معرفی روش‌های کنترل پروژه‌های ساختمانی

آخرین بروزرسانی: 5 اسفند 1402
معرفی روش‌های کنترل پروژه‌های ساختمانی

معرفی روش‌های کنترل پروژه‌های ساختمانی

مقدمه

در سال 1985 شرکت کوکاکولا می‌خواست محصول جدیدی به بازار بفرستد. این شرکت روش جدیدی برای امتحان کردن این محصول انتخاب کرد. آن‌ها بیشتر از 200 هزار آزمایش چشایی انجام دادند و تلاش کردند با این روش ثابت کنند مردم طعم نوشابه‌ی جدید را بیشتر از کوکاکولای کلاسیک و پپسی دوست دارند.

اما در نهایت معادله‌هایشان اشتباه از آب درآمد و بعد از مدتی مشخص شد مردم از محصول جدید متنفر هستند. کوکاکولا طی این تجربه‌ی تلخ حدود 34 میلیون دلار ضرر کرد؛ 4 میلیون دلار در مرحله‌ی توسعه‌ی محصول و حدود 30 میلیون دلار هم در مرحله‌ی ذخیره‌سازی محصول جدید. اما با همه‌ی این‌ها تیم کوکاکولا درس خوبی برای همیشه گرفت؛ هیچ چیزی جای مدیریت و کنترل پروژه را نمی‌گیرد! شرکت کوکاکولا به‌جای تحقیقات بازاریابی عمیق، طراحی فرایند مدیریت و کنترل پروژه، روشی اشتباه را در پیش گرفت.

در این مقاله قصد داریم به طور کامل در مورد کنترل پروژه توضیح دهیم، اهمیت کنترل پروژه را بیان کنیم و اطلاعات کاملی در مورد روش‌های کنترل پروژه در اختیارتان بگذاریم. تا انتهای مقاله همراهمان باشید.

1. کنترل پروژه چیست؟

فرض کنید پروژه‌ای مثلاً یک پروژه ساختمانی قرار است اجرا شود. مدیر و مجریان پروژه می‌توانند برنامه‌شان را از قبل مشخص کنند، در نهایت به اجرا در بیاورند و در آخر پروژه اشکال و ایرادها را ببینند و برای از بین بردنشان اقدام کنند.

ولی چنین کاری اصلاً منطقی و درست نیست. بهتر است سازوکارهایی وجود داشته باشد که در طول اجرای پروژه به طور مرتب همه چیز را چک کند و ایرادها و کاستی‌ها را دقیقاً به‌موقع از بین ببرد.

در واقع باید فرایندی وجود داشته باشد که در طول پروژه، روی نحوه اجرا نظارت کند و اجازه ندهد مسیر اصلی دچار انحراف شود. به چنین فرایندی کنترل پروژه گفته می‌شود.

ابزارها، تجربه‌ها و مهارت‌های یک تیم کنار هم قرار می‌گیرند و کلیهٔ مراحل چرخهٔ عمر یک پروژه را از اول تا آخر همراهی می‌کنند. تیم کنترل با استفاده از تکنیک‌های کنترل پروژه در طول مسیر سعی می‌کنند هر انحرافی را از قبل تشخیص بدهند و خیلی سریع برای اصلاح مسیر اقدام کنند.

تیم کنترل پروژه از روش‌های کنترل پروژه کمک می‌گیرند و با مدیریت داده‌ها، جمع‌آوری اطلاعات، استفاده از تحلیل‌های خاص و… مدیریت پروژه را در جریان تمام مراحل و نحوه انجام‌شدن کارها می‌گذارند.

تمرکز تیم کنترل پروژه روی چه عناصری است؟

تمرکز تیم کنترل پروژه روی چه عناصری است؟

2. تمرکز تیم کنترل پروژه روی چه عناصری است؟

تا اینجا دانستید که کنترل پروژه چیست و چطور روی مراحل اجرای یک پروژه نظارت می‌کند. اما برای این‌که این فرایند کمی برایتان روشن‌تر شود می‌خواهیم اطلاعات بیشتر و کامل‌تری در اختیارتان بگذاریم.

تیم کنترل پروژه بیشتر از هر چیزی روی این 3 عنصر تمرکز دارند:

 • کارایی
 • هزینه
 • زمان

هر پروژه‌ای با بودجه‌ای مشخص و محدود باید در مدت‌زمان مشخصی اجرا شود و در نهایت به اهدافی که از قبل تعیین شده برسد. اگر پروژه در زمان مشخص انجام نشود یا با کمبود بودجه مواجه شود، کل کار به مشکل می‌خورد و همهٔ معادله‌ها اشتباه از کار در می‌آیند.

تیم کنترل پروژه این‌طور وقت‌ها به کار می‌آیند. آن‌ها روی عناصر اصلی مثل زمان، بودجه و کارایی نظارت می‌کنند و هر جا مشکلی در حال اتفاق‌افتادن باشد، وارد عمل می‌شوند و با استفاده از تکنیک‌های کنترل پروژه همه چیز را سامان می‌دهند.

در واقع متخصصان کنترل پروژه تلاش می‌کنند به دو سؤال کلی و اصلی جواب بدهند:

 • انجام پروژه چقدر هزینه دارد؟ آیا این پروژه دقیقاً طبق برنامه و با بودجه‌ای که از قبل مشخص شده به پایان می‌رسد؟
 • چقدر طول می‌کشد تا پروژه با بهترین نتیجه تمام شود؟ آیا تمام بخش‌ها مطابق با برنامه و در زمان از قبل تعیین شده به نتیجه می‌رسند؟ اکنون کجا هستیم؟ آیا از برنامه عقب‌مانده‌ایم؟ اگر از برنامهٔ مشخص شده عقب‌مانده‌ایم، برای جبرانش چه می‌توانیم بکنیم؟

1.2. آیا کنترل پروژه واقعاً روی نتیجهٔ بهتر تأثیر دارد؟ مطالعه‌ها چه می‌گویند؟

مقاله‌ها و مطالعه‌های متعددی در مورد تأثیر مدیریت و کنترل پروژه انجام شده است. مطالعه‌ها بادقت بالایی تأثیر فرایند کنترل پروژه روی موفقیت بهتر پروژه‌ها را تأیید می‌کنند. در ادامه نتیجهٔ چندین بررسی را برایتان توضیح می‌دهیم تا شما هم متوجه تأثیر مثبت کنترل پروژه شوید:

آمارهای کنترل پروژه نشان داده‌اند که 73 درصد از سازمان‌هایی که به طور رسمی از مدیریت و کنترل پروژه استفاده کرده‌اند، توانسته‌اند به هدف‌شان برسند. 63 درصد پروژه‌ها دقیقاً مطابق بودجه‌بندی انجام شده‌اند و 59 درصد پروژه‌ها هم سر موقع به پایان رسیده‌اند.

در این مطالعه سازمان‌هایی که به‌ندرت از روش‌های کنترل پروژه استفاده کرده‌اند هم بررسی شده‌اند. فقط 58 درصد از سازمان‌هایی که خیلی کم از مدیریت و کنترل پروژه بهره برده‌اند توانسته‌اند به هدف‌های اولیه‌شان برسند. 48 درصد یعنی کم‌تر از نصف پروژه‌ها با بودجه‌ی از قبل پیش‌بینی شده به هدف رسیده‌اند و 43 درصدشان سر موقع تمام شده‌اند.

 • بررسی‌ای توسط IPA انجام شده که نشان می‌دهد استفادهٔ درست از روش‌های کنترل پروژه باعث می‌شود مدت‌زمان تحویل پروژه‌ها، نسبت به مدت زمانی که در برنامه مشخص شده تا 15 درصد کاهش پیدا کند.
 • در سال 1999 کمیته‌ی مهندسی هزینه IBC تحقیقی انجان دادند و نتایج این بررسی نشان داد که اگر تکنیک‌های کنترل پروژه به‌درستی اجرا شوند هزینه‌ها تا 10 درصد کاهش پیدا می‌کنند.
 • آمارهای مربوط به مدیریت پروژه نشان می‌دهد که در سال 2018 سازمان‌هایی که از فرایند PM یا همان مدیریت پروژه چشم پوشی می‌کردند، تقریبا فقط نصف پروژه‌هایشان به سرانجام رسیده است. این نتیجه‌ها نشان می‌دهد ضرهای مالی هنگفت، مشتریان و فرصت‌های تجاری از دست رفته در اثر بی‌توجهی به مدیریت پروژه متوجه این شرکت‌ها شده است.
 • نتایج منتشر شده در PMI نشان می‌دهد سازمان‌هایی که از تکنیک‌های کنترل پروژه ثابت شده استفاده می‌کنند توانسته‌اند اهداف اصلی‌شان را تا 2.5 برابر بیشتر نسبت به شرکت‌های مشابه محقق کنند.
 • سازمان‌هایی که روی روش‌های PM یا همان روش‌های کنترل پروژه سرمایه‌گذاری می‌کنند، 28 برابر پول کم‌تری هدر می دهند. سرمایه گذاری در شیوه‌های اثبات شده مدیریت پروژه‌، منابع مالی تلف شده را 28 برابر کاهش می‌دهد. این کاهش در نتیجه تکمیل موفقیت آمیز بخش بیشتری از ابتکارات استراتژیک آنها به وجود می‌آید.
تفاوت کنترل پروژه و مدیریت پروژه

تفاوت کنترل پروژه و مدیریت پروژه

3. تفاوت کنترل پروژه و مدیریت پروژه

تا اینجا دانستید که کنترل پروژه چیست؛ ولی برای این‌که تسلط بیشتری روی بحث پیدا کنید، می‌خواهیم کمی هم در مورد تفاوت مدیریت پروژه و کنترل پروژه برایتان توضیح دهیم.

هر پروژه برای خودش هدفی دارد و باید در مدت‌زمان مشخص، با بودجه‌ی محدود به هدفش با بهترین کیفیت و به بهترین شکل برسد. بنابراین هر پروژه با محدودیت‌های مالی، زمان، محدوده و کیفیت مواجه است. مدیر پروژه باید بتواند یک برنامه‌ریزی و زمان‌بندی درست برای رسیدن پروژه به هدف طراحی کند. درواقع مدیریت پروژه سعی می‌کنند با وجود محدودیت‌ها بهترین مسیر برای رسیدن به هدف را مشخص کنند. اما چه کسانی برای رسیدن مدیریت پروژه به هدفشان، کنارشان هستند و هر کمکی بتوانند انجام می‌دهند؟

بله تیم کنترل پروژه این وظیفه را به بهترین شکل انجام می‌دهند. تیم کنترل پروژه هنگام اجرا کنار و زیردست تیم مدیریت پروژه کار می‌کنند و با تمام وجود مواظب هستند که پروژه از مسیر اصلی‌اش منحرف نشود و همه چیز کاملاً طبق برنامه پیش برود.

در واقع تیم کنترل پروژه قلب تیم پروژه هستند، کار اطلاع‌رسانی و آگاهی‌بخشی به مدیریت را بر عهده دارند و مسیر رسیدن به هدف را هموارتر می‌کنند.

1.3. اگر تیم کنترل پروژه حضور نداشته باشند چه اتفاقی می‌افتد؟

همان‌طور که گفتیم تیم کنترل پروژه روی فرایند اجرای برنامه نظارت می‌کنند و کمی‌ها، کاستی‌ها و مشکلات احتمالی را به گوش مدیران پروژه می‌رسانند.

اگر تیم کنترل پروژه وجود نداشته باشند، تیم مدیریت مجبور می‌شوند وارد عمل شوند و گاهی با ترساندن یا زور گفتن به کارکنان، پروژه را پیش ببرند.

کارکنان هم این‌طور وقت‌ها سعی می‌کنند ایرادها را بپوشانند تا جلوی نارضایتی مدیران گرفته شود. با این رویه هرچه پروژه جلوتر می‌رود، ایرادها و کاستی‌ها بیشتر می‌شوند و همچنان از دید مدیران پنهان می‌مانند.

سرانجام کار به جایی می‌کشد که مدیریت بودجه، زمان‌بندی و کیفیت پروژه به مشکل می‌خورد و گاهی حتی از کنترل خارج می‌شوند.

بنابراین، وجود تیم کنترل پروژه و استفاده از روش‌های کنترل پروژه می‌تواند از تمام مشکل‌های این‌چنینی جلوگیری کند و باعث شود برنامه‌ها زودتر و اصولی‌تر به سرانجام برسند.

2.3. یک تیم کنترل پروژه از چند نفر تشکیل می‌شود؟

بسته به بزرگی یا کوچکی پروژه، تعداد اعضای تیم کنترل هم کم‌وزیاد می‌شوند. در پروژه‌های کوچک معمولاً یک یا نهایتاً دو نفر وظیفهٔ کنترل پروژه را به عهده می‌گیرند؛ اما در پروژه‌های بزرگ‌تر یک تیم متشکل از چند نفر تشکیل می‌شود. این تیم شامل کارشناس‌های کنترل هزینه، برآورد هزینه، کنترل زمان، برنامه‌ریزی و… است.

مدیر کنترل پروژه به همراه تیمش روی پروژه کار می‌کنند. مدیر در بازه‌های زمانی مشخص به مدیر پروژه گزارش کار می‌دهد.

هر پروژه برای خودش ویژگی‌ها و پیچیدگی‌هایی دارد. فرض کنید قرار است یک نمایشگاه برای افتتاحیه آماده شود. مقدمات زیادی برای آماده شدن نمایشگاه مورد نیاز است. مدیر پروژه باید برنامه‌ریزی کند و یک تیم هم باید روی روند اجرای پروژه کنترل داشته باشند.

اگر کنترل پروژه وجود نداشته باشد، مشکلات و ایرادهای در طول کار شناسایی نمی‌شوند و پروژه در مدت‌زمان مشخص و با مقدار بودجه‌ی تعیین شده به سرانجام نمی‌رسد؛ بنابراین تیم کنترل پروژه دست به کار می‌شوند و روی نحوه‎‌ی اجرای کار نظارت می‌کنند.

 • اما تیم کنترل پروژه می‌توانند به سه روش کارشان را انجام دهند. در ادامه به طور کامل در مورد تکنیک‌های کنترل پروژه برایتان توضیح می‌دهیم.
 1. کنترل سایبرنتیک

هر پروژه دارای ورودی و خروجی است. خروجی‌ها می‌توانند به‌صورت نقاط عطفی باشند که باید برآورد و بررسی شوند. کنترل سایبرنتیک بر خروجی‌ها تمرکز می‌کند. اگر این نقاط عطف یا خروجی‌ها با استانداردهای تعیین شده مطابقت نداشته باشد، وضعیت مورد بررسی قرار می‌گیرد. تیم کنترل پروژه تمام بررسی‌هایشان را انجام می‌دهند و اگر علت کافی وجود داشته باشد، الگوهای فعالیت را تغییر می‌دهند.

کنترل سایبرنتیک از مرسوم‌ترین تکنیک‌های کنترل پروژه است. تمرکز این روش کنترل روی کاهش انحراف از استاندارد است. تیم مدیریت پروژه یک مسیر استاندارد برای رسیدن به هدف طراحی و برنامه‌ریزی می‌کنند. تیم کنترل پروژه با استفاده از روش سایبرنتیک میزان انحراف از این استاندارد را اندازه می‌گیرند و برای ادامه‌ی مسیر چاره اندیشی می‌کنند.

به‌عنوان‌مثال، در پروژه آماده سازی نمایشگاه برای افتتاح، تاریخ‌های خاصی برای تکمیل سیم‌کشی برق ، گچ کاری و رنگ آمیزی مشخص می‌شوند. اگر تاریخ اتمام سیم کشی به عنوان اولین هدف به تأخیر بیفتد ، برنامه فعالیت‌ها باید تغییر کند و سرعت پروژه باید افزایش یابد.

 1. کنترل رفت‌وبرگشت

رفت‌وبرگشت، دومین روش از روش‌های کنترل پروژه است. اگر اعضای تیم کنترل پروژه برای رسیدن به اهداف، پیش‌شرط‌های مورد نیاز مثل زمان، بودجه و… را بررسی کنند در واقع دست به کنترل رفت‌وبرگشت زده‌اند.

این روش تمام مسیر پیشرفت پروژه را از اول آزمایش می‌کند و زیر نظر می‌گیرد. اعضای تیم کنترل پروژه جوری شرایط را مهیا می‌کنند تا در زمان مناسب این کنترل‌ها صورت بگیرد. بعد از آزمایش باید مطمئن شوند که پیش‌شرط‌ها به طور کامل بررسی شده‌اند و تمام برآوردها صورت‌گرفته است.

کنترل رفت‌وبرگشت قابل‌برنامه‌ریزی از قبل نیست و در طول پروژه بررسی می‌شود. مثلاً قرار است نمایشگاه در زمان مقرر افتتاح شود. اعضای تیم کنترل می‌خواهند از روش رفت‌وبرگشت برای کنترل پروژه استفاده کنند. آن‌ها هر مرحله از کار را جداگانه بررسی می‌کنند تا درست انجام شود و برنامه‌ها طبق تقویم پیش بروند. فرض کنید موعد گچ‌کاری فرارسیده؛ اما هنوز این بخش از برنامه اجرا نشده است. کارشناسان کنترل پروژه در بخش‌های قبل از گچ‌کاری یعنی سیم‌کشی و لوله‌کشی دنبال پیداکردن علت و رفع‌کردنش می‌گردند. در واقع آن‌ها در حال استفاده از کنترل رفت‌وبرگشت از بین روش‌های کنترل پروژه هستند.

 1. کنترل پس از عملکرد

کنترل‌های پس از عملکرد پس از اتمام پروژه یا کار اعمال می‌شوند. تمرکز این روش از تکنیک‌های کنترل پروژه روی اتفاق‌های قبلی نیست و می‌خواهد اقدامات خوب و بد پروژه را برای استفاده در پروژه‌های بعدی ثبت کند.

پروژه‌ی افتتاح نمایشگاه را در نظر بگیرید. اعضای تیم کنترل تاخیرهای صورت‌گرفته در اجرای پروژه را به‌دقت بررسی می‌کنند. سعی می‌کنند متوجه ایرادها و کاستی‌ها شوند و برای پروژه‌های بعدی مورد استفاده قرارشان دهند.

مثلاً تیم کنترل پروژه متوجه می‌شود علت تأخیرها در دسترس نبودن به‌موقع برق و سنگ‌تراش بوده است. کارشناس تمام این موارد را جمع‌آوری می‌کند تا برای پروژه‌های بعدی هماهنگی‌های بهتر و به‌موقع انجام دهند.

3.3. تفاوت بین روش‌های کنترل پروژه

کارشناسان کنترل پروژه به کمک کنترل سایبرنتیک پابه‌پای پیشرفت پروژه جلو می‌روند و کل مسیر را مدام زیر نظر می‌گیرند. اگر قرار باشد جایی پروژه از مسیر اصلی‌اش خارج شود اعضای تیم کنترل با استفاده از این روش زودتر از موعد متوجهش می‌شوند و سعی می‌کنند شرایط را سامان دهند.

روش دوم از تکنیک‌های کنترل پروژه روش رفت‌وبرگشت نام دارد. اعضای تیم کنترل، هر مرحله از اجرای پروژه را بررسی می‌کنند، ایرادهای مربوط به بودجه و زمان را در مراحل قبلی جستجو می‌کنند و با پیداکردن علت‌ها، درصدد رفع‌شان برمی‌آیند.

در واقع روش اول و دوم روی پروژهٔ در حال انجام تمرکز دارند؛ اما روش کنترل پس از عملکرد همان‌طور که از اسمش معلوم است، بعد از اتمام پروژه استفاده می‌شود. اعضای تیم کنترل پروژه با استفاده از این روش سعی می‌کنند ایراد پروژه‌های قبلی را پیدا کنند و با استفاده از اطلاعات به‌دست‌آمده، شانس موفقیت پروژه‌های بعدی را بالاتر ببرند.

4. کنترل پروژه های عمرانی با MSP

مثلث پروژه

مثلث پروژه

1.4. مثلث پروژه

پروژه طبق تعریف PM عبارت‌اند از مجموعه فعالیت‌های موقتی برای تحقق یک تعهد و ایجاد یک محصول یا ارائه یک خدمات مشخص است. ویژگی‌های پروژه عبارت‌اند از:

 1. منحصر به فرد و غیر تکراری است.
 2. دارای یک نتیجه عینی در قالب محصول یا ارائه خدمات است.
 3. موقتی است بدین معنی که نقطه شروع و پایان دارد.
 4. باید بتوان آن را به اجزا گسسته تقسیم کرد.
 5. هرجز دارای زمان و منابع خاص خود است.

مدیریت چنین پروژه‌هایی برای حصول بهترین نتیجه یک امر بدیهی است و مهم‌ترین رسالت کنترل پروژه ایجاد تعهد و مسئولیت در قبال برنامه زمان‌بندی است که مانع از به تأخیرافتادن پروژه و هزینه‌های مرتبط می‌گردد. موفقیت در مدیریت یک پروژه مستلزم اتمام به‌موقع (زمان)، به‌اندازه بودجه مشخص شده خرج گردد (هزینه) و مطمئن شوید که مشتریان شما از کار انجام شده راضی هستند (حوزه). این سه قسمت را به‌عنوان سه ضلع مثلث پروژه تعریف می‌گردد.

 •  با افزایش زمان (تأخیر در پروژه) هزینه پروژه افزایش می‌یابد و هزینه‌های تأخیر پروژه عبارت‌اند از:

1- هزینه دیر رسیدن به بهره برداری یا سود از دست رفته

2- هزینه ناشی از افزایش قیمت منابع مصرفی

3- افزایش هزینه کاری

4- هزینه تمدید مجوز ها و پیمان نامه ها

 • انواع روش‌های کنترل پروژه

1- روش CPM

2- روش نمودار گانت

روش دوم همان روش استفاده شده در نرم‌افزارهای کنترل پروژه همانند MSP می‌باشد.

2.4. زمان، هزینه، حوزه

زمان

زمان

 • زمان

اگر مدت‌زمان پروژه را کاهش دهیم مجبور به افزایش منابع می‌شویم تا در مدت‌زمان مشخص شده پروژه به اتمام برسد و شکل (2) گویای همین مطلب است.

هزینه

هزینه

 • هزینه ( بودجه)

اگر هزینه (بودجه) پروژه کم شد، آنگاه انجام پروژه خودبه‌خود به زمان بیشتری نیاز دارد؛ زیرا توانایی آن را ندارید که برای منابع بیشتری یا منابعی با همان کیفیت پول پرداخت کنید. اگر نتوان زمان پروژه را افزایش داد بایستی منابع را کاهش دهید؛ مثلاً تعدیل‌نیرو کنید. زیرا منابع کمتر هرگز نمی‌توانند تمام کاری را که برنامه‌ریزی کرده‌اید، در همان مقدار زمانی که فرصت دارید انجام دهند. شکل بالا تأثیر تغییر هزینه بر روی پروژه را نشان می‌دهد.

حوزه پروژه

حوزه پروژه

 • حوزه پروژه

اگر حوزه پروژه زیاد شود، به زمان و یا منابع (به‌خصوص بودجه) بیشتری نیاز دارید. اگر بعدازاین که کار روی پروژه را شروع کردید، حوزه زیاد شود، آن را خزش حوزه می‌گویند. در پروژه‌های عمرانی افزایش 25 درصد و یا تعریف پروژه جدید در کنار آن پروژه می تواند به عنوان خزش پروژه تعریف شود. شکل بالا تأثیر تغییر حوزه بر روی پروژه را نشان می دهد.

آشنایی با استاندارد مدیریت جهانی (PMBOK)

آشنایی با استاندارد مدیریت جهانی (PMBOK)

 • آشنایی با استاندارد مدیریت جهانی (PMBOK)

این استاندارد به نام پیکره مدیریت پروژه یا گسترش مدیریت پروژه نامیده می‌شود. این استاندارد با استفاده از گروه های فرآیندی 5 گانه دانش های 10 گانه مدیریت پروژه را در هر یک از آن گروه ها با جزئیات مشخص نموده و وظایف آنها را تعیین کرده است. شکل (5) فرایند 5گانه را بیان نموده است. این فرایند ها عبازتند از

1- فرآیند آغازین: فرایندی که در آن توجیه پذیری پروژه بررسی می‌گردد.

2- فرآیند برنامه ریزی: برنامه اجرایی پروژه در این فرآیند انجام می شود

3- فرآیند اجرایی: پروژه شروع به اجرا می شود.

4- فرآیند های کنترلی: کنترل اجرای صحیح پروژه و طبق برنامه بودن آن کنترل می‌گردد.

5- فرآیند پایانی: فرآیند تحویل پروژه و تعمیر و نگهداری پروژه اجرا شده انجام می‌گردد.

در تمام این 5 فرآیند، نیاز به دخالت دادن 10 حوزه دانش که شامل 4 حوزه دانش اصلی ( شامل : هزینه، زمان، مدیریت محدود) و 6 دانش تسهیل کننده(شامل: مدیریت منابع انسانی، مدیریت ارتباطات، مدیریت ریسک، مدیریت تدارکات، مدیریت ذینفعان و دانش مدیریت یکپارچه) است.

جمع‌بندی ونتیجه‌گیری

پروژه‌های مختلف با صرف زمان زیاد، بودجه‌های کلان و… اجرا می‌شوند. در واقع گروهی از افراد وقت، انرژی و پول قابل‌توجهی صرف می‌کنند تا یک پروژه را به انجام برسانند؛ بنابراین عقل و منطق حکم می‌کند طبق مسیری پیش بروند که احتمال موفقیتشان بالاتر رود و مدت‌زمان کوتاه‌تری بتوانند به بهترین نتیجه برسند. اما چطور چنین چیزی ممکن است؟

کنترل پروژه فرایندی است که کل مسیر پروژه را مورد بررسی قرار می‌دهد، ایرادها و مشکلات را بیرون می‌کشد و سعی می‌کند پروژه را طبق زمان‌بندی و با بودجهٔ محدود و مشخص به سرانجام برساند. پروژه‌هایی که توسط تیم کنترل پروژه همراهی می‌شوند، شانس بالاتری برای رسیدن به موفقیت دارند و در مدت‌زمان کوتاه‌تر و با صرف بودجه‌های کم‌تری به نتیجه می‌رسند.

در این مقاله به طور کامل توضیح دادیم کنترل پروژه چیست و در ادامه سعی کردیم روش‌های کنترل پروژه را تشریح کنیم. اعضای تیم کنترل پروژه از سه روش سایبرنتیک، رفت‌وبرگشت و پس از کنترل استفاده می‌کنند. روش‌های سایبرنتیک و رفت‌وبرگشت برای کنترل پروژه در طول اجرا کاربرد دارند و روش پس از کنترل برای مرحلهٔ بعد از اجرا به کار می‌رود.

اگر پروژه‌ای در حال طراحی یا در دست اقدام دارید می‌توانید به کمک یک تیم حرفه‌ای مراحل کنترل پروژه را انجام دهید و به بهترین نتیجهٔ مورد انتظارتان برسید.

جهت آشنایی کامل با  “روش‌های کنترل پروژه‌های ساختمانی” به پکیج “جزوات کاربردی” در بخش گنجینه فایل وب‌سایت مراجعه فرمایید.

اشتراک‌گزاری در شبکه‌های اجتماعی

دیدگاه خود را بنویسید

دوره جامع متره و برآورد پروژه

آخرین مقالات:

 • مصالح پای کار و نحوه محاسبه آن طبق فهرست‌بها

 • بررسی کامل دستورالعمل تجهیز و برچیدن کارگاه

آخرین فایل‌های گنجینه فایل:

 • ضوابط کاربردی نظام فنی و اجرایی

 • فایل‌های کاربردی دفتر فنی

آخرین فایل‌های هایپر فایل:

 • جزوه مبحث دهم (ویژه آزمون‌های نظارت و اجرا)

 • جزوه تکنولوژی بتن