ایزوگام و نکات نظارتی آن

آخرین بروزرسانی: 26 اسفند 1402
ایزوگام و نکات نظارتی آن

ایزوگام و نکات نظارتی آن

مقدمه

به پوشش‌هایی که با اجرای آن‌ها از ساختمان در برابر رطوبت محافظت می‌شود عایق‌ رطوبتی می‌گویند. در اجرای ساختمان استفاده از عایق رطوبتی برای تمام مکان‌هایی که در معرض آب یا رطوبت هستند؛ مانند پشت‌بام، سرویس بهداشتی، حمام، استخر و حتی در بعضی موارد نمای ساختمان ضروری است. ایزوگام یکی از عایق‌های رطوبتی بر پایه قیر است که امروزه در اجرای ساختمان‌ها رواج دارد.

قطعاً اسم قیرگونی و ایزوگام را شنیده‌اید. هر دو از روش‌های عایق‌کاری رطوبتی هستند. در این مقاله ابتدا به تعریف ایزوگام پرداخته و در ادامه نحوه و روش اجرای ایزوگام، نکات اجرایی آن و به طور خاص اجرای ایزوگام سرویس بهداشتی و پشت‌بام را تشریح کرده‌ایم

1. ایزوگام چیست؟

ایزوگام یک پوشش مقاوم و عایق رطوبتی است که برای عدم نفوذ رطوبت در هر سطحی اجرا می‌شود. عایق ایزوگام از قیر، الیاف تیشو، الیاف پلی‌استر، گاهی فویل آلومینیومی و مواد پلیمری دیگری تشکیل شده که قیر مهم‌ترین ماده تشکیل‌دهنده آن است. ایزوگام به‌وسیله گرما در محل موردنظر اجرا و چسبانده می‌شود.

این متریال به‌صورت رول‌هایی با عرض 1 متر و طول 10 متر به ضخامت حدود 4 میلی‌متر در انواع تک و دو لایه، قیر خالص یا دمیده، ساده یا با روکش آلومینیومی در بازار وجود دارد. رول‌های دو لایه دارای دو قشر الیاف تیشو و پلی‌استر جهت نگهداری و مسلح کردن لایه قیری هستند. به طور متوسط وزن هر رول ایزوگام حدود 40 کیلوگرم است.

نمونه حاوی قیر خالص از دوام و کیفیت بالاتری نسبت به دمیده‌ها برخوردار است. رول‌های دارای پوشش آلومینیومی نیز به دلیل انعکاس نور، جلوگیری از گرم‌شدن عایق در تابستان و تأثیر مثبت در آب‌شدن برف‌ها، مناسب بام هستند.

به‌طورکلی کاربرد ایزوگام در عایق‌کاری رطوبتی برای مکان‌هایی مانند پشت‌بام، استخرها، پی و دیواره‌ها و هر سطحی که نباید رطوبت در آن نفوذ کند قابل‌استفاده است. از دیگر اطلاعات مهم که باید درباره عایق ایزوگام بدانید عمر مفید آن است. درصورتی‌که ایزوگام از نوع باکیفیت باشد و به‌خوبی اجرا شود دارای عمر متوسط 10 تا 15 سال است.

از دلایل عمده استفاده از ایزوگام به‌عنوان یک عایق رطوبتی، می‌توان سرعت بالا، عدم نیاز به ایجاد آتش جهت نرم کردن قیر و کم‌بودن آلودگی زیست‌محیطی را نام برد.

در بخش بعدی درباره نحوه و روش‌های اجرای ایزوگام صحبت می‌کنیم. اما پیش از مطالعه این قسمت، فیلم زیر را مشاهده کنید تا در یک پروژه واقعی با نکات اجرای ایزوگام آشنا شوید.

نحوه و روش‌های اجرای ایزوگام 

نحوه و روش‌های اجرای ایزوگام

2. نحوه و روش‌های اجرای ایزوگام 

نحوه و روش اجرای ایزوگام برای هر قسمتی از ساختمان که قرار است اجرا شود از یک‌روند ثابت پیروی می‌کند. به‌طورکلی در نصب ایزوگام چند گام باید به ترتیب انجام شود تا در نهایت ایزوگام از کیفیت خوبی برخوردار شود.

در این بخش مرحله‌به‌مرحله نحوه اجرای ایزوگام را بررسی کرده و توضیح می‌دهیم.

1.2. شیب بندی سطح

ازآنجایی‌که هدف از ایزوگام جلوگیری از نفوذ رطوبت به سطح زیرین است، اگر شیب بندی به‌درستی انجام نشده باشد آب در یک نقطه باقی‌مانده و به‌مرورزمان راهی برای نفوذ به سطح پیدا می‌کند.

لذا نکته مهم در کفسازی‌های مرتبط با آب، اجرای اصولی شیب بندی است. اجرای اصولی شیب بندی بام و سایر فضاهای ساختمان یکی از کارهای بااهمیت پیش از اجرای قیرگونی و ایزوگام است.

در واقع شیب بندی باید طوری انجام شود که به‌هیچ‌عنوان آب بر روی سطح جمع نشود. البته برای اطمینان خاطر از این مسئله بهتر است که در مکان‌هایی مانند اطراف ناودان، چاهک‌های آبرو و زیر کولرها، قبل از نصب ایزوگام اصلی، یک یا دولایه ایزوگام نصب گردد تا از نفوذ احتمالی آب جلوگیری شود.

2.2. زیرسازی

اگر قرار باشد روی سطوحی که کفسازی اجرا شده ایزوگام کار کنیم باید زیرسازی مناسب انجام شود. برای مثال درصورتی‌که سطح موزاییکی باشد باید ابتدا روی سطح را دوغاب ریخته و سپس از مشتق قیری در حلال نفتی استفاده شود. یا اگر سطح کار سیمانی بود از مشتق قیری محلول در حلال نفتی استفاده می‌گردد.

به دلیل اینکه امکان شکستن ایزوگام در گوشه‌ها وجود دارد حتماً پیش از ایزوگام کاری محل برخورد کف و دیوار ماهیچه‌کشی شود. بعد از پیاده‌سازی زیرسازی لازم است سطح کاملاً خشک شده و از تمیزشدن آن اطمینان حاصل کنید.

3.2. گرفتن درز و شکاف‌ ها

باتوجه‌به اینکه هر گونه درز و ترک زیر سطح ایزوگام می‌تواند باعث شکستگی و ترک‌خوردن آن شود، لازم است تا سطح موردنظر کاملاً یکدست شده و عاری از هرگونه درز و شکاف باشد. برای پر کردن درز و شکاف‌ها می‌توان از مصالحی مانند ماسه، سیمان، پوکه معدنی یا دیگر مصالح پرکننده استفاده کرد. هدف از انجام این مرحله بهتر چسبیده شدن ایزوگام روی سطح است.

4.2. تمیز کردن سطح

در مرحله بعد باید سطحی که قرار است عایق‌کاری روی آن انجام شود به طور کامل با آب‌وجارو تمیز شود به‌طوری‌که هیچ گردوغبار و آلودگی بر روی سطح باقی نماند. این مرحله برای نصب ایزوگام اهمیت بالایی دارد و باید آن را به‌خوبی انجام دهیم.

همچنین باید تمام اشیایی که در سطح هستند؛ مانند منبع آب، کولر و غیره در پشت‌بام برداشته شده تا اجرای ایزوگام به‌صورت آزادانه و بدون اشیای مزاحم انجام شود.

5.2. آماده کردن رول ایزوگام

حالا که سطح، آماده ایزوگام شده ابتدا رول‌های ایزوگام را بازکرده و لایه پلاستیکی که روی سطح آن است را جدا می‌کنیم. درصورتی‌که میزان چروک بودن رول‌ها زیاد بود، برای باز کردن رول‌ها و جلوگیری از پاره شدن آن‌ها از مشعل استفاده می‌شود.

6.2. نصب ایزوگام 

نصب و چسباندن ایزوگام آخرین مرحله از اجرای آن است. در این مرحله پس از باز کردن رول ایزوگام و برش آن باتوجه‌به سطحی که قرار است ایزوگام شود، لایه‌های ایزوگام را با استفاده از حرارت شعله روی سطح می‌چسبانیم.

در این مرحله لازم است که لایه ایزوگام را به سمت دو طرف صاف کنیم تا در حین چسبیدن به سطح، چین‌وچروک و هوای اضافه در آن ایجاد نشود. نحوه اجرای ایزوگام به این صورت است که هر دولایه که در امتداد هم قرار می‌گیرند باید 10 سانتی‌متر همپوشانی داشته و با استفاده از حرارت شعله به‌خوبی به یکدیگر وصل شوند.

اطمینان از اینکه لایه ایزوگام به‌خوبی روی سطح چسبیده شده نیز نکته قابل‌توجهی است که نباید از آن غافل شد.

دقت داشته باشید که تمام سطح لایه ایزوگام توسط شعله حرارت داده شده و به سطح موردنظر چسبانده شود. در بعضی موارد به دلیل صرفه‌جویی در مصرف گاز و تسریع کار توسط نصاب، این کار ناقص انجام می‌شود. در این صورت بر اثر سوراخ‌شدن یا پارگی قسمت کوچکی از ایزوگام، سطح وسیعی در معرض نفوذ رطوبت قرار می‌گیرد.

حرارت بیش از اندازه نیز موجب ازبین‌رفتن لایه قیری و بیرون‌زدن الیاف تیشو می‌گردد. محل درز رول‌های ایزوگام باید توسط حرارت کاملاً به هم چسبانده شده و آب‌بندی گردد.

اجرای ایزوگام در سرویس بهداشتی

اجرای ایزوگام در سرویس بهداشتی

3. اجرای ایزوگام در سرویس بهداشتی

از آن جایی که آب آسان‌ترین مسیر را برای حرکت پیدا می‌کند، درصورتی‌که سرویس بهداشتی یا حمام به‌درستی عایق‌بندی نشده باشد آب از کوچک‌ترین درز و ترک‌ها نشت کرده و به دیگر قسمت‌های سازه و تأسیسات آن آسیب وارد می‌کند. ممکن است شنیده باشید که به دلیل سهولت اجرا در فضاهای کوچک بهتر است سرویس بهداشتی قیرگونی شود؛ اما اگر پیمانکار عایق‌کاری کاربلد باشد می‌توان فضاهای کوچک را نیز به‌راحتی ایزوگام کرد.

واقعیت این است که در اجرای ساختمان برای ایزوگام سرویس بهداشتی باید نکاتی بیشتر از ایزوگام یک سطح عادی رعایت شود.

1.3. مراحل اجرای ایزوگام در سرویس بهداشتی

در ادامه مراحل اجرای ایزوگام در سرویس بهداشتی را بررسی می‌کنیم.

1.1.3 زیرسازی

همان‌طور که در بخش نحوه و روش اجرای ایزوگام گفتیم، زیرسازی ایزوگام یکی از مراحل بسیار مهم در اجرای این نوع عایق‌بندی است که باید به آن توجه ویژه‌ای داشته باشیم. در ایزوگام سرویس بهداشتی منظور از زیرسازی، سیمان‌کاری سطحی است که قرار است ایزوگام روی آن قرار بگیرد. سیمان‌کاری زیر ایزوگام باید یکدست بوده و در صورت وجود کف‌شور، باید کف را نیز شیب بندی کرد.

یکی از نکات دیگری که باید به آن توجه کنیم، خشک‌بودن سطحی است که ایزوگام قرار است روی آن قرار بگیرد. البته برای خشک‌کردن سیمان نباید از وسایل گرمازا استفاده کنیم چرا که باعث پوک شدن سیمان می‌شوند.

2.1.3. ایزوگام دیوارها و کف

در نصب ایزوگام سرویس بهداشتی‌های کوچک ابتدا کار را از دیوارها شروع می‌کنیم چرا که در صورت شروع هم‌زمان کف و دیوارها، اجرای کار با مشکل مواجه خواهد شد. نکته قابل‌توجه در ایزوگام سرویس بهداشتی این است که ایزوگام دیوار باید روی ایزوگام کف قرار بگیرد. به این صورت که هنگام ایزوگام کف، قسمتی که امتداد ایزوگام دیوار است را بلند کرده و ایزوگام کف را زیر آن قرار داده و به سطح می‌چسبانیم. دلیل این کار جلوگیری از نفوذ رطوبت به دیوار از درز بین دیوار و کف است.

ارتفاع ایزوگام دیوار از روی کف حداقل 60 سانتی‌متر باشد. همچنین اگر که در سرویس بهداشتی، کابین دوش وجود داشته باشد بهتر است اجرای ایزوگام در آن دیوار تا ارتفاع 180سانتی‌متری اجرا شود.

3.1.3. اجرای کف‌پوش روی ایزوگام

در این مرحله کف‌پوش که می‌تواند مصالحی از جمله سنگ یا سرامیک باشد در کف سرویس بهداشتی اجرا می‌شود. همچنین برای بستن درزهای بین سرامیک‌ها از دوغاب استفاده می‌کنند.

مزایا و معایب ایزوگام سرویس بهداشتی

مزایا

 • کارایی بالا نسبت به سایر روش‌ها مثل قیرگونی
 • قیمت مناسب در مقایسه با سایر عایق‌های رطوبتی
 • سبک بودن وزن ایزوگام
 • سهولت در اجرا

معایب

 • چسبیدن سخت ایزوگام روی کاشی و سرامیک

4.1.3. نکات اجرای ایزوگام سرویس بهداشتی

 • در عایق‌کاری حمام، سرویس‌های بهداشتی و آشپزخانه لازم است که دیوارها تا ارتفاع حداقل 60 تا 80 سانتی متر با یک لایه ایزوگام عایق گردند.
 • در سرویس‌های بهداشتی محل کاسه توالت با ملات ماسه سیمان به‌صورت چالی که کاسه در آن قرار گیرد آماده شده و پس از خشک‌شدن ملات، نسبت به عایق‌کاری اقدام گردد.
 • جهت ممانعت از نفوذ آب به گوشه‌های چارچوب درب حمام و سرویس‌ها، باید قبل از ایزولاسیون یک‌لایه آجری یا سیمانی به ارتفاع چندسانتی متر اجرا شود. به‌عبارت‌دیگر، عایق در قسمت درب ورودی روی زمین تمام نشده و مقداری بالاتر بیاید.
اجرای ایزوگام پشت‌بام

اجرای ایزوگام پشت‌بام

4. اجرای ایزوگام پشت‌بام

مراحل اجرای ایزوگام پشت‌بام را در بخش نحوه و روش اجرای ایزوگام گفتیم. در این بخش به نکاتی می‌پردازیم که برای ایزوگام پشت‌بام باید به آن توجه کنید.

 • ایزوگام در زیر منبع آب کولر باید یکپارچه باشد.
 • لایه‌هایی که در کنار هم قرار می‌گیرند باید به‌اندازه 10 سانتی‌متر همپوشانی داشته باشند.
 • از محل ناودان اندازه‌گیری را شروع کرده و سطح کار را با فاصله‌های 90 سانتی علامت می‌زنیم.
 • یک تک‌لایه با ابعاد 50 در 50 سانتی‌متر به شکل قیف داخل ناودان اجرا شده و برای جلوی ناودان نیز یک لایه یک متری نصب می‌کنیم.
 • برای ایزوگام پشت‌بام باید لایه اصلی از مقابل ناودان نصب گردد و رول 10 متری را که به دو قسمت 5 متری تقسیم کرده‌ایم از نقطه وسط، نصب کنیم.

5. نکات اجرای ایزوگام

تا اینجا به طور کامل با نحوه اجرای ایزوگام آشنا شدیم و گفتیم ایزوگام سرویس بهداشتی و پشت‌بام چگونه انجام می‌گیرد. در این بخش قصد داریم تمام نکات اجرای ایزوگام را عنوان کنیم.

البته دقت کنید که بسیاری از نکاتی که در ادامه برای اجرای ایزوگام عنوان می‌کنیم را باید در روش قیرگونی نیز به کار ببرید.

1)  پیش از عایق‌کاری باید سطح کار از مواد اضافی مانند گچ پاک شده و قسمت‌های زبر و تیز گوشه نیز باید اصلاح شوند.

2) عایق‌کاری نباید در شرایط جوی بارانی یا سرد (کمتر از 5 درجه سانتیگراد) انجام شود چرا که در این حالت به دلیل مرطوب بودن سطح ناشی از بارندگی یا سرد شدن سریع قیر چسبندگی سطح با لایه عایق کم می‌شود.

3) یکی از اتفاقاتی که در عایق‌کاری رخ می‌دهد تبله کردن عایق یا اصطلاحاً تاول زدن سطح کار است که به دلیل خیس بودن زیرسازی و یا عدم درزبندی لبه‌ها و نفوذ رطوبت زیر سطح عایق است و باید آن را در نظر بگیریم.

4) برای جلوگیری از ترک و شکست عایق، باید قبل از ایزولاسیون نسبت به اجرای ماهیچه سیمانی به ضخامت حداقل 5 سانتی‌متر در محل تقاطع کف و دیوارها اقدام شود.

5) برای سوراخ نشدن عایق باید زیرسازی مناسب مانند ملات ماسه سیمان لیسه‌ای روی سطح اجرا شود.

6) در اجرای پلاستر زیر قیرگونی یا ایزوگام از سیمان تیپ 1 استفاده شود چرا که وجود مقدار بیشتر آهک در سیمان‌های تیپ 2 و پوزولانی باعث خورندگی آهک روی قیر می‌شود.

7) در عایق‌بندی سرویس‌های بهداشتی ابتدا باید محل کاسه توالت با ملاتی که از ماسه نرم و سیمان تشکیل شده اندود شود. سپس با فشار دادن کاسه توالت بر روی آن، سطح ملات را به شکل کاسه درآورد و پس از خشک‌شدن ملات عایق‌کاری انجام شود.

8) جهت جلوگیری از نفوذ آب به گوشه‌های چارچوب درب حمام و سرویس‌ بهداشتی باید قبل از ایزولاسیون، یک لایه آجری یا سیمانی به ارتفاع چند سانتی‌متر اجرا شود. در واقع یعنی عایق در قسمت درب ورودی روی زمین تمام نشده و مقداری بالاتر بیاید.

9) در عایق‌کاری چند لایه، باید لایه‌‌ها به‌صورت متوالی و عمود بر هم قرار گیرند.

10) در سطوح شیبدار باید عایق‌بندی از پایین‌ترین قسمت شروع شده و به بالاترین نقطه ختم شود.

11) هنگام عایق‌کاری سرویس‌ها به روش قیرگونی باید پس از بریدن اضافه لوله فاضلاب از کف، داخل سیفون پر از آب شود تا در صورت ریزش احتمالی قیر، مسیر لوله دچار گرفتگی نشود.در مورد توالت فرنگی نیازی به برش لوله فاضلاب نبوده و این کار بعد از فرش کف هنگام نصب کاسه انجام می‌گیرد.

12) لازم است از ایزوگام با کیفیت و دارای مهر استاندارد استفاده شود. البته با افزایش چگالی الیاف تیشوی داخل ایزوگام و کیفیت قیر به کار رفته قیمت آن نیز افزایش می‌یابد.

13) در مناطق معتدل و گرمسیر از ایزوگام پلیمری پلاستیکی (BPP) یا قیر دمیده (BOF) و در مناطق سردسیر از ایزوگام پلیمری الاستیکی (BPE) با دوام و انعطاف پذیری بالا استفاده شود.نوع BPP با قیر 60-70 خالص و کیفیت بالاتر از نوع BOF تولید می‌شود.

14) کیفیت ایزوگام با دست کشیدن روی قسمت فاقد پوشش تا حدودی قابل تشخیص است. در ایزوگام‌های با کیفیت کم، بجای استفاده از پلیمر یا قیر مرغوب از پودرهای معدنی یا مواد غیر پلیمری استفاده می‌شود و چسبیدن ذرات سیاه روی دست نشانه کیفیت پایین ایزوگام است.

15) برای تست کیفیت ایزوگام مخصوصاً در مناطق سردسیر می‌توان یک تکه کوچک از عایق را برش داده و آن را تا دو ساعت داخل فریزر قرار داد. خم کردن عایق تا زاویه حدود 120 درجه نباید منجر به ترک و شکست در محل خم گردد.

16) لازم است تمام سطح لایه ایزوگام توسط شعله حرارت داده شده و به سطح موردنظر بچسبد. البته در بعضی موارد به دلیل صرفه جویی در مصرف گاز و تسریع کار توسط نصاب، رول ایزوگام باز شده و تنها بخشی از آن با حرارت به محل موردنظر چسبانده می شود که در این حالت بر اثر سوراخ‌شدن یا پارگی قسمت کوچکی از عایق، سطح وسیعی در معرض نفوذ رطوبت قرار می گیرد.

17) حرارت بیش از حد باعث ازبین‌رفتن لایه قیری و بیرون‌زدن الیاف تیشو می‌گردد.

18) در هنگام نصب، محل درزها باید به‌وسیله حرارت کاملاً به هم چسبانده شود چرا که محل درز رول‌های ایزوگام، مستعد نفوذ رطوبت است.

19) عایق پشت‌بام باید حداقل تا وسط ارتفاع جان پناه امتداد یافته و روی دیوار بر گردانده شود. اتمام لایه عایق روی کف به دلیل احتمال نشت رطوبت از کناره‌ها مجاز نیست.

20) استفاده از میخ برای محکم کردن لایه‌های عایق‌کاری دیوارها مجاز نیست.

21) در محل تقاطع لایه‌های عایق کف و دیوار، حتماً باید عایق کف زیر عایق دیوار قرار بگیرد.

22) باتوجه‌به اینکه نشت رطوبت از دور لوله‌های فاضلاب سرویس‌ها،داخل کفشورها و کانال‌های کولر کاملاً شایع است. در عایق‌کاری این قسمت‌ها باید نهایت دقت انجام گیرد.

23) در محل آبروها ابتدا باید لایه اول عایق در داخل لوله اجرا شود. در ادامه بعد از نصب کف خواب گالوانیزه یا پلاستیکی، لایه دوم روی آن اجرا می گردد. در واقع عایق رطوبتی در محل کفشورها کاملاً در داخل آن اجرا شده و بریدن عایق در لبه کفشور مجاز نیست.

24) عایق‌کاری پای ستون‌ها، روی کرسی چینی و پای تمام دیوارهای متصل به زمین ضروری است.

25) پس از تکمیل عملیات عایق‌کاری حتماً باید نسبت به تست آن با روش غرقاب به مدت 24 ساعت اقدام شود.

26) برای جلوگیری از پارگی یا سوراخ‌شدن عایق‌بندی، تا جایی که امکان دارد بلافاصله بعد از اجرای قیرگونی یا ایزوگام و تست آن، لایه نازک کاری نهایی اجرا شود.

سوال مهم

سوال مهم

6. سوال مهم

 • آیا روی ایزوگام می‌شود ایزوگام کرد؟

اجرای عملیات چسباندن ایزوگام جدید بر روی لایه‌های آسیب‌دیده و فرسوده باید بادقت بالا انجام گیرد و این جز نکات اجرایی ایزوگام  می‌باشد. ضروری است که مراحل مربوطه به‌صورت کامل و صحیح اجرا شود تا ایزوگام جدید به‌درستی عمل نماید. حال که پاسخ آیا روی ایزوگام میشه ایزوگام کرد؟ متوجه شدید، راحل نصب به‌صورت زیر است:

۱- تمیزکردن ایزوگام قدیمی

چون این آلودگی مانع از چسبیده شدن لایه‌های جدید می‌شود. معمولاً لایه‌های قدیمی را با آب‌وجارو به‌خوبی شسته و تمیز می‌کنند تا گردوخاک از سطح‌ها و روزنه‌ها زدوده شود. در کل هر نوع موادی که مانع از تماس مستقیم ایزوگام جدید بر روی ایزوگام قدیمی می‌شود باید کاملاً برداشته شود.

۲- بررسی و جداسازی لایه‌های فرسوده

گام دوم برای نصب ایزوگام بر روی ایزوگام قدیمی، شامل پیداکردن لایه‌هایی است که دیگر به‌هیچ‌عنوان قابل‌استفاده نیستند. عمر مفید ایزوگام‌ها تقریباً ۱۰ سال است و پس از آن نیاز به بازسازی دارند. برخی از لایه‌ها را می‌توان به‌عنوان زیرساز جدید استفاده کرد. اما لایه‌های فرسوده قابل‌استفاده نبوده و باید شناسایی و جدا شوند.

3-در مرحله سوم، هر گونه فرو رفتگی و ترک موجود در سطح شناسایی و پر می‌شود. به‌طور عمومی برای پر کردن این بخش‌ها از قیر استفاده می‌شود.

4-در مرحله چهارم، ایزوگام جدید بر روی ایزوگام قدیمی چسبانده می‌شود. لایه‌های جدید بر روی لایه‌های قبلی و سطح قیرپاشی‌شده‌نصب می‌شوند. البته لایه‌های قبلی ممکن است قابل چسباندن مجدد باشند.

پس از نصب لایه‌های جدید ایزوگام، تیم نصب ایزوگام بررسی می‌کنند که برآمدگی در سطح اجراشده وجود نداشته باشد. اگر ایزوگام قبلی به‌درستی نصب نشده باشد، احتمال وجود چنین برآمدگی‌هایی بسیار زیاد است.

اگر نصاب متوجه وجود برآمدگی یا بادکردگی در سطح ایزوگام شود، نحوه تعمیر ایزوگام بادکرده این است که آن‌ها را با کاتر از این می‌برد. برآمدگی‌ها باید به‌صورت ضربدری برش داده شوند و سپس بانفوذ حرارت زیاد، لایه‌هایی که باز شده‌اند دوباره چسبانده شوند.

 • آیا ایزوگام به گچ می‌چسبد؟

آیا ایزوگام به گچ می‌چسبد؟  استفاده از عایق در دیوار گچی می‌تواند از جذب رطوبت جلوگیری کند و همچنین ترک‌های داخلی را جلوه داده نخواهد شد.

برای ایزوگام کردن دیوار گچی، انتخاب مناسب رنگ و پرایمر بسیار اهمیت دارد. اگر پرایمر به‌درستی استفاده شود، از پوسته‌شدن جلوگیری می‌شود و به‌این‌ترتیب کیفیت و اصول استاندارد کار حفظ می‌شود.

استفاده از پرایمر به دلیل چسبندگی ایزوگام بسیار مهم است. پس از خشک‌شدن مناسب پرایمر، می‌توان از سمباده برای کیفیت کار استفاده کرد. استفاده از پرایمر همچنین به دلیل دوری از شوره و نشت آب بسیار حائز اهمیت است و به همین دلیل ایزوگام کاران ماهر تأمین 24 از پرایمر برای ایزوگام روی دیوار گچی استفاده می‌کنند تا کنترل کار را به دست داشته باشند.

 • آیا ایزوگام به سیمان‌سفید می‌چسبد؟

آیا ایزوگام به سیمان‌سفید می‌چسبد؟ سیمان‌کاری بر روی ایزوگام به‌منظور افزایش دوام و جلوگیری از آسیب‌ها انجام می‌شود. این کار با استفاده از کاشی و موزائیک نیز قابل‌انجام است که معمولاً در حمام‌ها و سرویس‌های بهداشتی انجام می‌شود.

اما از نظر کاربرد و باتوجه‌به نکات اجرایی ایزوگام، هزینه و حتی زیبایی‌شناسی، سیمان‌کاری بر روی پشت‌بام و دیوارها توجیه بیشتری دارد. سیمان‌کاری بر روی ایزوگام استخر، حوضچه‌ها یا معابر آبگیر نیز شایع است و نقش عایق‌بندی را برای آن‌ها ایفا می‌کند.

 • آیا روی ایزوگام می‌شود سرامیک کرد؟

اگر سقف خانه خود را ایزوگام کنید، شاید بخواهید بر روی ایزوگام سرامیک یا کاشی نصب کنید. آیا روی ایزوگام می‌شود سرامیک کرد؟ بله، نصب کاشی و سرامیک بر روی ایزوگام امکان‌پذیر است، اما باید توجه داشت که باتوجه‌به نکات اجرایی ایزوگام نمی‌توان کاشی و سرامیک را به‌صورت مستقیم بر روی ایزوگام نصب کرد.

ایزوگام دارای قابلیت چسبندگی است و اگر کاشی و سرامیک را مستقیم بر روی آن نصب کنید، ممکن است مشکلاتی پیش آید و این خاصیت چسبندگی به کاشی و سرامیک آسیب بزند.

حال باید به این سؤال پاسخ دهیم که راه‌حل چیست؟ برای حل این مشکل اصولاً از لایه‌ای از سیمان برای جلوگیری از چسبندگی ایزوگام استفاده می‌شود، اما سیمان ناهمواری‌های زیادی دارد و بهتر است به همراه سیمان از توری مرغی استفاده کنیم.

توری مرغی را بر روی سیمان نصب می‌کنیم و سپس کاشی و یا سرامیک موردنظر را بر روی آن‌ها نصب می‌کنیم. این کار کمک می‌کند زیربنای کاشی و سرامیک موردنظر شما استحکام لازم را داشته باشد و همچنین به ایزوگام موردنظر آسیبی نرساند.

جمع‌بندی ونتیجه‌گیری

ایزوگام یکی از روش‌های عایق‌کاری رطوبتی است که امروزه بیشتر مورداستفاده سازندگان قرار می‌گیرند. در اجرای ایزوگام مراحل تمیزکردن سطح، پوشاندن درزها، آماده‌کردن رول‌های ایزوگام و نصب ایزوگام طی می‌شود که همه آن‌ها را در این مقاله بررسی کردیم در انتهای این مقاله امیدواریم اطلاعات خوبی درباره ایزوگام کسب کرده باشید. درصورتی‌که در این مورد سؤالی دارید می‌توانید آن را در بخش دیدگاه با ما به اشتراک بگذارید.

جهت آشنایی کامل با  “ایزوگام و نکات نظارتی آن” به پکیج “جزوات کاربردی” در بخش گنجینه فایل وب‌سایت مراجعه فرمایید.

اشتراک‌گزاری در شبکه‌های اجتماعی

دیدگاه خود را بنویسید

هایپر فایل

آخرین مقالات:

 • چالش‌های طراحی معماری 

 • پزشکی یا مهندسی؟ کدام رشته‌های پزشکی اشباع شده اند؟

آخرین فایل‌های گنجینه فایل:

 • ضوابط کاربردی نظام فنی و اجرایی

 • فایل‌های کاربردی دفتر فنی

آخرین فایل‌های هایپر فایل:

 • جزوه تحلیل سازه

 • جزوه مهندسی ترابری