مدولار را به دو صورت زیر تعریف کرده است:

ابعاد ترجیحی آجر (برحسب میلی­متر)

نوع درازا پهنا بلندی
1 210 100 50
2 220 105 53

7. طبقه ­بندی انواع آجر

انواج آجر باتوجه‌به معیارهای مختلف قابل طبقه­‌بندی است. در زیر برخی از این تقسیم‌­بندی­‌ها ذکر شده است:

 1. تقسیم ­بندی اول بر اساس نوع ساخت: سنتی و قدیمی (فشاری/ دستی)، جدید و مدرن (‌ماشینی)
 2. تقسیم­ بندی دوم بر اساس جنس: لعابی، سفالی (ایتال)، نسوز، ماسه آهکی، فشاری و ماشینی
 3. بر اساس ظاهر و شکل: توپر، توخالی، سوراخ‌دار، متخلخل، با اشکال هندسی مختلف
 4. بر اساس رنگ در نماچینی: آجر سفید (به رنگ زرد کم­رنگ)، آجر بهی (زرد پررنگ)، قرمز روشن، قرمز سیر، ابلق (قرمز و زرد)
 5. بر اساس قدمت (آجرهای قدیمی): آجر نظامی، آجر ختایی، آجر تخت (چهار گوش ایرانی)، آجر شکری
 6. بر اساس آجر آلومینایی (آجرهای نسوز): آجر نسوز آلومینیومی، آجر نسوز سیلیسی، آجر نسوز ویژه، آجر نسوز اکسید کروم -کوروندوم، آجر نسوز زیرکونیوم، آجر نسوز قلیایی
 7. به ترتیب قرار گرفتن نسبت به آتش در کوره: آجر جوش، سبز، بهی، سفید، ابلق (بیشترین استفاده)، قرمز، خام پخته
 8. بر اساس تزیین: آجر واکوب و آبمال، آجر پیش­بر، آجر مهری، آجر تراش، آجر قالبی و تراش، آجر آبساب
 9. بر اساس شیوه آجر کاری: زنجاب کردن، قواره‌­بری، رگ ­چینی، گل­ اندازی، گره‌­سازی، آجرهای تزیینی (مهری)، آجرکاری رنگی، خوون­ چینی، فخر و مدین، هشت­ گیر، آبشاری، بادبزنی، معقلی (مخلوط کاشی و آجر)
 10. بر اساس آجرهای مختلف­ شکل: آجر سوراخ‌­شده، آجر معمولی، آجر توخالی، آجر بولنوس، آجرهای خردشده، آجرهای کانال، آجرهای مقابله، آجرهای منفرد، سنگ­فرش آجر، آجر زرق و برق­دار، ملکه نزدیک­تر، شاه نزدیک­تر، هدف آجر
 11. بر اساس کیفیت: آجر درجه یک، آجر درجه دو، آجر درجه سه
 12. بر اساس مصرف: مهندسی (توپر، سوراخ‌دار)، نما (متعارف، پلاکی)، توکار (باربر، غیر باربر)
 13. بر اساس نوع کاربرد: معمولی، مهندسی، آجر نما
 14. بر اساس آجر نما (انواع آجر نما): شاموتی، پلاک، رستیک، حصیری، کرکره‌ه­ای، لعابی، نسوز
 15. بر اساس آجرهای غیر رسی: ماسه آهکی، سیمانی (بتنی)
 16. بر اساس ابعاد: نیمه (یک دوم آجر از طول)، چارک یا کلوک (یک چهارم آجر از طول)، سه قدسی (سه چهارم از طول)، قلمدانی (یک دوم آجر از عرض) و…. .

این تقسیم‌بندی آجرها از منظرهای مختلف که می­‌توان به آن طبقه‌بندی‌های دیگر هم افزود به خوبی گویای کاربرد و تنوع گسترده این نوع مصالح ساختمانی است.

8. 10 نوع آجر معروف (جدول کاربرد و ویژگی­ آنها)

اکنون از بین انواع آجرهای مورد استفاده در صنعت ساختمان، 10 نوع از این آجرها به صورت مختصر همراه با کاربردها و ویژگی­‌های آنها در قالب جدول آورده می­‌شود:

در ادامه با انواع آجر و ویژگی‌های آن آشنا شوید:

ردیف  نوع آجر  کاربرد و ویژگی‌ها
1 آجر لعابی  از جمله روش‌های روکش‌کاری برای محافظت از آجر 
تنوع در رنگ (آبی، قرمز، نارنجی، قهوه‌ای و سورمه‌ای) با ابعاد گوناگون
قابل استفاده در دکوراسیون داخلی و بیرونی ساختمان (اغلب مناسب طراحی سنتی)
گران‌تر از آجر معمولی
2 آجر سفالی  ساخته شده در کوره‌های سفال‌پزی، دارای وزن سبک 
مشابه بلوک‌های سوراخ‌دار، قابل استفاده در تیغه‌های جداکننده و دیوارهای غیر باربر
پایداری بالا و عایق گرمایی و صوتی مناسب 
قیمت پایین‌تر در مقایسه با سایر آجرها 
آجر سفال 10 سوراخ با قطر 5.5 تا 5.2 سانتی‌متر با قابلیت قفل شدن میلگرد در سوراخ
3 آجر فشاری (سنتی) از آجرهای پرکاربرد در ساختمان سازی 
خشت زنی با دست و پخته شدن در کوره 
کاربرد در مرحله سفت کاری و استفاده در ساخت دیوارهای باربر 
قیمت متفاوت است و وزن حدودی آن 2.5 کیلوگرم 
4 آجر ماسه آهکی  ساخته شده از سیلیکات کلسیم و کاربرد در پی ساختمان 
مقاومت فشاری و در نتیجه ظرفیت باربری و قابل استفاده در ساخت دیوارهای حائل 
ظاهر زیبا با رنگ‌بندی متفاوت 
سهولت در اجرا و کم بودن میزان پرتی مصالح 
عایق مناسب برای جلوگیری از هدر رفت انرژی 
5 آجر نسوز  عمر بالا، دارای ثبات رنگ، مقاوم در برابر حرارت بالا 
قابل استفاده در دیواره داخلی شومینه و مصارف ساختمانی 
قیمت بالاتر در مقایسه با سایر آجرها 
استفاده از آن به عنوان آجر نسوز دکوراتیو 
عایق مناسب برای جلوگیری از هدر رفت انرژی
6 آجر ماشینی  در دسته آجر سوراخ‌داری که حفره‌های آن جهت افزایش مقاومت پر می‌شود 
تعداد حفره‌های روی این آجر 8 الی 10 عدد
جهت سفت کاری و قابل استفاده در تمام پروژه‌های ساختمانی 
قیمت به صرفه 
7 آجر خشتی   

(قزاقی قرمز)

قدیمی‌ترین آجر از دوره ساسانی که رنگ قرمز آن به نام خشتی معروف است
قابل استفاده در نمای بیرونی ساختمان، نماهای داخلی سنتی، بازسازی و … 
در ابعاد 20*10 ضخامت 4.5 و 5.5 سانتی‌متر مربع و آجر کف 20*20 و 25*25
دارای طیف قرمز، پوست پیازی، گلبهی و …
8 آجر جوش تولید در دمای بالای 1000 درجه 
دمای بالا برای جلوگیری از خمیری شدن آجر 
تاپ فشاری کمتر از 35N/mm2 
ضربه پذیری بالا و سایش کم. قابل استفاده کف سواره رو و پیاده رو 
مکش آب در آجر جوش ساختمانی بیش از 6 درصد 
استفاده در ساخت دیوار، تونل و گنداب رودها و … 
9 آجر درجه 1، 2 و 3 آجر درجه یک: مقاوم در برابر خراش، بدون شن و کیفیت پخت بالا. بافت منظم و … 
آجر درجه دو: سایز استاندارد، رنگ زرد یا قرمز، مقاومت نسبتا خوب در برابر خراش
آجر درجه سه: رنگ قرمز کمرنگ، دارای صدای بم و خام، نداشتن بافت همگن 
10 آجر نما  استفاده برای طراحی نما، وزن کم و نصب آسان 
طول عمر بالا و عدم ایجاد خوردگی، عدم لق شدگی و عدم نیاز به استفاده از نگهدارنده
مقاوم در برابر گرما، رطوبت و نفوذ آب 
استفاده از فن‌آوری نانو در ساخت برخی از مدل‌های آن 
عایق دما و جلوگیری از اتلاف انرژی 
دارای قیمت‌های متفاوت با توجه با ویژگی‌ها 

9. فرمول محاسبه تعداد آجر

یکی از سؤالات کاربردی در زمینه نحوه محاسبه تعداد آجر موردنیاز در دیوارچینی برای هر سایز آجر است. در این زمینه از دو فرمول استفاده می­‌شود:

 • فرمول اول:
 • طول آجر × (ارتفاع آجر + 1.5) = مساحت آجر و ملات
 • (مساحت آجر و ملات) / (10.000) = تعداد در هر مترمربع
 • جمع کل طول دیوارها × ارتفاع دیوار × تعداد در هر مترمربع = تعداد آجر یا سفال
 • فرمول دوم:
 • ضخامت دیوار × ارتفاع × طول = حجم دیوار
 • حجم دیوار × 0.8 = حجم آجر
 • (حجم یک آجر یا سفال) / (حجم آجر) = تعداد آجر یا سفال

این فرمول‌ها و محاسبات به‌صورت تخمینی و تقریبی است و می‌توان از آن برای برآورد تعداد انواع آجر سفال، بلوک، تیغه سفالی سقفی و دیواری و نظایر آن استفاده کرد.

جمع‌بندی ونتیجه‌گیری

در مجموع کاربردهای آجر را می‌توان به دو بخش ساختمانی و غیرساختمانی تقسیم کرد. دراین‌رابطه، آجرهای باکیفیت، دارای شکل استاندارد، لبه‌های تیز، سطح نرم، طول عمر بالا و مناسب برای ساخت و ساز، راه سازی، سدسازی، پل سازی و غیره هستند. این محصولات برای ساخت انواع دیوار با سایزهای مختلف اعم از نما، فونداسیون، نگهدارنده و حصارها، کف سازی، ساخت آرک و قرنیزها قابل استفاده هستند.

آجرنسوز نیز به خاطر مقاومت در برابر حرارت برای ساخت جداره داخلی دودکش‌ها، کوره‌ها، تنورهای پیتزاپزی و باربیکیوهای آجری در محوطه منازل استفاده می‌شود. در مقابل آجرهای کیفیت پایین یا بیش از حدمجاز پخته شده به دلیل شکنندگی، برای ساخت و ساز مناسب نیستند و بیشتر برای سنگ ریزی جاده‌ها یا توده‌های زیر بتن فونداسیون استفاده می‌شوند.

همچنین آجرهایی که در معرض آفتاب خشک شده‌اند، تنها برای سازه‌های موقتی قابل استفاده هستند زیرا مقاومتشان پایین است و اگر میزان رطوبت و بارندگی بالا باشد، مناسب نیست. بنابراین آجر تنها برای امور ساختمانی کاربرد ندارد و علاوه بر نقش آنها در پی سازی، کف سازی، دیوارچینی و به طور کلی ساخت و ساز برای ساخت پیاده‌روها و مسیرهایی که به باغچه محوطه ختم می‌شوند نیز مورد استفاده قرار می‌گیرند.

مسیرهای آجری در باغ‌ها و محوطه‌ها، زیبایی چشمگیری ایجاد می‌کنند در این میان، کفپوش آجری، گزینه جذابی است. همچنین آجرهای مقاوم به دلیل تنوع بالای رنگ، بافت و تراکم برای اهداف دکوراتیو، تزئینات و دکوراسیون داخلی قابل استفاده هستند. برای مثال سوراخ‌های تعبیه شده در آنها، مکان مناسبی برای قرار دادن شمع‌های دکوراتیو است همچنین در بین سبک‌های مختلف دکوراسیون داخلی، سبک صنعتی از دیوارهای آجری یا بتنی استفاده می‌کند و این دیوارهای داخلی، زیبایی خاصی را به همراه دارند.

جهت آشنایی کامل با  “انواع مختلف آجر” به پکیج “دوره جامع متره و برآورد پروژه (دکتر مترور)” در صفحه اصلی وب‌سایت مراجعه فرمایید.

 

اشتراک‌گزاری در شبکه‌های اجتماعی

دیدگاه خود را بنویسید

هایپر فایل

آخرین مقالات:

 • بی حوصلگی در زمان مطالعه؛ مهمترین دلایل و راه‌های رفع آن

 • استرس در زمان درس خواندن؛ راهکارهای مطالعه بدون اضطراب

آخرین فایل‌های گنجینه فایل:

 • ضوابط کاربردی نظام فنی و اجرایی

 • فایل‌های کاربردی دفتر فنی

آخرین فایل‌های هایپر فایل:

 • جزوه تحلیل سازه

 • جزوه مهندسی ترابری