بررسی گروت و کاربردهای آن

آخرین بروزرسانی: 29 خرداد 1403

دسترسی سریع به عناوین

بررسی گروت و کاربردهای آن

بررسی گروت و کاربردهای آن

مقدمه

گروت یکی از انواع موادی است که در مصالح ساختمانی به‌عنوان پرکاربردترین‌ها شناخته می‌شود، به همین دلیل است که امروز تصمیم گرفتیم به گروت و انواع آن، مشخصات، کاربرد و بررسی ساختار این ماده ساختمانی بپردازیم. گروت از جمله مواد پایداری است که نه‌تنها خود از مقاومت بالایی برخوردار است؛ بلکه می‌تواند با اضافه‌شدن به ترکیب‌های ساختمانی، مقاومت ترکیب موردنظر را چندین برابر کرده و خاصیت ضد آب بودن ایجاد کند. مقاومت بالا در کنار ایجاد خاصیت ضد آبی، می‌تواند قدرت هر سازه‌ای را تا حد چشمگیری بالا ببرد.

1. گروت چیست؟

در پاسخ به این پرسش که گروت چیست، به طور واضح می‌توان گفت: گروت (Grout) یک ماده سیال چگال است که به طور معمول از ترکیب آب، سیمان، ماسه و افزودنی‌های شیمیایی تشکیل شده و از آن برای پر کردن فضای خالی و درز و شکاف های عمیق و به‌طورکلی تقویت سازه‌های موجود استفاده می‌شود.
امروزه ماشین‌آلات و تجهیزات صنعتی ملزم به تراز بودن بسیار دقیق هستند و ارتعاش حاصل از عملکرد آن‌ها موجب ایجاد تنش و استرس در فوندانسون می‌شود ازاین‌رو نمی توان آن‌ها را مستقیما روی سطح نهایی بتن اجرا شده جای‌گذاری کرد. مقاومت بسیار بالای گروت باعث استفاده روز افزون از این ماده در کارگاه‌های ساختمانی و صنعتی شده است.

2. مقاومت فشاری گروت چیست؟

در رده‌بندی مقاومت‌ها به دودسته مقاومت فشاری و مقاومت کششی تقسیم می‌شود؛ مقاومت فشاری توانایی است که گروت می‌تواند به‌واسطه آن وزن تجهیز یا ستون را منتقل نماید.

3. مقاومت کششی گروت چیست؟

مقاومت کششی خاصیتی است که باعث می‌شود اجزای گروت بعد از خشک‌شدن در برابر نیروهای وارده بخصوص نیروهایی که در اثر لرزش ماشین‌آلات وارد می‌شود به‌خوبی مقاومت نماید.

4. خاصیت انتقال بار گروت چیست؟

یکی از کاربردهای مهم گروت خاصیت انتقال بار است که با استفاده از آن ستون و یا تجهیز نصب شده وزن و فشار را از طریق بیس پلیت (صفحه‌ستون) به سطح زیر خود منتقل می‌کند. در فرایند نصب در اختیار داشتن سطحی با اتکای صددرصد بسیار مطلوب است؛ لذا گروت باتوجه‌به خاصیت روانی و افزایش حجم (انبساط) کنترل شده، باعث می‌شود از پر شدن کامل تمامی خلل‌وفرج‌ها و تخلیه هوای زیر بیس پلیت و ایجاد حداکثر سطح اتکا به فونداسیون اطمینان حاصل شود.

دقت در انتخاب مصالح، رعایت نسبت‌های استاندارد و همچنین استفاده از افزودنی‌های مناسب شیمیایی در گروت‌ریزی از اهمیت بسیار ویژه‌ای برخوردار است، لذا از سال ۱۹۵۰ میلادی به‌منظور کاهش خطا در فرایند استاندارد تولید گروت و همچنین سهولت در اجرای گروت‌ریزی شرکت‌های تولیدی روی به تولید بسته‌های خشک از پیش مخلوط شده به‌صورت پودری نمودند که تنها با اضافه نمودن میزان مشخصی آب آماده مصرف نهایی خواهد شد.

دلایل استفاده از گروت چیست و چرا گروت‌ریزی می‌کنیم؟

دلایل استفاده از گروت چیست و چرا گروت‌ریزی می‌کنیم؟

5. دلایل استفاده از گروت چیست و چرا گروت‌ریزی می‌کنیم؟

در بسیاری از کارگاه‌های صنعتی یا ساختمانی به دلیل مشکلات اجرایی یا طراحی اولیه سطح نهایی بتن با ترک، شکاف و یا عدم پرشدگی مناسب با مصالح (کرم‌خوردگی) روبه‌رو می‌شود، هم چنین نیاز به ماده‌ای مناسب برای پر کردن فضای خالی بین صفحه‌ستون‌ها (بیس پلیت) و فونداسیون، مجریان را مجاب به استفاده از گروت می‌نماید تا ضمن ایجاد مقاومت فشاری و کششی مناسب در محل موردنظر آن را در مقابل فرسایش در محیط‌های پر چالش محافظت نماید.

1.5. نمونه‌هایی از مصارف خاص گروت

 • در زیر پایه ماشین‌آلات برای اطمینان از تراز بودن دقیق و تضمین انتقال صحیح بارهای مکانیکی به فونداسیون
 • در بلبرینگ پل‌ها برای اطمینان از پایداری مناسب عرشه پل بر روی شمع‌های پل
 • در داکت کابل‌های پیش‌تنیده برای محافظت از کابل‌های فولادی در مقابل فرسایش و خوردگی

6. انواع گروت

بسته به افزودنی‌های شیمیایی و مواد مصرفی در ساختار گروت مورداستفاده، می‌توان کاربردهای متفاوتی از آن را انتظار داشت که هر کدام مزیت‌های خاص خود را دارند:

 • گروت های پایه اپوکسی رزین
 • گروت پلی متیل متا اکریلات
 • گروت های پایه سیمانی

1.6. گروت های پایه اپوکسی رزین

این گروت‌های سه‌جزئی شامل رزین اپوکسی، سخت‌کننده (هاردنر) پلی آمین و فیلرهای مخصوص است که در نسبت‌های مشخص به‌خوبی با هم ترکیب و آماده مصرف است. در گروت های پایه اپوکسی رعایت نسبت اجزا حتی از اهمیت بالاتری برخوردار است و باید تمامی رزین پایه با کل هاردنر موجود به‌صورت کامل ترکیب شود. نکته تأثیرگذار دیگر ترکیب یکنواخت مخلوط است؛ عدم ترکیب مناسب منجر به پراکندگی میزان مقاومت فشاری و کششی در کار شده و ما را از هدف داشتن سطح اتکا مناسب و توزیع نیروها دور می‌نماید.

مقاومت در برابر حملات شیمیایی، چسبندگی بالا، انقباض در حدود صفر و مقاومت مکانیکی بالا از جمله خواص این دسته از گروت ها است.

2.6. گروت پلی متیل متا اکریلات

گروت دوجزئی که بر پایه رزین‌های اکریلیک واکنشی هستند. پس از اعمال سطحی صاف و یکنواخت خواهیم داشت، نیاز به آب‌دهی (کیورینگ) کم پس از اجرا از مزیت‌های این رده است.

3.6. گروت های پایه سیمانی

مصالحی پیش‌ساخته پودری شامل سیمان هیدراته، سنگ‌دانه با دانه‌بندی مشخص و مواد افزودنی مختلف هستند که تنها با اضافه‌کردن آب باکیفیت با نسبت مشخص شده و مخلوط مناسب آن به مدت ۲ الی ۳ دقیقه آماده مصرف می‌شوند. از روش‌ها و انواع گوناگون افزودنی‌ها جهت جبران انقباض در گروت های پایه سیمانی استفاده می‌شود. نسبت آب به مصالح مصرفی بسیار حائز اهمیت است و همچنین کیفیت آب مصرفی در رسیدن به حداکثر مقاومت نهایی، بی‌تأثیر نیست، و عموماً پیشنهاد می‌شود از آب شهری (خوراکی) برای این منظور استفاده شود. روانی، عدم انقباض و انبساط کنترل شده از خواص این خانواده گروت ها است.

4.6. مقایسه گروت های پایه سیمانی و پایه رزین

دقت در انتخاب نوع گروت باتوجه‌به کاربرد موردنیاز در حین طراحی و برنامه‌ریزی برای اجرا امری بسیار حیاتی است . هر یک از این نوع گروت دارای خصوصیات و عملکرد مشخص و منحصربه‌فردی هستند که بسته به شرایط و نیاز مورداستفاده قرار می‌گیرند . گروت های سیمانی مقاومت فشاری بالایی دارند؛ ولی درصورتی‌که مقاومت کششی بیشتر مدنظر باشد باید از گروت های اپوکسی استفاده نماییم . در گروت‌ریزی اپوکسی باید دقت عمل بیشتری در هنگام اجرای آن لحاظ نماییم.

گروت پایه سیمانی (گروت سیمانی)

گروت پایه سیمانی (گروت سیمانی)

7. گروت پایه سیمانی (گروت سیمانی)

این ماده یکی از مصالح پرکاربرد در ساختمان‌سازی است که ترکیبی شامل آب، ماسه، سیمان و افزودنی‌های دیگر مانند سنگ‌دانه‌های سیلیسی و بزرگ با ضریب اصطکاک بالا است. از گروت سیمانی برای اتصال بیس پلیت و فونداسیون‌ها، پر کردن فضاهای خالی و ترک‌های بزرگ ساختمان، انواع ماهیچه کشی‌ها، ساخت قالب‌ها و … استفاده می‌شود.

1.7. کاربرد گروت پایه سیمانی

به‌طورکلی، از گروت سیمانی در مواردی که دو المان سازه‌ای نسبتاً به یکدیگر نزدیک باشند و فاصله آن‌ها کم باشد، برای اتصال دو سطح با مقاومت کشش بالا استفاده می‌شود. گروت سیمانی باخاصیت افزایش حجم کنترل‌شده‌اش، فضای خالی میان دو المان را پر می‌کند و هیچ خللی بر جای نمی‌گذارد. یکی دیگر از شاخص‌ترین ویژگی‌های گروت سیمانی این است که این محصول در مقایسه با بتن، از مقاومت بسیار بالاتری برخوردار بوده و بر اساس نوع خود می‌توان روان روی بالایی در کنار پروسه ساخت و آماده‌سازی ساده‌تر را ارائه دهد.

گروت سیمانی کاربرد بسیار زیادی در ساختمان‌سازی دارد می‌توان گفت کاربرد آن به کاربرد ملات سنتی شباهت بسیاری دارد از گروت سیمانی در نصب ریل ماشین‌آلات، برینگ پل‌ها، بلت ها و حایل‌ها استفاده می‌شود، و به دلیل عدم انقباض، برای زیر صفحه‌ستون‌ها و آنکربلت ها نیز به کار می‌رود. علاوه بر تمام این‌ها، گروت سیمانی در فونداسیون‌های صنعتی نیز کاربردی است. در صنعت از آن برای ثابت نگه‌داشتن انکر بولت‌های نسبتاً بزرگ صنعتی استفاده می‌شود. کارایی بالای این محصول و سهولت کار با آن سبب شده که حتی در سازه‌های سنگین و حتی سازه‌هایی که در معرض خوردگی و شرایط سخت محیطی قرار دارند نیز از گروت سیمانی استفاده کنند.

برخی از کاربردهای گروت سیمانی:

 • پر کردن انواع حفره‌ها و شکاف‌ها
 • زیر پایه‌های دکل‌های برق
 • زیر پایه‌های دستگاه‌های صنعتی
 • زیر صفحه‌ستون‌ها و بیس پلیت‌ها
 • کاشت بولت

1.1.7. روش استفاده از گروت پایه سیمانی

از گروت های پایه سیمانی می‌توان به روش‌های مختلف و با استفاده از ابزار متفاوت استفاده کرد. ریختن به صورت مایع روان، تزریق با استفاده از ابزار مخصوص و استفاده به صورت ملات خشک از جمله آن‌ها است. استفاده صحیح از گروت باعث افزایش کیفیت، دوام، کارایی و مقاومت می‌شود؛ ازاین‌رو دارای اهمیت ویژه‌ای است.

8. طرز تهیه ملات گروت

برای آماده‌سازی گروت لازم است پودر محصول را به میزان کافی با آب مخلوط نمایید تا تبدیل به ترکیبی همگن و یکنواخت شود. نکته مهم اینکه نباید مقدار زیادی آب داخل آن بریزید، زیرا موجب کاهش میزان مقاومت فشاری شده و در نتیجه و گیرش نهایی اختلال ایجاد خواهد کرد بهتر است گروت سیمانی دور از نم، سرما و رطوبت هوا نگهداری شود.

نکات اجرایی مهم گروت‌ریزی

نکات اجرایی مهم گروت‌ریزی

9. نکات اجرایی مهم گروت‌ریزی

 • سطح بتنی که بر روی آن گروت‌ریزی اجرا می‌گردد خود می‌بایست سخت شده و دوره انقباض آن تکمیل شده باشد.
 • تراشیدن و جداسازی هرگونه پوسته‌های سست از سطح بتن.
 • سطوحی که می‌خواهیم گروت‌ریزی نماییم باید عاری از هرگونه آلودگی روغنی، گردوغبار باشد.
 • معمولاً استفاده از پمپ باد برای پاک نمودن سطوح از گردوغبار قبل از انجام عملیات توصیه می‌شود.
 • در صورت امکان بهتر است سطح بتنی مورد گروت‌ریزی تا حدودی زبر باشد.
 • سطح بتن از چندین ساعت قبل از گروت‌ریزی با آب اشباع شده و هرگونه آب‌های اضافی قبل از گروه ریزی جمع‌آوری شود.
 • گروت را  به نسبت مشخص شده به مقدار آب تمیز موردنیاز اضافه نمایید، دقت شود نسبت آب از میزان مجاز نوشته شده در کاتالوگ محصولات بیشتر نباشد و هم چنین اضافه‌کردن آب به ملات سفت شده مجاز نمی‌باشد.
 • گروت را تا به‌دست‌آمدن مخلوطی همگن و یکنواخت به‌خوبی هم بزنید.
 • گروت را به روش موردنظر در محل کار جای‌گذاری نمایید.
 • هنگام گروت‌ریزی در فضای باز بهتر است با ایجاد سایه‌بان مناسب مانع از تابش نور خورشید به سطح کار شد.
 • کیورینگ و حفظ رطوبت کار در هفته اول باعث افزایش کیفیت اجرا و افزایش مقاومت نهایی می‌شود.
 • غالباً مقدار انبساط گروت ها چیزی در حدود دو درصد حجمی است.
 • عموماً مقاطع گروت‌ریزی مناسب در حدود ۱۰ تا ۱۰۰ میلی‌متر در نظر گرفته می‌شود.
 • در ضخامت‌های معمول، گروت‌ریزی زیر هر کف ستون، می‌بایست تماماً به‌صورت سریع و پیوسته و در یک مرحله اجرا شود؛ لذا لازم است مخلوط گروت در هر مرحله، به میزانی آماده شود که برای گروت‌ریزی سریع تعداد مشخص از کف ستون‌ها لازم و کافی باشد.

10. گروت های پایه رزین

برای به‌دست‌آوردن مشخصه‌های مختلف برای کاربردهای متفاوت، انواع مختلفی گروت پایه رزین وجود دارد.

1.10. گروت‌های پایه رزین اپوکسی

این دسته از گروت ها برای کارهایی که در آن‌ها نه‌تنها نیاز به مقاومت مکانیکی بسیار بالا در مقابل ضربه‌های سنگین و لرزش زیاد وجود دارد؛ بلکه مقاومت در برابر حملات شدید شیمیایی از اهمیت بسیاری برخوردار است مناسب هستند. این گروت ها دارای کاربردهای چندمنظوره بسیاری برای پروژه‌های مختلف هستند؛ ولی برخی از آنها مانند صنایع پتروشیمی از اهمیت ویژه‌ای برخوردارند.

1.1.10. کاربردهای گروت رزین اپوکسی

 • بازار انرژی و تأمین و توزیع صنعت برق
 • صنعت نفت، تولید پتروشیمی، پالایش و توزیع
 • بلبرینگ پل‌ها
 • نصب ماشین‌آلات و تجهیزات سنگین

2.1.10. مشخصات اصلی اپوکسی گروت

هنگام کار با اپوکسی گروت ها دانستن برخی از ویژگی‌ها و پارامترها و رفتارهای خاص این مواد از اهمیت بالایی برخوردار است:

الف) مقاومت فشاری: به‌عنوان حداکثر مقاومت فشاری ممکن که می‌تواند توسط یک نمونه در طی یک آزمایش فشاری استاتیک تحمل شود تعریف می‌شود.

ب) واکنش گرمازایی: سطح واکنش گرمازا در ملات گروت اپوکسی باعث محدودیت در ضخامت لایه گروت‌ریزی می‌شود که البته گروت‌ریزی در دماهای پایین این مشکل را مرتفع خواهد کرد . اعمال ضخامت بیش از حد گروت اپوکسی باعث ایجاد ترک در سطح کار می‌شود.

پ) سرعت‌گیرش اولیه: اطمینان از پایین نبودن مدت‌زمان گیرش و اینکه گروت اپوکسی در حین انجام کار روانی خود را از دست ندهد از اهمیت بالایی برخوردار است.

ت) خزش: مقداری تغییر شکل ماده (تغییر در ابعاد) تحت‌تأثیر نیروی ثابت در بازه زمانی مشخص است.

ث) سطح اتکای مناسب: این مؤلفه توصیف‌کننده سطح تماس گروت اپوکسی با بیس پلیت یا تجهیزات نصب شده است.

ج) فیلر (پرکننده‌ها): در گروت اپوکسی ۸۰ تا ۹۰ درصد مواد و مصالح مصرفی را فیلرها تشکیل می‌دهند. فیلرها تأثیر بسزایی در خواص مهم محصول دارند.

گروت پلی متیل متا اکریلات

گروت پلی متیل متا اکریلات

2.10. گروت پلی متیل متا اکریلات

یک محصول دوجزئی متشکل از یک جزء مایع و یک جزء پودری است که یک ملات زودگیر و خود تراز شونده بر پایه اکریلیک رزین‌های فعال است.

1.2.10. کاربرد گروت پلی متیل متا اکریلات

 • در دمای محیط و بستر بین منفی ۱۰ درجه سانتی‌گراد تا مثبت ۳۰ درجه سانتی‌گراد
 • برای گروت‌ریزی بولت‌ها و رول‌پلاک‌ها
 • برای تعمیرات بتن
 • برای اتصال دولایه با جنس متفاوت (سیمان، سنگ، بتن، فولاد)

2.2.10. خاصیت کلیدی گروت پلی متیل متا اکریلات

 • مناسب برای گروت‌ریزی در آب‌وهوای سرد
 • مناسب برای زمانی که گیرش اولیه سریع موردنیاز است

3.2.10. قابلیت استفاده گروت پلی متیل متا اکریلات

 • ریل‌های جرثقیل
 • تأسیسات سوخت‌رسانی
 • باسکول‌ها

4.2.10. مزایا گروت پلی متیل متا اکریلات

 • سرکوب صدا و لرزش‌ها
 • توزیع بار یکنواخت‌تری به زیرسازی
 • انعطاف‌پذیر
 • خاصیت الاستیک خوب
 • عایق الکتریکی خوب در برابر جریان‌های سرگردان
 • چسبندگی عالی بر روی لایه‌های مختلف
 • قابل‌استفاده به‌عنوان چسب قوی مقاوم در برابر نیروی برشی
 • تنش‌های مکانیکی را جذب می‌کند و طول عمر زیر سازی بتن را افزایش می‌دهد
 • عدم حساسیت به رطوبت
 • دوام بالا
 • تعمیر و نگهداری کم
گروت ریزی و اجرای گروت

گروت ریزی و اجرای گروت

11. گروت ریزی و اجرای گروت

1.11. آماده‌سازی سطح کار 

درصورتی‌که سطح زیر گروت از جنس سیمان باشد باید پیش از شروع کار توجه کنیم که حتماً فاقد هرگونه آلودگی و ناخالصی بوده و همچنین نباید پوسته سیمانی در زیر کار وجود داشته باشد. اگر زیر کار از جنس فلز بود نیز باید این موارد را چک کنیم. پس لازم است ابتدا این موارد را رفع کرده سپس به ادامه کار بپردازیم.

2.11. مرطوب بودن سطح

توجه داشته باشید در صورت بتنی یا سیمانی بودن زیر کار لازم است پیش از شروع عملیات، زیر کار را مرطوب کنیم. علت این کار اشباع شدن سطح از آب، جلوگیری از خشک‌شدن گروت و بیشترشدن خاصیت چسبندگی آن است. البته توجه کنیم که نوع ماده مصرفی هم در مرطوب بودن سطح کار مؤثر است. برای مثال اگر گروت از نوع اپوکسی باشد بر خلاف نوع سیمانی بوده و نیاز به خشک‌بودن سطح زیر کار است. پس شناخت درست از نوع ماده در مراحل اجرای آن اثر قابل‌توجهی دارد.

3.11. قالب گذاری

برای ریختن گروت در قالب‌های موردنظر باید در نظر داشته باشیم که در حین کار قالب نباید حرکتی داشته باشد و ارتفاع آن باید طوری باشد که گروت در ترازی پایین‌تر از سطح قالب تمام شود. باتوجه‌به انسجام مخلوط، لازم است تا روزنه‌هایی در گوشه‌ها ایجاد کنیم تا هیچ‌گونه هوایی داخل مخلوط در محل موردنظر باقی نماند. البته این روزنه‌ها علاوه بر این کاربرد می‌توانند محلی برای کنترل و بررسی ملات ریخته شده باشد.

4.11. آماده‌کردن گروت

در این مرحله باید باتوجه‌به نوع متریال به تهیه آن بپردازیم. به‌طورکلی گروت‌ها به‌صورت آماده یا به‌صورت پودری تک‌جزئی یا چندجزئی هستند؛ یعنی چند جزء ماده با هم ترکیب شده سپس با آب مخلوط می‌شوند. پس در حالتی که بتوانیم از ملات آماده استفاده کنیم می‌توانیم به‌راحتی تمام محتوای پاکت را اجرا کرده و درصورتی‌که مواد به‌صورت پودری و چندجزئی بودند می‌توان با استفاده از دستورالعمل نوشته شده اقدام به آماده‌کردن آن کرد.

در فرایند آماده‌سازی باید توجه کنیم که مواد خشک باید طوری مخلوط شوند که در اثر حمل‌ونقل، ته‌نشین نشوند. همچنین در ساخت گروت باید مواد مایع را به‌آرامی و با سرعت کم باهم مخلوط کنیم تا هوا به درون مخلوط وارد نشود.

اگر گروت را در کارگاه ساختمانی با استفاده از مصالح سنگی موجود آماده کنیم، به دلیل دانه‌بندی نامناسب نمی‌توانیم درصد بهینه مواد چسباننده، مواد افزودنی و مصالح سنگی را در چنین شرایطی پیاده‌سازی کنیم؛ بنابراین در این حالت استفاده از نوع آماده توصیه می‌شود.

به‌طورکلی گروت‌های آماده که در شرایط کنترل شده تولید و بسته‌بندی شده‌اند در اجرا عملکرد بهتری خواهند داشت.

گروت آماده شده باید قوام داشته و سیال باشد به‌طوری‌که در حالت عادی جاری شود. همچنین در این مخلوط آب و سنگ‌دانه نباید از یکدیگر جدا شده و اصطلاحاً جداشدگی رخ دهد. از طرفی این ماده باید بتواند در حداقل زمان به مقاومت خوبی دست پیدا کند.

تا اینجا به خصوصیات مهم این ماده اشاره کردیم؛ اما اگر بخواهیم لیست ویژگی‌های یک گروت خوب را داشته باشیم این موارد عبارت‌اند از:

 • قابلیت جاری‌شدن در حالت عادی
 • رسیدن به مقاومت بالا در مدت‌زمان کوتاه
 • بدون جمع‌شدگی قابل‌توجه
 • قوام‌یافته و سیال
 • مقاومت در برابر جداشدگی و عدم تفکیک سنگ‌دانه و آب از یکدیگر
 • دارای مقاومت بالا
 • امکان پرکنندگی به طور کامل

5.11. گروت‌ریزی

به‌طورکلی این کار به دو صورت انجام می‌شود:

 • حالت اول: گروت خشک

در این حالت با استفاده از نیروی تراکمی گروت را در محل موردنظر اجرا می‌کنیم.

 • حالت دوم: گروت سیال

حالتی است که در آن به‌خاطر روانی در هنگام ریختن، گروت خودبه‌خود جای‌گذاری می‌شود.لازم است باتوجه‌به شرایط پروژه و امکانات موجود به انتخاب یکی از حالت‌های بالا بپردازیم. البته در مراحل اجرای ساختمان بیشتر از روش خشک استفاده شده که نتیجه آن نیز تا کنون رضایت بخش بوده است. اما این روش همیشه مناسب نیست برای مثال در قسمت‌هایی که دسترسی به آن‌ها بسیار محدود است مجبور به استفاده از روش سیال هستیم.

باید دقت کنیم هنگام ریختن مخلوط، ماده به‌صورت پیوسته ریخته شود تا فشار گروت‌ریزی کم نشده و روانی خود را از دست ندهد. برای ازدست‌ندادن جریان روان ملات در زیر صفحه‌ستون لازم است اقداماتی انجام شود که عبارت‌اند از:

 1. مخلوط را با استفاده از میله اسلامپ یا یک قطعه چوب بکوبیم.
 2. حلقه‌هایی از سیم یا زنجیر از طرف مقابل روزنه بکشیم.
 3. با چکش ضربه‌هایی آرام به اطراف قالب‌ها بزنیم.

6.11. عمل‌آوری

عمل‌آوری گروت‌ باتوجه‌به نوع مصرفی آن ضروری است چرا که باید از تبخیر سریع رطوبت ملات جلوگیری شود. عمل‌آوری به کمک مواد کیورینگ و پوشش‌دهنده یا با استفاده از گونی خیس انجام شده و بسته به شرایط آب‌وهوایی می‌تواند تا سه روز ادامه یابد.

12. شرایط نگهداری گروت

گروت‌ها باید در شرایط دمایی مناسب بین 10 تا 30 درجه سانتیگراد و دور از تابش نور خورشید نگهداری شوند. بهترین دما برای نگهداری از این ماده 23 درجه سانتی‌گراد است. این شرایط دمایی باعث افزایش طول عمر ماده شده و همچنین کیفیت اختلاط و اجرای آن را بهتر می‌کند.

البته در مکان‌هایی که کنترل شرایط هوا در محدوده موردنظر سخت است می‌توان اقداماتی انجام داد. مثلاً در هوای گرم برای کاهش دمای نوع سیمانی به آن آب سرد اضافه می‌کنند. همچنین ادامه کار را زیر سایه‌بان انجام می‌دهند. در انبار حتماً باید تهویه هوا به‌خوبی صورت بگیرد.

درصورتی‌که محل پروژه در آب‌وهوای سرد بود بهتر است گروت‌ها را در فضایی گرم نگهداری کنیم. این کار خواص میکس و جریان‌پذیری مواد را ارتقا می‌دهد. به شکل کلی آب‌وهوای گرم نیاز به ملاحظات بیشتری دارد چرا که می‌تواند خواص ماده که برای ما مهم است را تحت تأثیر قرار دهد.

جمع‌بندی و نتیجه‌گیری

جهت آشنایی کامل با  “بررسی گروت و کاربردهای آن” به جزوه “آشنایی با گروت و کاربرد آن”  و جهت آشنایی بیشتر با قوانین و ضوابط مربوط به این مقاله به “مشخصات فنی عمومی کارهای ساختمانی (نشریه 55) | مصوب سال 1383” در پکیج “استانداردهای صنعت ساخت در بخش گنجینه فایل وب‌سایت مراجعه فرمایید

اشتراک‌گزاری در شبکه‌های اجتماعی

دیدگاه خود را بنویسید

هایپر فایل

آخرین مقالات:

 • چالش‌های طراحی معماری 

 • پزشکی یا مهندسی؟ کدام رشته‌های پزشکی اشباع شده اند؟

آخرین فایل‌های گنجینه فایل:

 • ضوابط کاربردی نظام فنی و اجرایی

 • فایل‌های کاربردی دفتر فنی

آخرین فایل‌های هایپر فایل:

 • جزوه تحلیل سازه

 • جزوه مهندسی ترابری