پردرآمدترین رشته‌های مهندسی

آخرین بروزرسانی: 19 تیر 1403
پردرآمدترین رشته‌های مهندسی

پردرآمدترین رشته‌های مهندسی

مقدمه

در سراسر دنیا رشته‌های مهندسی از جمله رشته‌های مهم و پرکاربرد و البته شیک و با پرستیژ هستند. چیزی که علاقه‌مندان به رشته مهندسی را نگران کرده است، پذیرش بدون کنکور برای برخی از رشته‌های مهندسی در گروه آزمایشی ریاضی است و همین موضوع باعث شده که داوطلبان بپرسند آیا هنوز هم درآمد و آینده شغلی رشته مهندسی خوب است یا نه؟

خوشبختانه پذیرش در پردرآمدترین رشته‌های مهندسی و تحصیل در دانشگاه‌های مشهور کشور هنوز هم فقط از طریق آزمون کنکور امکان دارد. پردرآمدترین رشته‌های مهندسی کدام‌اند؟ خانم‌ها بهتر است در کدام رشته‌های مهندسی تحصیل کنند؟ کدام رشته‌های پردرآمد مهندسی برای اپلای و مهاجرت مناسب‌تر هستند؟ به همه این سؤالات در ادامه این محتوا پاسخ داده شده است.

1. بازار کار رشته‌های مهندسی در ایران و جهان

همه مشاغل به‌نوعی محتاج هنر و علم مهندسان هستند و در واقع برای طراحی هر ابزاری که در حال حاضر در اتاق شما وجود دارد به وجود یک مهندس نیاز هست، حتی برای طراحی خود اتاقتان! در اکثر کشورهای دنیا مهندسی جایگاه ویژه‌ای دارد و متوسط درآمد مهندسان از اکثر مشاغل دیگر بالاتر است.

در ایران هم علی‌رغم شایعاتی که در مورد اشباع شدن رشته مهندسی وجود دارد، هنوز هم دانشجویانی که در رشته‌های تاپ و پرطرف‌دار مهندسی و در دانشگاه‌های مطرح و بزرگ کشور تحصیل می‌کنند، آینده شغلی بسیار خوب و روشنی دارند.

2. پردرآمدترین رشته‌های مهندسی کدام‌اند؟

گفتیم که رشته مهندسی از نظر درآمد و بازار کار آینده درخشانی در ایران و جهان دارد؛ اما طبیعتاً درآمد همه رشته‌های مهندسی یکسان نیست و برخی رشته‌ها پردرآمدتر هستند. در یک پاراگراف دیگر به‌صورت جداگانه به این موضوع که چه عواملی روی درآمد رشته‌های مختلف مهندسی تأثیر می‌گذارد صحبت می‌کنیم. فعلاً قصد داریم پردرآمدترین رشته‌های مهندسی را معرفی کرده و در ادامه در مورد هر رشته بیشتر توضیح دهیم:

 • مهندسی برق
 • مهندسی عمران
 • مهندسی پزشکی
 • مهندسی معماری
 • مهندسی نرم‌افزار
 • مهندسی نفت
 • مهندسی صنایع
 • مهندسی مکانیک
درآمد رشته‌های مهندسی در ایران به چه چیزی بستگی دارد؟

درآمد رشته‌های مهندسی در ایران به چه چیزی بستگی دارد؟

3. درآمد رشته‌های مهندسی در ایران به چه چیزی بستگی دارد؟

شاید بتوان گفت مهم‌ترین عاملی که درآمد و بازار کار رشته‌های مهندسی را تحت‌تأثیر قرار می‌دهد، نیازهای مردم جامعه است؛ برای مثال تا 30 سال پیش نیاز به مهندس مکانیک بسیار بیشتر از یک مهندس نرم‌افزار بود؛ چون هنوز استفاده گسترده از کامپیوتر بین مردم دنیا باب نشده بود.

بازار کار رشته‌های مهندسی در طول زمان متغیر است؛ اما بااین‌وجود همیشه و در هر شرایطی درآمد یک فرد باتجربه و متخصص بیشتر از سایر رقبای او است.

در ادامه برخی از عوامل تأثیرگذار بر درآمد رشته‌های مهندسی را مطالعه می‌کنید:

 • نوع رشته مهندسی
 • فرهنگ منطقه
 • موقعیت جغرافیایی (کشور و شهر موردنظر)
 • تخصص و مهارت فرد مهندس
 • سابقه کاری و حسن شهرت
 • به‌روز بودن اطلاعات
 • یادگیری مهارت‌‌های مرتبط و آپدیت دائمی آن‌ها
 • دانشگاهی که فرد در آن تحصیل‌کرده است

4. رشته پردرآمد مهندسی برق

نه‌تنها نیاز جامعه به یک مهندس برق هرگز کمتر نمی‌شود؛ بلکه روزبه‌روز این نیاز بیشتر احساس خواهد شد. دانشجویان بعد از فارغ‌التحصیل شدن از این رشته دشوار می‌توانند در حوزه‌هایی مثل طراحی نقشه‌های برق ساختمانی، طراحی مدار، طراحی پروژه‌های برقی، تست و عیب‌یابی سیستم‌ها، صنایع خودروسازی، کار در نیروگاه‌ها، نصب و راه‌اندازی سیستم‌ها و تجهیزات الکتریکی و نیز به‌عنوان رهبر و مشاور فنی پروژه‌های بزرگ فعالیت کنند. درصورتی‌که در کار خودتان متخصص و با تبحر باشید، می‌توانید به درآمدهای چند صدمیلیونی در ماه برسید.

وضعیت استخدام در این رشته چگونه است؟ سالیانه بسیاری از شرکت‌های دولتی و خصوصی برای استخدام مهندسان برق اقدام می‌کنند.

5. رشته پردرآمد مهندسی عمران

ساختمان و بدنه هر پل، تونل، جاده، سد، سازه‌ هیدرولیکی و تأسیسات آب و فاضلابی با دستان هنرمند مهندسان عمران طراحی شده است. داوطلبان بعد از فارغ‌التحصیلی از رشته مهندسی عمران می‌توانند به‌عنوان مهندس ساخت و اجرا، صاحب شرکت‌های پیمانکاری، استاد دانشگاه، مهندس تحقیق و توسعه، مهندس مشاور و مهندس عمران سازه‌های هیدرولیکی و زلزله مشغول به کار شوند.

درآمد این رشته مهندسی هم بسیار خوب است؛ اما باتوجه‌به مهارت فرد به‌ویژه مهارت کار با نرم‌افزار، میزان این درآمد متغیر است. وضعیت استخدام در این رشته چگونه است؟ شانس استخدام مهندسان عمران در ارگان‌های دولتی بسیار بالا است.

رشته پردرآمد مهندسی پزشکی

رشته پردرآمد مهندسی پزشکی

6. رشته پردرآمد مهندسی پزشکی

طراحی، ساخت و ارتقای تمام ابزارها در حوزه پزشکی را مدیون رشته پردرآمد و خلاقانه مهندسی پزشکی هستیم. دانشجویان این رشته بعد از اتمام دوران تحصیلی خود می‌توانند در شرکت‌های مهندسی پزشکی مشغول به کار شوند و حتی شرکت خودشان را تأسیس کنند. در این شرکت‌ها مهندسان وظیفه تعمیر و نگهداری تجهیزات پزشکی، طراحی و توسعه آن‌ها و نیز فروش تأسیسات پزشکی را به عهده دارند و از این طریق درآمد بسیار خوبی کسب می‌کنند.

اگر در راه‌اندازی شرکت خودتان موفق شوید به درآمدی می‌رسید که حتی تصورش را هم نمی‌کردید. وضعیت استخدام در این رشته چگونه است؟ فارغ‌التحصیلان رشته مهندسی پزشکی بیشتر در شرکت‌های خصوصی مشغول به کار می‌شوند.

7. رشته جذاب و پرطرف‌دار مهندسی معماری

اگر بعد از اتمام تحصیلاتتان در رشته معماری خلاقیت داشته باشید و آستین همت را بالا بزنید، هرگز مشکلات مالی را تجربه نخواهید کرد! کارکردن در این رشته بسیار جذاب و لذت‌بخش است و یک مهندس معماری می‌تواند در مشاغل متنوعی مثل طراحی فضاهای داخلی، نورپردازی و نقشه‌کشی، مدیریت پروژه، برنامه‌ریزی و طراحی شهری و شهرسازی، طراحی سازمان‌های دولتی، بازسازی و مرمت بناهای تاریخی و سرپرستی دفترهای مشاوره معماری فعالیت کند.

درآمد این رشته به میزان خلاقیت افراد بستگی دارد و بسته به نوع فعالیت هر شخص از چند ده میلیون تا چند صد میلیون متغیر است. وضعیت استخدام در این رشته چگونه است؟ فارغ‌التحصیلان این رشته می‌توانند در سازمان شهرداری استخدام و مشغول به کار شوند یا دفتر مهندسی خودشان را تأسیس کنند.

8. رشته پردرآمد و آینده‌دار مهندسی کامپیوتر

خبر خوب این است که رشته مهندسی کامپیوتر در ایران و کل دنیا همیشه و تحت هر شرایطی درآمد بسیار بالایی دارد و راه برای پیشرفت در این رشته کاملاً هموار است. در واقع در هر شغل و صنعتی حتی در سایر حوزه‌های مهندسی، نیاز افراد به استفاده از علم کامپیوتر غیرقابل‌انکار است. اگرچه درآمد این رشته متغیر است و نمی‌توانیم عدد دقیقی برای آن بیان کنیم؛ اما اگر به‌عنوان مهندس کامپیوتر در شهرهای بزرگ و پیشرفته کار کنید، درآمد بیشتری خواهید داشت.

راستی بازار مهاجرت این رشته هم حسابی داغ است؛ اگرچه برای مهندسان کامپیوتر در کشور خودمان همراه برای کسب درآمد بالا بسیار هموار است. وضعیت استخدام در این رشته چگونه است؟ اگرچه ادارات و ارگان‌های دولتی زیادی مایل به استخدام مهندسان کامپیوتر هستند اما درآمد این رشته در صورت راه‌اندازی مشاغل غیردولتی هم بسیار خوب است.

رشته پردرآمد و لاکچری مهندسی نفت

رشته پردرآمد و لاکچری مهندسی نفت

9. رشته پردرآمد و لاکچری مهندسی نفت

باتوجه‌به اهمیت نفت در دنیا و وجود منابع و پالایشگاه‌های نفت فراوان در خاورمیانه و کشورمان، یکی از رشته‌های مهندسی که هنوز لاکچری محسوب می‌شود و درآمد و مزایای بسیار خوبی دارد، رشته مهندسی نفت است. مهندسان نفت در میدان‌های نفتی و گازی، سازمان‌ها و شرکت‌های خصوصی و دولتی نفت و گاز، صنایع پتروشیمی و پالایشگاه‌های نفت و گاز مشغول به کار هستند.

ازآنجایی‌که اکثر این مهندسان در شرایط دشواری کار می‌کنند و مجبورند از شهر و خانواده‌شان دور باشند، از مزایای شغلی و درآمد بسیار خوبی بهره‌مند می‌شوند. وضعیت استخدام در این رشته چگونه است؟ اکثر افراد بعد از اتمام تحصیلات دانشگاهی می‌توانند در پالایشگاه‌ها، سازمان پتروشیمی و نیز  سازمان‌ها و شرکت‌های خصوصی و دولتی نفت و گاز استخدام شوند.

10. رشته پردرآمد مهندسی صنایع

صنایع است. شاید اطلاعات شما در مورد این رشته زیاد نباشد، فعلاً در همین حد بدانید که به‌طورکلی وظیفه یک مهندس صنایع کمک به سازمان‌ها و شرکت‌های مختلف برای افزایش بهره‌وری، کاهش هزینه‌ها و بهینه‌سازی منابع و نیز آموزش به‌کارگیری ابزارهای مدیریتی است.

درآمد این رشته ارتباط مستقیمی با اطلاعات و دانش مهندسان دارد و نیز رشته‌ای است که پیشرفت شغلی و افزایش درآمد آن در گروه توانایی مهندسان در برقراری ارتباطات کاری و اجتماعی با سایر ارگان‌ها است. وضعیت استخدام در این رشته چگونه است؟ اکثر فارغ‌التحصیلان این رشته در شرکت‌ها و سازمان‌های خصوصی مشغول به کار هستند، اگرچه راه برای استخدام دولتی این رشته نیز بسیار هموار است.

11. پردرآمدترین رشته‌های مهندسی برای خانم‌ها

درست نیست که فردی رشته تحصیلی و شغلش را صرفاً بر اساس جنسیتش انتخاب کند و مثلاً فقط به دلیل اینکه خانم است، از تحصیل در رشته‌ای که در آن استعداد و توانایی دارد خودداری کند. ناسلامتی از قدیم گفته‌اند خواستن توانستن است؛ پس هر خانمی با تلاش و پشتکار می‌تواند در رشته مهندسی موردعلاقه‌اش کار کند و به درآمد بسیار خوبی هم برسد و خوشبختانه از این نظر محدودیتی وجود ندارد.

بااین‌حال برخی از داوطلبان و خانواده‌های آن‌ها می‌پرسند که کدام رشته‌های پردرآمد مهندسی از لحاظ فیزیکی و روحی برای خانم‌ها مناسب‌تر هستند؟ خانم‌های زیادی در رشته‌های مهندسی زیر خوش درخشیده‌اند و به درآمدهای بالایی رسیده‌اند:

 • مهندسی کامپیوتر
 • مهندسی صنایع
 • مهندسی پزشکی
 • مهندسی معماری

12. پردرآمدترین رشته‌های مهندسی برای اپلای و مهاجرت

گفتیم که رشته‌های مهندسی در ایران به‌خصوص در شهرهای بزرگ و صنعتی، درآمد بسیار خوبی دارند و پیش‌بینی شده که طی سال‌های آینده بازار کار برخی از رشته‌های مهندسی بهتر هم بشود. بااین‌حال برخی از داوطلبان علاقه دارند بعد از اتمام تحصیل، برای کار یا ادامه تحصیلات به سایر کشورها مهاجرت کنند.

برخی از رشته‌های مهندسی مثل مهندسی هوافضا در برخی کشورها آینده شغلی و درآمد بهتری دارند.

در زیر لیست پردرآمدترین رشته‌های مهندسی برای اپلای و مهاجرت را به همراه درآمد تقریبی این رشته‌ها مشاهده می‌کنید:

 • مهندسی کامپیوتر با درآمد تقریبی 117220 دلار
 • مهندسی نفت با درآمد تقریبی 137000 دلار
 • مهندسی هوافضا با درآمد تقریبی 116500 دلار
 • مهندس هسته‌ای با درآمد تقریبی 116500 دلار

نتیجه‌گیری و جمع‌بندی

بسیاری از داوطلبان به دنبال بهترین و پردرآمدترین رشته مهندسی هستند. اما انتخاب بهترین و پردرآمدترین رشته مهندسی به عوامل بسیار زیادی بستگی دارد. داوطلبان باید قبل از انتخاب رشته به علاقه شخصی، استعداد طبیعی، توانایی‌ها، مهارت‌ها و … توجه زیادی داشته باشند.

برخی از رشته‌‌های مهندسی درآمد بسیار بالایی دارند، اما درآمد بالا تنها معیار انتخاب یک‌رشته نیست؛ بنابراین اولین و مهم‌ترین نکته در مورد انتخاب رشته علاقه و استعداد است. برخی از رشته‌‌های مهندسی درآمد بسیار بالایی دارند، اما درآمد بالا تنها معیار انتخاب یک‌رشته نیست.

اشتراک‌گزاری در شبکه‌های اجتماعی

دیدگاه خود را بنویسید

هایپر فایل

آخرین مقالات:

 • چالش‌های طراحی معماری 

 • پزشکی یا مهندسی؟ کدام رشته‌های پزشکی اشباع شده اند؟

آخرین فایل‌های گنجینه فایل:

 • ضوابط کاربردی نظام فنی و اجرایی

 • فایل‌های کاربردی دفتر فنی

آخرین فایل‌های هایپر فایل:

 • جزوه تحلیل سازه

 • جزوه مهندسی ترابری