کاربرد سیمان سفید در نمای رومی

آخرین بروزرسانی: 7 تیر 1403

دسترسی سریع به عناوین

کاربرد سیمان سفید در نمای رومی

کاربرد سیمان سفید در نمای رومی

مقدمه

نمای سیمان‌سفید، یکی از پرطرف‌دارترین  نمای ساختمانی در ایران و کل جهان است. سیمان‌سفید، همانند سیمان‌های دیگر، از آهک و رس تولید می‌شود با این تفاوت که هنگام پخت سیمان‌سفید، رنگ‌دانه‌های معدنی آن از بین می‌رود و اکسیدهایی که باعث تیره‌شدن رنگ آن است حذف می‌شود. این مواد ذکر شده با آب ترکیب می‌شود و در نهایت سیمان‌سفید نما را به وجود می‌آورد. نمای سیمان‌سفید انواع مختلفی دارد. استفاده از هر نوع آن دارای مزایا و معایبی است که در ادامه به بررسی انواع نمای سیمان‌سفید می‌پردازیم.

1. سیمان‌سفید چیست؟

سیمان‌سفید یکی از رایج‌ترین انواع سیمان است که باتوجه‌به رنگی که دارد، بیشتر برای نماسازی بناها مورداستفاده قرار می‌گیرد و مراحل تولید آن با سیمان معمولی تفاوت دارد. مرحله اول تولید سیمان‌سفید، تهیه کلینکر مرغوب است و پس از آن باید مقدار آهن و منیزیوم موجود در آن را به زیر هشت درصد کاهش داد. این کار برای تغییر رنگ سیمان و متمایل‌شدن آن به رنگ سفید انجام می‌شود. در واقع کلینکر از کوره‌های سیمان پزی به دست می‌آید و کلینکر سیمان معمولی و سیمان‌سفید رنگ‌های متفاوتی دارند.

علاوه بر این، برای رسیدن به سفیدی بیشتر، از سنگ‌آهک و سنگ گچ یا دیگر سنگ‌های حاوی رنگ‌دانه‌های سفید مثل وست، فلدسپات و کائولین استفاده می‌کنند. برای سوخت کوره‌ای که تولید سیمان معمولی را انجام می‌دهد، سوخت‌های تولیدکننده دوده را به کار می‌برند. اما باید توجه داشت که به‌منظور تهیه سیمان‌سفید باید از سوخت‌هایی استفاده کرد که دوده سیاه تولید نمی‌کنند.

سیمان‌سفید گونه‌های مختلفی دارد که همه آنها از آهک تهیه می‌شوند. باتوجه‌به مزایای سیمان‌سفید، این متریال به یکی از محبوب‌ترین مصالح ساختمانی تبدیل شده و سال‌های طولانی است که نقش مهمی در صنعت ساختمان‌سازی دارد.

در فرایند تولید سیمان‌سفید، از پودر سنگ به‌عنوان پرکننده استفاده می‌شود. برای تشخیص سیمان‌سفید مرغوب باید دقت کنید که در سیمان‌های سفید نامرغوب، درصد بالایی از پودر سنگ وجود دارد. مشکل اینجاست که سیمان‌سفید بی‌کیفیت پس از خشک‌شدن دچار ترک‌خوردگی می‌شود و روند کار را دچار اختلال خواهد کرد.

روش نگهداری سیمان‌سفید در سیلو یا فضای باز

روش نگهداری سیمان‌سفید در سیلو یا فضای باز

2. روش نگهداری سیمان‌سفید در سیلو یا فضای باز

برای نگهداری از سیمان‌سفید در سیلو، باید از عدم نفوذ آب به داخل سیلو اطمینان حاصل کنید. همچنین، مقدار میعان سیلو هم باید بسیار کم باشد. توجه کنید روی سیمانی که بیشتر از شش ماه در فضای سیلو نگهداری می‌شود، لایه‌نازکی ایجاد می‌شود و آن سیمان دیگر قابل‌استفاده نخواهد بود.

از طرف دیگر اگر می‌خواهید سیمان‌سفید را در فضای باز انبار کنید، باید یک‌لایه آجری یا چوبی به ضخامت 10 سانتی متر تهیه کنید و کیسه های سیمان‌سفید را روی آن قرار بدهید. همچنین، باید روی کیسه‌ها را با پلاستیک یا سیمان بپوشانید و چند وزمه روی آنها بگذارید تا پوشش روی کیسه‌ها در صورت وزش باد جابجا نشود، و در صورت بارندگی، باران به داخل کیسه‌های سیمان نفوذ نکند.

3. مهم‌ترین کاربرد سیمان‌سفید

پس از پاسخ به این پرسش که سیمان‌سفید چیست؟ به سراغ مهم‌ترین کاربردهای سیمان‌سفید در صنعت ساختمان‌سازی می‌رویم:

1.3. نماسازی ساختمان

مهم‌ترین کاربرد سیمان‌سفید در نماسازی داخلی و خارجی ساختمان‌هاست. باتوجه‌به هزینه بیشتری که صرف تولید سیمان‌سفید می‌شود، استفاده از آن در پوشش نمای بناهای گوناگون بسیار رایج است. برای این کار، سیمان‌سفید و پودر سنگ را با هم ترکیب می‌کنند. نماهای سیمانی انواع گوناگونی مانند نمای رومی، نمای چکشی، نمای شیشه‌ای، نمای کلنگی، نمای سیمان شسته، نمای کمچه ‌ای و نمای تگری دارند و در مصالح مورداستفاده، روش اجرا و طرح نما با یکدیگر متفاوت هستند.

2.3. تولید بتن

علاوه بر سیمان معمولی، می‌توان از سیمان‌سفید هم در تولید بتن استفاده کرد. البته چون جنبه ظاهری در تولید بتن اهمیت زیادی ندارد، شاید استفاده از سیمان‌سفید برای این کار از نظر اقتصادی به‌صرفه نباشد.

3.3. استفاده به‌عنوان درزگیر بین کاشی و سرامیک

برای پر کردن شکاف‌های بین کاشی و سرامیک، از ترکیب سیمان‌سفید و پودر سنگ با نسبت مساوی و آب استفاده می‌شود.

انواع نماسازی ساختمان با استفاده از سیمان‌سفید

انواع نماسازی ساختمان با استفاده از سیمان‌سفید

4. انواع نماسازی ساختمان با استفاده از سیمان‌سفید

ازآنجاکه سیمان‌سفید در مقایسه با بسیاری از مصالح ساختمانی قیمت پایین‌تری دارد؛ و همچنین به دلیل مقاومت بالای سیمان‌سفید در برابر رطوبت و دماهای مختلف، ‌ می‌تواند گزینه بسیار خوبی برای نماسازی ساختمان‌ها باشد.

دقت در ساخت ملات باکیفیت در نماسازی از اهمیت بالایی برخوردار است، چون در صورت استفاده از مقدار سیمان کم یا سیمان‌های بی‌کیفیت، و یا کاربرد ماسه با دانه‌بندی نامناسب، احتمال جداشدن ملات از دیوار افزایش می‌یابد؛ بنابراین باید حتما‍ً از سیمان مرغوب و ماسه با دانه‌بندی ریز در نماسازی با سیمان‌سفید استفاده شود.

مدل‌های گوناگون نماسازی با سیمان‌سفید در ساختمان‌سازی رواج دارد که از محبوب‌ترین آنها باید به نمای رومی، نمای شسته، نمای تگری و طراحی روی سیمان‌سفید اشاره کرد. لایه زیرین در این نماها یکسان است و فقط لایه رو در آنها تفاوت دارد. در ادامه مطلب، زیرسازی و روش اجرای این نماهای سیمانی را برای شما توضیح می‌دهیم.

1.4. نمای سیمان‌سفید رومی

برای زیرسازی نمای سیمان‌سفید رومی، ابتدا باید سطح مناسب برای طرح موردنظر را آماده کرد. این کار اغلب با شاسی‌کشی فلزی توسط پروفیل نبشی یا قوطی به همراه توری رابیتس انجام می‌شود. بعد از تمام‌شدن مرحله جوشکاری و بستن رابیتس، ملاتی خمیری از پودر سنگ و سیمان تهیه کرده و روی توری‌ها را با آن می‌پوشانند. به‌این‌ترتیب، سطح مناسبی برای چسبیدن ملات ماسه سیمان روی آن ایجاد می‌شود.

رایج‌ترین روش برای اجرای لایه روی نمای رومی سیمانی سفید، ترکیب پودر سنگ و سیمان‌سفید و تهیه ملات از آنهاست. برای نماسازی رومی با سیمان‌سفید باید ملات خمیری درست کرده و با استفاده از آن دیوار را به ضخامت 5 تا 10 میلی‌متر بپوشانید. پیش از خشک‌شدن ملات، باید روی آن را با ماله نرم یا اسفنجی صیقلی و صاف کرد. به‌علاوه، باید روی سطح را با آب مرطوب کرد تا از ترک‌خوردن و ریختن ملات جلوگیری شود. سطح سیمان باید هر دو تا سه روز مرطوب شود تا مقاومت آن به حداکثر برسد.

2.4. نمای سیمان‌سفید شسته

یکی دیگر از نماهای رایج در ساختمان‌سازی، نمای شسته با سیمان‌سفید است. برای این نما از ترکیب پودر سنگ، سیمان‌سفید و سنگ‌دانه بندی شده استفاده می‌شود. بد نیست بدانید که باتوجه‌به رنگ نهایی نمای شسته می‌توانید رنگ‌های معدنی یا سیمان سیاه را هم در این ترکیب به کار ببرید.

این نما دارای ریزه‌کاری‌هایی است که باید به‌دقت انجام شود و همچنین کار با سیمان شسته نیز کمی مشکل است؛ بنابراین، اجرای این نوع نما به زمان زیادی نیاز دارد و باید برای اتمام نمای ساختمان کمی صبر داشته باشید.

بااین‌حال دوام و ماندگاری زیاد، مهم‌ترین مزیت نمای سیمان‌سفید شسته است. درصورتی‌که هنگام ساخت از مصالح درجه یک و مرغوب استفاده کنید، این نوع نما تا مدت‌های طولانی بدون آسیب باقی خواهد ماند.

3.4. نمای سیمان‌سفید تگری

نماسازی سیمان‌تگری با ترکیب سیمان‌سفید و پودر سنگ سفید انجام می‌شود. برای ساخت این ملات باید به‌ازای هر سه پیمانه پودر سنگ، ‌ یک پیمانه سیمان‌سفید و مقداری آب اضافه کنید تا به یک ملات رقیق برسید.

در مرحله بعد، ملات را داخل ماشین سیمان‌پاش می‌ریزند و دسته آن را می‌چرخانند تا دانه‌های ریز دیوار را پوشش بدهد. برای افزایش دوام نمای سیمان‌سفید تگری باید آن را دو تا سه روز آبیاری کرد. این نما، ‌ با عنوان نمای تگری یا گیتی شناخته می‌شود.

طراحی روی سیمان‌سفید

طراحی روی سیمان‌سفید

5. طراحی روی سیمان‌سفید

یکی از کارهایی که در سال‌های اخیر در نماسازی انواع بناها با استقبال خوب کارفرمایان روبرو شده، طراحی روی سیمان‌سفید است. این سبک‌کار با استفاده از سیمان‌سفید و هزینه بسیار کم قابلیت اجرا دارد. برای طراحی روی سیمان‌سفید معمولاً از رنگ‌های معماری استفاده می‌کنند تا علاوه بر افزایش زیبایی نما، استحکام و عمر مفید آن هم بیشتر شود.

1.5. طراحی دیوار حیاط با سیمان‌سفید

برای نمای دیوار حیاط با سیمان‌سفید یا طراحی دیوار حیاط و باغ با سیمان‌سفید، جزو ساده‌ترین و کم‌هزینه‌ترین کارهایی است که می‌توان در این زمینه انجام داد. به دلیل مقاومت بالای سیمان در شرایط آب‌وهوایی مختلف، این کار یک ایده عالی و مقرون‌به‌صرفه به شمار می‌رود و نظر مثبت افراد باسلیقه‌های گوناگون را جلب خواهد کرد.

شیوه‌های متنوعی برای طراحی دیوار حیاط با سیمان‌سفید وجود دارد و ساده‌ترین شیوه، کاربرد الگوهای چوبی موجود در بازار است. برای این کار باید یک الگو از طرح چوبی یا سنگی موردنظرتان را تهیه کنید و بعد قالب را روی دیوار بگذارید و روی آن را با سیمان‌سفید پوشش دهید. در مرحله بعد که سیمان سخت و محکم شد، قالب را بردارید و تا خشک‌شدن کامل سیمان صبر کنید. در نهایت باید دیوار را با رنگ موردنظر رنگ‌آمیزی نمایید.

یکی از مزیت‌های مهم طراحی دیوار باغ با سیمان‌سفید، امکان استفاده از مصالح دیگر مثل آجر، سنگ، رنگ و غیره است. البته امروزه سیمان رنگی در طراحی خانه‌ها هم رواج زیادی پیدا کرده است.

2.5. برآورد هزینه طراحی دیوار حیاط با سیمان‌سفید

فاکتورهای مختلفی در برآورد هزینه طراحی دیوار حیاط با سیمان‌سفید تأثیر دارند. به‌عنوان‌مثال، اگر سیمان‌سفید دیوار حیاط بدون نقشه و خیلی ساده انجام شود، هزینه سیمان‌کاری هم کاهش می‌یابد. زیرا نیاز به آمادگی زیادی ندارد و می‌توان در مدت‌زمان کوتاهی آن را اجرا کرد.

ضمن این که کیفیت کار هم عامل مهم دیگری است و هر چه‌کار دقیق‌تر و ظریف‌تر اجرا شود، قطعاً‌ کیفیت کار و در نتیجه قیمت تمام شده پروژه بیشتر خواهد شد. یکی دیگر از عوامل مهمی که بر قیمت نهایی تأثیرگذار است، متراژ دیوار است. هر چه حیاط شما وسیع‌تر باشد، دیوارها متراژ بالاتری دارند، در نتیجه پروژه طراحی دیوار حیاط با سیمان‌سفید هم با قیمت بالاتری اجرا می‌شود.

طراحی دیوار باغ با سیمان‌سفید هم به همین صورت است.

6. مزایای سیمان‌سفید

کاربرد سیمان‌سفید به‌جای سیمان معمولی در ساخت‌وساز، مزایای خاص خود را دارد؛ بنابراین، در ادامه به مهم‌ترین مزایای سیمان‌سفید اشاره می‌کنیم:

1.6. به‌صرفه‌بودن در نماسازی

نماسازی با سیمان‌سفید نسبت به خیلی از نماهای جدید یا سنتی با هزینه کمتری انجام می‌شود. همچنین، اجرای نما با سیمان‌سفید با سرعت بالاتری پیش می‌رود و به‌این‌ترتیب می‌توان غیر از زمان، در هزینه نیروی کار هم صرفه‌جویی کرد.

2.6. مقاومت در برابر آب

باتوجه‌به این که سیمان‌سفید مقاومت بالایی در برابر آب دارد، نیاز به پوشش ضد آب برای ساختمان را از بین می‌برد. اگر اجرای سیمان‌سفید به‌درستی صورت بگیرد، در درازمدت دچار پوسته‌شدن نمی‌شود و نمی‌ریزد.

3.6. ایجاد عایق حرارتی

سیمان‌سفید در مقایسه با انواع دیگر سیمان، عایق حرارتی مناسب‌تری برای ساختمان ایجاد می‌کند و قابلیت تحمل دمای بالایی دارد. علاوه بر این، رنگ سیمان‌سفید در برابر نور خورشید ثابت بوده و تغییر نمی‌کند.

4.6. قابلیت استفاده به‌جای آهک و رنگ سفید

یکی دیگر از مزایای سیمان‌سفید این است که می‌توان از آن به‌جای ترکیب آهک و رنگ سفید استفاده کرد. این ماده برای پر کردن شکاف‌های دیوار گزینه ایده‌آلی است.

5.6. امکان ترکیب با رنگ

ازآنجاکه رنگ سفید سیمان خنثی است، می‌تواند به‌آسانی با رنگ‌های دیگر ترکیب شود و در کارهای دکوراتیو مورداستفاده قرار بگیرد. به‌علاوه، به دلیل سفیدی هم در دکوراسیون داخلی و هم در دکوراسیون خارجی به کار می‌رود. حتی می‌توان از سیمان‌سفید برای ساخت آثار هنری و تزیینی هم استفاده کرد.

6.6. عدم فروریختن در زمان استفاده

ازآنجاکه ترکیب سیمان‌سفید بافت منسجمی ایجاد می‌کند، در زمان استفاده و حین کار فرونمی‌ریزد و به‌راحتی سطح موردنظر را پوشش می‌دهد.

7.6. ایجاد ظاهر یک‌دست

استفاده از سیمان‌سفید برای نمای ساختمان، محوطه‌سازی و حتی فضاهای داخلی، ایده فوق‌العاده‌ای است و ظاهری یک‌دست و خوش‌منظر ایجاد می‌کند.

معایب سیمان‌سفید

معایب سیمان‌سفید

7. معایب سیمان‌سفید

استفاده از هر متریال، علی‌رغم داشتن فواید گوناگون، معایبی را هم با خود به همراه دارد. سیمان‌سفید هم از این قاعده مستثنی نیست و در ادامه چند مورد از معایب سیمان‌سفید در ساختمان‌سازی را برای شما آورده‌ایم:

1.7. قیمت بالاتر نسبت به انواع سیمان

تولید سیمان‌سفید در مقایسه با سیمان معمولی با هزینه بیشتری انجام می‌شود و با قیمت بالاتری در دسترس مصرف‌کنندگان قرار می‌گیرد. در فرایند تولید سیمان‌سفید سوخت‌هایی به کار می‌رود که گران‌تر از سوخت‌های معمولی هستند. به‌علاوه، قیمت مواد تشکیل‌دهنده این نوع سیمان هم بیشتر است. در نتیجه، قیمت تمام شده آن هم بالاتر است و ممکن است استفاده از آن در برخی موارد چندان منطقی نباشد.

2.7. وزن بالای سیمان

به علت بالابودن وزن سیمان، کاربرد آن در ساختمان‌سازی وزن سازه را بالا می‌برد. این موضوع می‌تواند در درازمدت و چند سال بعد از ساخت، به سازه آسیب بزند.

3.7. جذب گردوغبار

یکی دیگر از معایب سیمان‌سفید این است که رنگ سفید سیمان به‌راحتی گردوغبار را جذب کرده و بعد از مدتی زیبایی خود را از دست می‌دهد. این موضوع به دلیل بی‌بهره بودن سیمان‌سفید از خاصیت آنتی استاتیک است. اما اغلب سازه‌هایی که با مصالح دیگر ساخته می‌شوند، گردوغبار کمتری جذب می‌کنند و این موضوع باعث می‌شود نمای ساختمان تا مدت‌ها تمیز و نو دیده شود. اما در نمای سیمان‌سفید این‌گونه نیست و بعد از مدتی باید منتظر کثیف‌شدن نما به دلیل جذب گردوغبار و آلودگی‌های دیگر باشید.

4.7. مقاومت نسبتاً پایین

به دلیل وجود آهک در ترکیب سیمان‌سفید، این ماده مقاومت نسبتاً پایینی دارد و به همین خاطر در بخش‌هایی از سازه مثل ستون‌ها و پایه‌ها که باید مقاومت بالایی داشته باشند، استفاده نمی‌شود.

5.7. موارد استفاده محدود

سیمان‌سفید بیشتر در نماسازی و اجرای دکوراسیون داخلی به کار می‌رود، و به جز این موارد نمی‌توان کاربرد زیادی را برای آن در نظر گرفت.

6.7. مقاومت کششی پایین

سیمان‌سفید نسبت به سیمان معمولی مقاومت کششی کمتری دارد. به همین دلیل برای استفاده در ساخت بتن و سازه‌های بتنی انتخاب چندان مناسبی نخواهد بود.

7.7. استفاده سیمان‌سفید به‌تنهایی

استفاده از سیمان‌سفید به‌تنهایی معمولاً در پروژه‌هایی که نیاز به رنگ‌آمیزی دقیق دارند، مثل برج‌ها و ساختمان‌های مذهبی، استفاده می‌شود. در این پروژه‌ها، سطح سیمان‌سفید تماماً قابل‌مشاهده است و رنگ آن باید با طرح کلی ساختمان هماهنگ باشد.

علاوه بر این، سیمان‌سفید معمولاً به‌عنوان جزوه‌ای از مواد اولیه برای تولید مصالح ساختمانی مانند بلوک و سفال استفاده می‌شود. این به دلیل خواصی مانند مقاومت بالا در برابر حرارت و شفافیت بالای نسبی سیمان‌سفید در مقایسه با سیمان خاکستری است.

در کل، استفاده از سیمان‌سفید به‌تنهایی بستگی به نوع پروژه و نیازهای آن دارد.

جمع‌بندی و نتیجه‌گیری

صنعت ساختمان‌سازی، صنعتی مهم و گسترده است و نقش شایانی در زندگی همه ما ایفا می‌کند؛ بنابراین، مناسب است که افراد فعال در این عرصه، از انواع مصالح ساختمانی شناخت کافی داشته باشند و بتوانند در اجرای پروژه‌ها، بر اساس کاربرد سازه و منطقه‌ای که بنا در آن ساخته می‌شود، بهترین متریال‌ها را انتخاب کنند.
در مجموع باید بدانید که سیمان‌سفید انواع گوناگونی دارد و قیمت آن بیشتر از سیمان معمولی بوده و یکی از گران‌ترین انواع سیمان به شمار می‌رود. دلیل بالاتر بودن قیمت سیمان‌سفید، استفاده از موادی مانند اکسید آلومینیوم، گچ، فلدسپات، شیشه و غیره به‌جای اکسید آهن به‌عنوان گدازآور است. به‌علاوه، در فرایند تولید سیمان‌سفید از آسیاب‌های سرامیکی استفاده می‌شود که آن هم در افزایش قیمت سیمان‌سفید در مقایسه با سیمان معمولی نقش دارد. به هر صورت باتوجه‌به مزایای سیمان‌سفید، این متریال به یکی از محبوب‌ترین مصالح ساختمانی تبدیل شده و سال‌های طولانی است که نقش مهمی در صنعت ساختمان‌سازی دارد.
در این مقاله تلاش کردیم به سؤالات با اهمیتی مثل سیمان‌سفید چیست؟ و سیمان‌سفید برای چه‌کارهایی استفاده می‌شود؟ پاسخ بدهیم و شما را با مزایای سیمان‌سفید و معایب سیمان‌سفید آشنا کنیم.

جهت آشنایی کامل با  “کاربرد سیمان سفید” به جزوه “نماهای ساختمانی” و جهت آشنایی بیشتر با قوانین و ضوابط مربوط به این مقاله به “مبحث پنجم: مصالح و فرآورده‌های ساختمانی | ویرایش سال ۱۳۹۶” در پکیج “مباحث مقررات ملی ساختمان” در بخش گنجینه فایل وب‌سایت مراجعه فرمایید.

اشتراک‌گزاری در شبکه‌های اجتماعی

دیدگاه خود را بنویسید

هایپر فایل

آخرین مقالات:

  • چالش‌های طراحی معماری 

  • پزشکی یا مهندسی؟ کدام رشته‌های پزشکی اشباع شده اند؟

آخرین فایل‌های گنجینه فایل:

  • ضوابط کاربردی نظام فنی و اجرایی

  • فایل‌های کاربردی دفتر فنی

آخرین فایل‌های هایپر فایل:

  • جزوه تحلیل سازه

  • جزوه مهندسی ترابری