ملزومات نصب سنگ و سرامیک

آخرین بروزرسانی: 22 بهمن 1402
ملزومات نصب سنگ و سرامیک

ملزومات نصب سنگ و سرامیک

مقدمه

انجام کاشی‌کاری به بهترین شکل ممکن مزایای متعددی دارد. این امر، مستلزم تجربه، طراحی مناسب، برنامه‌ریزی دقیق و البته، داشتن بهترین ابزار کاشی‌کاری است. مراحلی مثل اندازه‌گیری اولیه، آماده‌سازی محل، چیدن کاشی‌ها، انتخاب ابزار مناسب و بندکشی همگی، تضمین‌کننده اجرایی کارآمد و باکیفیت بالا برای شما خواهند بود.

ابزار کاشی‌کاری برای هر پروژه کاشی‌کاری ضروری است، چه در حال کار بر روی حمام، آشپزخانه یا هر منطقه کاشی‌کاری شده دیگری باشید.  در این مقاله با ابزار حرفه‌ای برای کاشی‌کاری آشنا می‌شویم که می‌تواند جهت انتخاب ابزار به شما کمک کند

کاشی بر دستی

کاشی بر دستی

1. کاشی بر دستی

در بین تمامی انواع ابزار نصب کاشی، نیاز به ابزاری برای برش وجود دارد که بتوان از طریق آن کاشی‌ها را در ابعاد موردنظر برش داد. البته که امروزه از دستگاه‌های مختلفی مانند ماشین کاشی بر و فرز استفاده می‌شود؛ اما هنوز هم کاشی بر دستی محبوبیت خود را دارد و مورداستفاده قرار می‌گیرد.
در صورتی که از کاشی بر دستی با کیفیت و دارای تیغه تیز استفاده کنید، فرایند برش کاشی از طریق این دستگاه بسیار ساده و دقیق خواهد بود و کمتر از یک دقیقه وقت شما را می‌گیرد.

2. میکسر ملات

پس از خود کاشی که به‌عنوان اصلی‌ترین بخش کاشی‌کاری به شمار می‌رود، ملات‌ها مهم‌ترین نوع مصالح مورداستفاده در کاشی‌کاری هستند و به‌تبع همین موضوع موارد مربوط به آن مانند میکسر ملات نیز جزء مهم‌ترین ابزارهای نصب کاشی محسوب می‌شوند. همان‌طور که از نام این محصول پیداست، کاربرد آن مخلوط‌کردن و ساختن ملاتی است که مواد اولیه آن را به همراه آب داخل دستگاه می‌ریزید.
میکسر ملات انواع مختلفی دارد؛ از انواع مکانیکی و دستی گرفته تا ماشینی در ابعاد و اندازه‌های مختلف. انتخاب نوع میکسر و همچنین اندازه آن بستگی به روند کاری کاشی‌کار دارد و برای بعضی شاید میکسر‌های کوچک دستی و برای بعضی دیگر شاید میکسر‌های بزرگ‌تر و ماشینی مناسب باشد.

ماله‌های کاشی

ماله‌های کاشی

3. ماله‌های کاشی

ماله‌های کاشی گزینه دیگری از انواع ابزار نصب کاشی هستند که به‌منظور پخش و مدیریت ملات روی سطح کاشی و همچنین سطح دیوار، مورداستفاده قرار می‌گیرند.
پخش‌کردن ملات روی سطح دیوار و سطح کاشی ترفند‌های متفاوتی دارد و نمی‌توان با استفاده از دست یا کاردک‌های معمولی این کار را انجام داد؛ چرا که در صورت پخش نامناسب ملات، سرامیک به‌خوبی در جای خود محکم نخواهد شد.

4. انبر کاشی

انبر کاشی گزینه بعدی از ابزار نصب کاشی است که نمی‌توان کاربرد خیلی مشخصی را برای آن در نظر گرفت؛ اما اغلب برای شکستن انواع کاشی از این محصول استفاده می‌شود.
نکته مهمی که در هنگام خرید این محصول باید در نظر داشته باشید، سایز آن است؛ چرا که انبر کاشی در سایز و ابعاد مختلفی ساخته می‌شود و باید بر اساس نیاز خود اقدام به خرید این محصول کنید.

5. سیستم تراز کاشی

سیستم تراز کاشی ابزاری است که در جهت نصب حرفه‌ای و دقیق انواع کاشی به وجود آمده و همان‌طور که از نامش پیداست کار آن یکپارچه‌سازی سطح کاشی‌ها در کنار یکدیگر است. با استفاده از این سیستم می‌توان کاملاً وضعیت تراز یا ناهموار بودن لبه به لبه کاشی‌ها را سنجید و در صورت وجود هرگونه اشکال، اقدام به رفع آن کرد.
البته لازم به ذکر است که این کار را می‌توان از طریق روش‌های سنتی انجام داد؛ اما استفاده  از این ابزار نصب کاشی، زمان بسیار کمتری را از شما می‌گیرد.

لنت زانو

لنت زانو

6. لنت زانو

لنت زانو را نمی‌توان یکی از تجهیزات و ابزارهای نصب کاشی در نظر گرفت. این محصول یک سیستم ایمنی است که برای حفاظت از زانو‌های شما در هنگامی که نیاز به‌زانو زدن برای کاشی‌کاری دارید، مورداستفاده قرار می‌گیرد. همچنین برخی از مدل‌های این محصول چرخ‌هایی دارند که دیگر نیازی نباشد تا دائماً بلند شوید و مجدد بنشینید و می‌توانید از طریق این چرخ‌ها روی سطح به‌سادگی حرکت کنید.

7. کلیپس فاصله دهنده

ایجاد فواصل هم اندازه و متناسب یکی از مشکلاتی است که همواره کاشی‌کارها با آن درگیر هستند. این کار به‌صورت دستی تقریباً قابل‌انجام نیست و در صورت انجام هم وقت بسیار زیادی تلف می‌کند. به همین جهت ابزار‌هایی مانند کلیپس فاصله دهنده کاشی به وجود آمده است که می‌توان به‌سادگی از طریق آن این مشکل را رفع کرد. البته محصولی مشابه نیز وجود دارد که به آن صلیبی می‌گویند.
همچنین از این محصول برای ترازکردن کاشی‌ها نیز استفاده می‌شود.

8. مکنده

وظیفه اصلی این محصول آسان‌سازی حمل انواع کاشی و سرامیک است که در مدل‌ها و ابعاد مختلفی به تولید می‌رسد. استفاده از این نوع از تجهیزات نصب کاشی اختیاری بوده و اجباری در آن نیست؛ اما لازم به ذکر است که در صورت حمل دستی انواع کاشی و سرامیک، احتمال شکستن و ترک‌خوردگی بسیار بالا است و استفاده از مکنده می‌تواند این احتمال را تا حد زیادی پایین بیاورد.

اسفنج دوغاب

اسفنج دوغاب

9. اسفنج دوغاب

در فرایند نصب یا بندکشی کاشی دیوار یا سرامیک کف ممکن است مقداری از دوغاب بر روی سطح سرامیک باقی بماند و بهتر است پیش از خشک‌شدن با استفاده از اسفنج دوغاب، ملات اضافه را پاک کرد. توجه داشته باشید این فرایند حتماً باید پیش از خشک‌شدن ملات باشد؛ چرا که بعد از آن استفاده از اسفنج پاسخگو نیست.

10. چکش لاستیکی

یکی از مهم‌ترین ابزارآلات نصب کاشی و سرامیک، چکش لاستیکی است که برای ضربه زدن به کاشی و سرامیک هنگام نصب در کف استفاده می شود.

این نوع چکش‌ها در سایزهای مختلف تولید می‌شود و در تکنولوژی‌های جدیدتر صنعت ساختمان این چکش‌های به‌صورت برقی جهت راحتی کار تولید می‌شود.

قابلیت ویبره این چکش‌های برقی باعث قرارگیری محکم سرامیک در محل خود می‌شود و اتصال قوی‌تر آن با سیمان یا چسب می‌شود و همچنین فرکانس ویبره این چکش‌ها برای سرامیک‌های مختلف قابل‌تنظیم است.

کاشی بر و تیغه برش

کاشی بر و تیغه برش

11. کاشی بر و تیغه برش

بیشتر امور مربوط به کاشی‌کاری، به برش‌کاری نیاز دارند تا زمانی که نصب می‌شوند، کاملا فیت باشند. دیسک برش یا تیغه برش مهم ترین فاکتور برای برش روان و ناپدید شدن لپری از روی سرامیک می‌باشد.

چنان‌چه خواستار برش‌های عالی بر روی انواع مختلف متریال مانند سرامیک، شیشه، پرسلان و یا سنگ‌های طبیعی اعمال کنید، ابزار حرفه‌ای “کاشی‌بر و تیغه برش” یک وسیله ضروری برای شما خواهد بود.

12. مته الماسی دریل

گاهی اوقات شما با مواردی روبرو می‌شوید که نیاز است برای گذر لوله‌ها، دستگاه تخلیه و یا اتصالات شیرآلات حفره‌هایی بر روی سطح کاشی ایجاد کنید. ایجادکردن حفره روی کاشی‌ها، نیاز به محاسبات ریاضی و ابزار باکیفیت بالا دارد تا از این‌که ترک و شکستگی بر روی سطح کاشی ایجاد نمی‌شود، مطمئن شوید.
چنانچه شما با متریال کاشی‌های مختلف کار می‌کنید، بنابراین مته دریل ابزاری حیاتی برای شماست. پیداکردن مته‌های دریل با قطرهای مختلف شما را قادر به ایجاد حفره‌های مختلف بر روی سطوح مختلف نظیر گرانیت، پرسمان، شیشه‌ای و یا کاشی‌های مرمر می‌سازد.
قابلیت برش خیس مته الماسی دریل باعث کاهش میزان گردوغبار و سروصدا در کارگاه می‌شود. نکته‌ قابل‌توجه حصول اطمینان از دارابودن دهانه‌های جانبی دستگاه است که این امر باعث می‌شود فرایند خنک‌شدن مته‌های دریل بهبود یابد. این دهانه‌ها پس از هر بار استفاده از ابزار، حذف پسماندها را تسهیل می‌کند و فرایند نصب را سریع و راحت می‌کند. ‌

13. میکسر ملات کاشی

یکی از جنبه‌های حیاتی در نصب کاشی موفقیت‌آمیز، درست‌کردن ملات مناسب است. بااین‌حال، اگر شما ابزار مناسب نداشته باشید مهم نیست، به شرطی که شما بدانید چگونه می‌توانید ملات را به‌خوبی مخلوط کنید. کیفیت مخلوط‌کردن ملات نه‌تنها کل فرایند کاشی‌کار را ساده‌تر می‌کند، بلکه به شما کمک می‌کند تا پیوند قدرتمند ایجاد کنید و به‌این‌ترتیب نصب طولانی‌مدت را تجربه خواهید کرد.
میکسرهای ملات کاشی در انواع مختلفی و با سرعت و موتورهای گوناگونی موجود است که کاملاً برای مخلوط‌کردن سیمان، چسب، رنگ، رزین‌ها و سایر متریال مناسب هستند. به‌عنوان یک قاعده کلی، همیشه باید اطمینان حاصل کنید که از تیغه مناسب برای ترکیب ملات استفاده می‌کنید.

14. سطل لاستیکی

سطل لاستیکی خوب از مهم‌ترین ابزارهای کاشی‌کاری است که اغلب نادیده گرفته می‌شود. نه‌تنها شما می‌توانید از آن برای مخلوط‌کردن یا حمل ملات استفاده کنید، بلکه متریال لاستیکی استفاده شده در این محصول، سطل‌های لاستیکی را آسان‌تر از سطل‌های پلاستیکی تمیز می‌کند. حتی اگر ملات کاملاً خشک باشد، باز هم برای تمیزکردن یک سطل لاستیکی در مقایسه با یک سطل پلاستیکی سخت، زمان کمتری استفاده می‌شود. سطل‌های لاستیکی بادوام و انعطاف‌پذیری عالی که دارند، از ابزارهای اضافی هستند که برای کاشی‌کاری حیاتی به شمار می‌روند. نیازی به گفتن نیست که این سطل‌ها قابلیت انباشته‌شدن دارند و همچنین فضای زیادی را اشغال نمی‌کنند؛ بنابراین، برای تهیه آن‌ها در اندازه‌های مختلف اقدام نمایید.

ماله بندکشی

ماله بندکشی

15. ماله بندکشی

بندکشی یکی از مهم‌ترین بخش‌های فرایند کاشی‌کاری است و بدون آن سطح ظاهری ناهموار و ناتمام خواهد ماند. به‌وسیله بندکشی میان کاشی‌ها پر می‌شود و آن‌ها را به هم متصل می‌کند.
ماله لاستیکی بندکشی شامل یک لاستیک محکم و انعطاف‌پذیر است که به یک دسته C شکل متصل شده است. این قابلیت وجود دارد که این محصول را با سطوح مختلف از نظر سختی و ضخامت انتخاب کنید.

16. سیستم تراز کاشی

سیستم تراز کاشی شامل تمام چیزهایی است که کمک می‌کنند تا کاشی‌ها هم سطح با هم نصب شوند؛ ابزارهایی مانند، گوه و کیلیپس های تراز کننده و انبر، تراز سریع کاشی‌ها را تضمین می‌کنند. برای اطمینان از اینکه فشار بر روی کاشی‌ها به طور مساوی توزیع شده، از آن‌ها استفاده می‌شود؛ بنابراین کل سطح را هم‌سطح می‌کند

اسپیسر (صلیب) کاشی

اسپیسر (صلیب) کاشی

17. اسپیسر (صلیب) کاشی

چندین دهه پیش، نصابان حرفه‌ای در طول فرایند نصب کاشی از طناب، پیچ و شیشه و … برای نگه‌داشتن کاشی‌ها در فاصله مشخص از یکدیگر استفاده می‌کردند. خوشبختانه همه چیز تغییر کرده است و در حال حاضر اسپیسرهای کاشی فاصله‌ای یکسان بین کاشی‌ها را برای شما به ارمغان می‌آورد که برای الگوهای دیگر نیز قابل‌تغییر است.

در حال حاضر نمونه‌ای از اسپیسرهای کاشی است که فرایند نصب را به طور قابل‌توجهی بهبود می‌بخشند. این اسپیسرهای کاشی درحالی‌که از مواد باکیفیت و بادوام ساخته شدند، تمام ویژگی‌های ممکن را در یک مدل واحد دارا هستند که سال‌ها می‌توانند بدون فرسوده‌شدن مورداستفاده قرار ‌گیرند.

این نوع اسپیسرها در سایز 1 میلیمتر به بالا تولید می شود.

18. پد زانو

کاشی‌کار حرفه‌ای بودن دارای نیازمند فعالیت زیادی است. یک کاشی‌کار اعم از مبتدی تا حرفه‌ای، بر خلاف یک کار دفتری، برای نصب کاشی نیاز به فعالیت‌های جسمانی زیادی دارد.

شما مدام در حال نشستن و برخاستن هستید و از بازوان خود برای ترکیب کردن ملات استفاده می‌کنید.
مهم نیست که شما جوان یا پیر باشید، اما نشستن و بلند شدن بر روی زانو به صورت مداوم، در نهایت منجر به درد خواهد شد.

پدهای زانو نه‌تنها از زانوهای شما محافظت می‌کنند، بلکه کار شما را امن‌تر و راحت‌تر نیز می‌کنند. در حال حاضر، محصولات ارگونومیک بالاترین سطح مقاومت را دارا هستند.

قاپک

قاپک

19. قاپک

1.19. تعریف

قاپک یا ساکشن پد ابزاری است که برای ایجاد خلأ جزئی با استفاده از فشار سیال منفی هوا و یا آب به سطوح منفذدار صاف می‌چسبد.

ساکشن پد با به‌کارگیری ویژگی‌های محیطی بعضی حیوانات مثل هشت‌پا و ماهی طراحی شده است. ساکشن یک مکش است که برای جابه‌جایی، کشیدن و ثابت نگه‌داشتن هر چیزی مانند نگه‌داشتن پوستر بر روی پنجره شیشه‌ای و یا برداشتن لیوان آب استفاده می‌شود. قاپک وکیوم به هر سطح صاف و غیرمتخلخل متصل می‌شود و اگر کاربر طریقه استفاده صحیح از آن را بلد باشد، ساکشن پد با نیروی زیادی به سطح می‌چسبد.

قاپک یا ساکشن پد از جنس لاستیک نرم است. این ابزار در تقسیم‌بندی در دسته تجهیزات پنوماتیک قرار گرفته و برای چسبیدن به سطوح از نیروی فشار هوا استفاده می‌کند.

برای معرفی انواع قاپک یا ساکشن پد می‌توان به تلمبه لوله‌بازکنی یا قاپک حمل شیشه اشاره کرد. برای مثال در تعمیرگاه‌هایی که شیشه خودرو تعویض می‌کنند و یا در صنعت شیشه، برای بلندکردن و جابه‌جایی شیشه‌ها از قاپک استفاده می‌کنند تا از آسیب‌دیدن شیشه، بریدن دستان و یا افتادن شیشه جلوگیری کنند.

همچنین از انواع مختلف قاپک یا ساکشن پد در صنایع غذایی، خودروسازی، چوب، بهداشت و داروسازی، رزین و لاستیک و… استفاده می‌شود.

2.19. یک ساکشن پد مرغوب جهت کارکرد درست باید دارای سه ویژگی باشد:

 1. همانند جام با یک مرکز مقعر و دو طرف صاف
 2. ساکشن پد موردنظر باید توانایی چسبیدن به سطح صاف و غیرمتخلخل را داشته باشد.
 3. باید از متریال مرغوب و غیرقابل‌نفوذ ساخته شده باشد.
نحوه کارکرد ساکشن پد

نحوه کارکرد ساکشن پد

3.19. نحوه کارکرد ساکشن پد

قاپک یا ساکشن پد از الاستیک بوده و دارای سطح منحنی و ساختاری انعطاف‌پذیر است. زمانی که از قاپک استفاده می‌شود، مرکز قاپک به سمت بخش صاف فشار داده شده و این امر کاهش حجم فضای بین قاپک و سطح صاف موردنظر می‌شود. کاهش حجم فضای بین قاپک و سطح صاف باعث خروج هوا یا آب از بین ساکشن پد و سطح می‌شود. اکنون بین قاپک و سطح حفره‌ای ایجاد می‌شود که دارای هوا و آب زیادی نیست؛ چون بیشتر هوا یا آب از بین ساکشن پد و سطح خارج شده و کمبود فشار ایجاد کرده است. علت چسبیدن ساکشن پد به سطح، اختلاف فشار میان حفره کم‌فشار داخل ساکشن پد و محیط خارج آن است.

وقتی کاربر از واردکردن فشار فیزیکی به ساکشن پد دست بردارد، چون ساکشن پد از ماده الاستیکی ساخته شده قصد دارد به حالت اولیه برگردد. مقدار تایمی که ساکشن پد می‌تواند اثر مکش خود را حفظ کند، معمولاً به مقدار تایم نشت هوا یا آب به داخل حفره قاپک بستگی دارد. این عمل تا زمانی ادامه دارد که فشار داخل حفره قاپک با جو اطراف یکسان شود.

4.19. ساکشن پد از چه موادی ساخته شده است؟

قاپک‌ها یا ساکشن پدها از متریال مختلفی مانند موارد ذکر شده زیر ساخته می‌شوند:

 • – نتریل (امور گوناگون مکانیکی)
 • – ویتون (صنعت چاپ و کاغذ)
 • – وینیل (امور خانگی)
 • – یورتان

5.19. کاربرد ساکشن پد یا ساکشن کاپ

ساکشن پد کاربرد‌های اولیه و مدرن بسیار زیادی دارد و در اغلب صنایع یک ابزار پرکاربرد و بسیار حائز اهمیت محسوب می‌شود. ساکشن پد یا ساکشن کاپ تقریباً در تمامی حوزه‌های تجاری و صنعتی به کار می‌رود و ازآن‌جهت ثابت نگه‌داشتن و یا جابه‌جایی کلیه اجسام استفاده می‌شود. در ادامه با چندین مورد از کاربرد‌های ساکشن کاپ آشنا خواهید شد:

6.19. کاربرد اولیه قاپک یا ساکشن پد

 • -نگه‌داشتن یا جابه‌جایی و حرکت‌دادن اجسام صاف و غیرمتخلخل به‌صورت افقی یا عمودی در امور رباتیک و صنعتی
 • – نگه‌داشتن اجسام جهت انجام کار بر روی آنها مانند ثابت نگه‌داشتن شیشه جهت صیقل‌دادن لبه‌های آن
 • – جابه‌جایی اجسام بزرگ و صاف مانند شیشه جلوی خودرو، آجر کف‌پوش، انواع آینه‌ها و…
 • – نگه‌داشتن وسایل جهت نصب روی سطوح عمودی بدون منفذ مانند دیوار کاشی‌کاری شده، درب یخچال و…
 • – نگه‌داشتن دوربین و سایر لوازم بر روی سطح موردنظر
 • – در ابزارآلات چاه بازکن (مکش چاه)
 • – بالارفتن از ساختمان‌های بسیار بلند باهدف نظافت نمای خارجی ساختمان

7.19. کاربرد مدرن قاپک یا ساکشن پد

 1. نصب پنجره‌های جدیدچون شیشه جسمی بسیار شکننده و اغلب تیز است و همچنین در حالت خیس بسیار لغزنده می‌شود، نصاب‌های حرفه‌ای برای نصب پنجره از یک دستگاه بلند‌کننده دارای ساکشن کاپ استفاده می‌کنند. همچنین دستگاه برخی از نصب‌کنندگان دارای نشانگر میزان خلا است و به نصاب کمک می‌کند تا از سقوط و شکستن شیشه جلوگیری کند و احتمال افتادن شیشه را به حداقل برساند.
 2. نصب شیشه جلو خودروبرای کارهای مهم این‌چنینی که نیازمند ایمنی بالایی هستند از بالابر‌های شیشه‌ای که مجهز به ساکشن کاپ هستند و برای بلندکردن شیشه جلو خودرو و دیگر سطوح شیشه‌ای مناسب‌اند استفاده می‌شود.
 3. نظافت و نگهداری پنجرهبعضی ساختمان‌ها و برج‌های بلندی که دارای نمای شیشه‌ای هستند و نیاز به نظافت زیاد دارند، فقط می‌توانند از افراد آموزش‌دیده حرفه‌ای که کارشان را با قرقره و طناب انجام می‌دهند، کمک بگیرند. این افراد حرفه‌ای برای تثبیت خود و همچنین بالابردن کیفیت کار، مکش‌های شیشه‌ای دستی استفاده می‌کنند.
 4. چسباندن اجسام به شیشه جلودر بعضی از موارد، از مکنده‌های شیشه‌ای جهت اتصال موقت رادیو‌ها، چراغ‌ها و سیستم‌های ناوبری به قایق‌ها، کامیون‌ها، هواپیما‌ها و… استفاده می‌شود.
 5. اتصال دوربین به وسایل نقلیه در حال حرکتاز قاپک یا ساکشن کاپ‌های شیشه‌ای برای چسباندن تجهیزات ویدئویی بسیار گران به وسایل نقلیه در حال حرکت نیز استفاده می‌شود تا تصاویری را که گرفتن آنها با دست بسیار خطرناک است ضبط کنند؛ مانند گرفتن عکس‌های هیجان‌انگیز سکانس‌های اکشن و خطرناک توسط کارگردان‌های بسیار موفق سینما.
 6. خط‌های تولیدبرداشتن مواد مسطح بسیار مشکل است، علی‌الخصوص زمانی که روی‌هم قرار دارند. در حال حاضر اغلب خطوط تولید برای بلندکردن و جابه‌جایی کلیه سطوح و اشیا صاف از قاپک استفاده می‌کنند و حتی این ابزار جهت جابه‌جایی آسان و ایمن در خطوط تولید دستی نیز مورداستفاده قرار گرفته است.
 7. ساخت آکواریومدر صنعت آکواریوم‌سازی، ساکشن پدهای تنظیم شونده بسیار مؤثر هستند و برای ساخت آکواریوم، دو قطعه شیشه را هم‌زمان کنار هم قرار می‌دهند تا شیشه‌ها فوق‌العاده محکم شوند.
 8. نصب آویز دیواری اتاق و حمامبرای آویز وسایل کوچک و سبک از ساکشن پدها استفاده می‌شود. مکنده‌های شیشه‌ای به کاربر این امکان را می‌دهند که بدون سراغ کاری دیوار‌ها، آویز‌های خود را روی دیواری به‌سادگی متصل کند.
 9. بلندکردن و جابه‌جایی اجسام سنگین و بزرگاجسامی مانند یخچال‌، مبلمان اداری، سنگ‌های گرانیت و… توانایی این را دارند که کابوس ذهن شما برای جابه‌جایی باشند. برای جابه‌جاکردن موارد ذکر شده به چندین نفر نیاز است. اکنون با استفاده از بالابر‌های مکنده دستی کاربر می‌تواند تا 125 کیلوگرم وزن را بلند کرده و جابجا کند؛ وزنی که هیچ یک از افراد نمی‌توانند به تنهایی آن را بلند کرده و جابه‌جا کنند.
خط گچ یا سطح لیزری

خط گچ یا سطح لیزری

20. خط گچ یا سطح لیزری

در کاشی‌کاری به خطوط مستقیم دقت بسیاری می‌شود؛ بنابراین مهم است که تمامی کاشی‌ها را در یک خط منظم و مستقیم قرار دهید. شما اگر از یک زاویه کوچک اما نادرست کار را شروع کنید، در آخر متوجه می‌شوید که نتیجه کار خراب است. خط گچ ابزاری است که با سیم یا رشته‌ای از گچ پوشیده شده است. خطی را که می‌خواهید پیدا کنید روی دیوار گذاشته و سپس طرح و نقشه موردنظر را رسم کنید. سطح لیزری هم همین کار را بادقت بیشتری انجام می‌دهد اما خب هزینه بیشتری دارد.

 21. تخته ماله

تخته ماله، نوعی ماله سطح با دسته پلاستیکی است و برای پخش‌کردن دوغاب بین شیارهای کاشی‌ها مورداستفاده قرار می‌گیرند. شما با استفاده از تخته ماله می‌توانید به‌راحتی و بدون هیچ‌گونه کثیف‌کاری دوغاب را در سطح موردنظر پخش کنید. اما حتی اگر در انجام این کار کثیف‌کاری رخ داد، اصلاً جای نگرانی نیست؛ زیرا با استفاده از اسفنج می‌توانید سطح آن را تمیز کنید. به‌راحتی در هر زاویه‌ای که راحت هستید تخته را در دست گرفته و دوغاب را در شیار کاشی‌ها پخش کنید. دوغاب را به‌خوبی پخش کرده تا هوایی در بین کاشی‌ها ایجاد نشود. اگر نتوانید دوغاب را به‌خوبی در درزهای کاشی‌ها پخش کنید، ممکن است با برخورد آب کاشی به‌مرورزمان کنده شود.

22. تراز حبابی (مخصوص دیوار)

یکی از ابزارها ساده اما پر مصرف تراز حبابی و یا تراز اسپریت است که برای کاشی‌کاری مورداستفاده قرار می‌گیرد. پس از آن که یک ردیف از کاشی‌کاری را روی دیوار انجام داده‌اید، می‌توانید با این ابزار صاف بودن آن را مورد بررسی قرار دهید. نیاز است که این مورد را در همان ردیف اول انجام دهید تا اینکه به نصف کار برسید و بعد متوجه بشوید که کاشی‌کاری صاف نبوده. بعد از اینکه هر ردیف از کاشی‌کاری را انجام دادید، بهتر است به‌صورت عمودی و افقی آن را مورد بررسی قرار دهید تا از صافی دیوار اطمینان حاصل داشته باشید.

انبر کاشی‌ شکن

انبر کاشی‌ شکن

23. انبر کاشی‌ شکن

اگرچه کاشی بر قادر به برش‌زدن کاشی از میانه‌ها است، اما برای لبه‌ها بهتر است از ابزاری به نام انبر استفاده کنید. طبیعتاً این انبر با سایر انبرهای مدنظر شما تفاوت اساسی دارد.

با استفاده از این ابزار می‌توانید برش‌های جزئی را به‌دلخواه خودتان روی کاشی‌ها اعمال کنید. انبر کاشی شکن حتی جهت ایجاد برش در لوله‌ها، کلیدها و چارچوب در نیز به کار می‌رود.

15- اره کاشی‌بر برقی: این نوع اره برای ایجاد برش مستقیم و زاویه‌دار بر روی سرامیک، پرسلان، سنگ طبیعی و شیشه استفاده می‌شود. اره‌های برقی از اره‌های دستی بهتر هستند، چون ظرافت بیشتری دارند.

24. سیستم تراز کاشی

سیستم تراز کاشی شامل تمام چیزهایی است که کمک می‌کنند تا کاشی‌ها هم سطح با هم نصب شوند؛ ابزارهایی مانند، گوه و کیلیپس های تراز کننده و انبر، تراز سریع کاشی‌ها را تضمین می‌کنند. برای اطمینان از اینکه فشار بر روی کاشی‌ها به طور مساوی توزیع شده، از آن‌ها استفاده می‌شود. بنابراین کل سطح را هم‌سطح می‌کند.

جمع‌بندی و نتیجه‌گیری

لوازم کاشی‌کاری روزبه‌روز پیشرفته‌تر می‌شود. دیگر این روزها هنر کاشی‌کاری به یک هنر نسبتاً ساده تبدیل شده است، خصوصاً اگر از چسب‌های کاشی برای نصب آنها استفاده کنید.

استفاده از چسب‌ها ضمن افزایش سرعت کار، می‌تواند کیفیت و کارایی بیشتری را به همراه داشته باشد، چرا که قدرت چسبندگی این محصولات از ملات بیشتر است. این را نیز در نظر بگیرید که میزان کثیف‌کاری در نصب کاشی با چسب بسیار کمتر از ملات‌های سیمانی خواهد بود.

جهت آشنایی کامل با ضوابط و قوانبن مربوط به “ملزومات نصب سنگ و سرامیک” به پکیج “ در بخش گنجینه فایل وب‌سایت مراجعه فرمایید

اشتراک‌گزاری در شبکه‌های اجتماعی

دیدگاه خود را بنویسید

دوره جامع متره و برآورد پروژه

آخرین مقالات:

 • شرایط تعویض و انصراف مهندس ناظر چیست؟

 • فنون جانمایی ستون‌ها در ساختمان‌های بتنی

آخرین فایل‌های گنجینه فایل:

 • ضوابط کاربردی نظام فنی و اجرایی

 • فایل‌های کاربردی دفتر فنی

آخرین فایل‌های هایپر فایل:

 • مجموعه فایل‌های آماده قراردادی

 • کتاب اصول مدیریت ساخت