مهندس کیست و تاریخچه مهندسی به کجا بر می‌گردد؟

آخرین بروزرسانی: 19 تیر 1403
مهندس کیست و تاریخچه مهندسی به کجا بر می‌گردد؟

مهندس کیست و تاریخچه مهندسی به کجا بر می‌گردد؟

مقدمه

در دنیای پرشتاب امروز، شاهد پیشرفت‌های خیره‌کننده‌ای در عرصه‌های مختلف هستیم. از آسمان‌خراش‌های سر به فلک کشیده تا گوشی‌های هوشمند در جیبمان، ردپای مهندسی در هر گوشه‌ای از زندگی ما به چشم می‌آید. مهندسی، علم و هنر به‌کارگیری دانش علمی برای حل مشکلات و خلق راه‌حل‌های نوآورانه است. مهندسان با تلفیق خلاقیت، دانش و مهارت‌های خود، دست به خلق شاهکارهای مهندسی می‌زنند و به رفاه و آسایش بشر کمک می‌کنند.

در این قصد داریم به این سؤالات جواب بدیم مهندس چیست؟ مهندسی چیست؟ تعریف مهندسی مهندس یعنی؟ مهندسی یعنی چه؟ مفهوم مهندس و مهندسی چیست؟ و با مهندس و مهندسی بیشتر آشنا بشویم. پس با ما همراه باشید.

1. Engineer یا مهندس چیست؟

“مهندس” یا “Engineer” به فردی اطلاق می‌شود که در زمینه‌های مختلف مهندسی تحصیلات و تخصص دارد. مهندسان معمولاً در طراحی، ساخت، و نگهداری سیستم‌ها، ماشین‌ها، سازه‌ها، و زیرساخت‌ها فعالیت می‌کنند. مهندس‌ها از دانش ریاضی و علمی برای حل مسائل پیچیده و بهبود کارایی و عملکرد سیستم‌ها استفاده می‌کنند.

1.1. مهندس در فرهنگ لغت

عبارت مهندس برگرفته از کلمه هندسه که معرب واژه فارسی اندازه است. مهندس یعنی اندازه گیرنده، غیاث کننده، تقدیرکننده، محاسب، شماردار.

ریشه واژه مهندس واژه فارسی اندازه است. این واژه در فارسی میانه به‌گونه‌ای تلفظ می‌شده که پس از وام‌گرفته شدن این واژه از سوی عربی و صرف آن در یکی از باب‌های آن زبان واژه مهندس به معنی اندازه گر از آن ساخته شده است.

2.1. معنی مهندس در لغت‌نامه دهخدا و دیکشنری

در لغت‌نامه دهخدا، واژه “مهندس” به معانی مختلفی آمده است. اصلی‌ترین معنی آن “اندازه گیرنده” است که از کلمه فارسی “اندازه” گرفته شده و به عربی معرب شده است. این واژه برای شخصی به کار می‌رود که در علم هندسه و اشکال مهارت دارد، همچنین به معنی “مساح” یا اندازه‌گیر زمین و بنا نیز استفاده می‌شود.

“مهندس” در مفهوم گسترده‌تری نیز به کار می‌رود و به کسی گفته می‌شود که متخصص در ایجاد طرح‌ها و انجام کارهای ساختمانی، معماری، راه‌سازی، کشاورزی یا ساختن انواع ماشین‌ها و دستگاه‌ها است.

در دیکشنری‌های دیگر نیز، “مهندس” به‌عنوان فردی که در رشته‌های مختلف مهندسی تحصیلات عالی دارد و متخصص در طراحی و اجرای پروژه‌های فنی و مهندسی است، تعریف شده است. برای نمونه، در دیکشنری‌های انگلیسی معادل “engineer” و در عربی “مهندس” آمده است.

روز مهندس در ایران

روز مهندس در ایران

2. روز مهندس در ایران

در ایران، روز مهندس هر ساله در پنجم اسفندماه (۲۴ فوریه) گرامی داشته می‌شود. این روز به مناسبت سالروز زادروز خواجه نصیرالدین طوسی، دانشمند برجسته ایرانی که در زمینه‌های مختلف علمی از جمله ریاضیات، فلسفه، نجوم و مهندسی فعالیت داشت، انتخاب شده است. خواجه نصیرالدین طوسی در قرن هفتم هجری قمری زندگی می‌کرد و آثار علمی و فنی زیادی از خود به یادگار گذاشت که در توسعه دانش مهندسی تأثیرگذار بودند.

این روز فرصتی است برای تقدیر و تشکر از مهندسان و همچنین ترویج و گسترش فرهنگ مهندسی در کشور. در این روز، فعالیت‌ها و برنامه‌های مختلفی از جمله همایش‌ها، جشن‌ها و تجلیل از مهندسان برجسته کشور برگزار می‌شود.

1.2. روز مهندس در سایر کشورها (گشتی در تقویم جهانی)

همان‌طور که در متن بالا ذکر شد در ایران، روز پنجم اسفندماه به‌عنوان روز مهندس گرامی داشته می‌شود، در بسیاری از کشورهای دیگر نیز روزهای خاصی به پاسداشت مهندسان و دستاوردهایشان اختصاص‌یافته است. در ادامه به معرفی تاریخچه و آداب‌ورسوم روز مهندس در برخی از کشورها می‌پردازیم.

روز مهندس در ایالات متحده آمریکا:

 • تاریخ: اولین جمعه ماه مارس (مارچ)
 • عنوان: هفته ملی مهندسی

در ایالات متحده، به‌جای یک روز خاص، یک هفته کامل به‌عنوان هفته ملی مهندسی در نظر گرفته شده است. در این هفته، با برگزاری مراسم و رویدادهای مختلف، از مهندسان در زمینه‌های مختلف تجلیل می‌شود و به دستاوردهای آنها در پیشرفت علم و فناوری پرداخته می‌شود.

روز مهندس در روسیه:

 • تاریخ: ۲۳ فوریه (فوریه)
 • عنوان: روز مهندس

در روسیه، روز مهندس در سال ۱۹۵۸ به طور رسمی به‌عنوان یک روز ملی به تقویم این کشور اضافه شد. این روز، به پاسداشت مهندسان روسی و نقش آنها در توسعه و پیشرفت صنعتی این کشور جشن گرفته می‌شود.

روز مهندس در هند:

 • تاریخ: ۱۵ سپتامبر (سپتامبر)
 • عنوان: روز ملی مهندسی

در هند، روز ملی مهندسی در سال ۱۹۶۸ به مناسبت روز تولد سر موکشا گوچندا راجا، مهندس برجسته هندی، تأسیس شد. این روز، فرصتی برای قدردانی از مهندسان هندی و تشویق نسل جوان به انتخاب رشته‌های مهندسی است.

روز مهندس در آلمان:

 • تاریخ: اولین جمعه ماه ژوئن (ژوئن)
 • عنوان: Tag des Ingenieurs (روز مهندسان)

در آلمان، روز مهندسان در سال ۲۰۰۴ توسط انجمن مهندسین آلمان (VDI) تأسیس شد. هدف از این روز، افزایش آگاهی عمومی از اهمیت مهندسی و تشویق گفتگو بین مهندسان و جامعه است.

روز مهندس در کانادا:

 • تاریخ: ۳۰ ژوئن (ژوئن)
 • عنوان: روز ملی مهندسی

در کانادا، روز ملی مهندسی در سال ۲۰۰۵ توسط انجمن مهندسین کانادا (Engineers Canada) تأسیس شد. این روز، فرصتی برای تجلیل از مهندسان کانادایی و دستاوردهای آنها در زمینه‌های مختلف مانند نوآوری، آموزش و توسعه پایدار است.

روز مهندس در چین:

 • تاریخ: ۱۹ سپتامبر (سپتامبر)
 • عنوان: روز مهندسی

در چین، روز مهندسی در سال ۱۹۹۹ به مناسبت سالگرد تأسیس انجمن مهندسین چین (CEA) تأسیس شد. این روز، فرصتی برای قدردانی از مهندسان چینی و تشویق آنها به نوآوری و خلاقیت در جهت پیشرفت کشور است.

روز مهندس در ژاپن:

 • تاریخ: چهارم فوریه (فوریه)
 • عنوان: روز مهندسی

در ژاپن، روز مهندسی در سال ۱۹۴۹ به مناسبت سالگرد تأسیس انجمن مهندسین ژاپن (JSCE) تأسیس شد. این روز، فرصتی برای تجلیل از مهندسان ژاپنی و دستاوردهای آنها در زمینه‌های مختلف مانند ساخت‌وساز، فناوری و زیرساخت است.

روز مهندس در آفریقای جنوبی:

 • تاریخ: ۱۹ سپتامبر (سپتامبر)
 • عنوان: روز ملی مهندسی

در آفریقای جنوبی، روز ملی مهندسی در سال ۱۹۹۸ به مناسبت سالگرد تأسیس انجمن مهندسین آفریقای جنوبی (SAEC) تأسیس شد. این روز، فرصتی برای تجلیل از مهندسان آفریقای جنوبی و تشویق آنها به استفاده از مهارت‌های خود برای حل چالش‌های پیشروی کشور است.

تعریف مهندسی (Engineering)

تعریف مهندسی (Engineering)

3. تعریف مهندسی (Engineering)

مهندسی یا Engineering علمی است که به طراحی، ساخت، و نگهداری ساختارها، ماشین‌ها، ابزارها، سیستم‌ها، و فرایندها می‌پردازد. این علم با استفاده از اصول ریاضی، فیزیک، و سایر علوم پایه، تلاش می‌کند تا مشکلات عملی را حل کند و بهبودهایی در زمینه‌های مختلف ایجاد کند.

1.3. تعریف مهندسی در هیئت مهندسان آمریکا

هیئت مهندسان آمریکا در جهت توسعه حرفه‌ای، مهندسی را این‌گونه تعریف کرده است:

“مهندسی یعنی کاربرد خلاقانه اصول علمی جهت طراحی یا توسعه ساختارها، ماشین‌ها، اسباب و یا روش‌های تولید و یا کلیه اموری که ترکیب این امور باشد و یا بناکردن و یا عمل‌کردن به همین طریق با اشراف کامل از طرح آن‌ها و یا پیش‌بینی رفتار آنها تحت شرایط عملی معین، به شکلی که همه آنها هدف کاربری مشخص داشته باشند و شرایط اقتصادی پروژه را در نظر بگیرند و امنیت زندگی و مالکیت را در نظر بگیرند.”

4. تاریخچه مهندسی چیست؟

مهندسی از قرون‌وسطی و در زمانی که انسان‌ها اختراع‌هایی مثل چرخ و قرقره را داشتند وجود دارد. هرکدام از این اختراع‌ها با تعریف مدرن از مهندسی مطابقت دارد و اصول مکانیکی اصلی برای ساخت اهداف و ابزار مفید را کشف کرد.

خود اصطلاح مهندسی نیز ریشه‌شناسی دارد که از کلمه مهندسی آمده و به سال ۱۳۰۰ میلادی بر می‌گردد که واژه مهندسی (کسی که بر روی موتور کار می‌کند) را به سازنده موتورها، مهندسی می‌گفتند.

در عصر باستان، فانوس دریایی اسکندریه، اهرام مصر، بناهای دوره هخامنشیان در ایران، باغ‌های معلق بابلی، قلعه اکروپیلوس و اقوام مایان، انیکا و امپراطوری از تک و دیوار عظیم چین، معبد بریهاد سوارتانجاوور و… از مهارت‌های مهندسین شهری و نظامی باستان هستند. مهندسین اولیه شهری را من هوتپ می‌نامیدند. در یونان باستان ماشین‌هایی را در حوزه شهری و نظامی ساختند.

مکانیزم آنتی کتیرا، اولین کامپیوتر ماشینی مشهور و اختراع مکانیکی هخامنشیان نمونه‌هایی از مهندسی اولیه شهری هستند. بعضی از اختراع‌ها هخامنشیان مثل مکانیزم آنتی کیتارا به دانش پیچیده‌ای از رندهای مختلفی نیاز داشت که دو اصل کلیدی در تئوری ماشینی است که به طراحی دنباله‌های دنده انقلاب صنعتی کمک کرد و امروزه در زمینه‌های گسترده‌ای مثل رباتیک و مهندسی اتومبیل از آن استفاده می‌شود.

ارتش‌های چین، یونان و رم ماشین‌های پیچیده نظامی و اختراعاتی را در قرن چهارم قبل از میلاد، مثل تریوم، بالستا و کاتاپوست ساختند.

در عصر رنسانس، ویلیام گیلبرت اولین مهندس الکتریسیته بود و اصطلاح الکتریسیته را اختراع کرد. اولین موتور بخار در سال ۱۶۹۸ و توسط توماس ساوری مهندس مکانیک ساخته شد. ساخت این وسیله باعث انقلاب صنعتی در چند دهه و باعث آغاز تولید حجیم شد.

با ظهور مهندسی به‌عنوان یک حرفه در دهه ۱۸ میلادی این اصطلاح در زمینه‌هایی به کار می‌رفت که در حوزه ریاضیات و علوم مورداستفاده قرار می‌گرفت؛ بنابراین علاوه بر مهندسی نظامی و شهری، هنرهای مکانیکی نیز در مهندسی ادغام شد.

در عصر مدرنیته، مراحل اولیه مهندسی الکتریسیته شامل آزمایش‌های ولتا در دهه ۱۸۰۰، آزمایش‌های مایکل فارادی جورج اوهم و دیگران و اختراع موتور الکتریسیته در سال ۱۸۷۲ است. جیمز مکس ول و هنریچ هرتز در اواخر قرن ۱۹ رشته الکترونیک را ایجاد می‌کنند.

اختراع لوله بخار و ترانزیستور به توسعه الکترونیک کمک کرد و مهندسین الکترونیک و الکتریسیته همکاران خود را در حال افزایش می‌بینند.

اختراع توماس ساوری و یک مهندس اسکاتلندی به نام جیمز وات باعث ایجاد مهندسی مکانیک مدرن شد.

ساخت ماشین‌های اختصاصی و ابزار نگهداری آنها در طی انقلاب صنعتی باعث رشد سریع مهندسی مکانیکی در بریتانیا و دیگر کشورها می‌شود.

جان اسمیتون مهندس شهری بود و به‌عنوان پدر مهندسی عمران شناخته می‌شد. او یک مهندس عمران انگلیسی بود و مسئول طراحی پل‌ها، کانال‌ها و قنات‌ها بود و یک مهندس مکانیک و فیزیک‌دان برجسته بود.

اسمیتون سومین فانوس سنگی را طراحی کرد که پیش‌گام استفاده از آهک هیدرولیکی بود. این فانوس دریایی تا سال ۱۸۷۷ مورداستفاده قرار گرفته و مجدداًَ در پلی مانت هو ساخته شد که به‌عنوان برج اسمیتون شناخته شد. او در تاریخ و کشف و ساخت سیمان مدرن حائز اهمیت است؛ زیرا او نیازهای ترکیبی برای «هیدروالکتریکی» بودن سیمان را می‌شناخت و در نهایت منجر به اختراع سیمان پورتلند می‌شود.

مهندسی شیمی مثل مهندسی مکانیک در قرن ۱۹ و در طی انقلاب صنعتی شکل گرفت. سازنده مقیاس صنعتی تقاضای مواد و فرایندهای جدیدی را تا سال ۱۸۸۰ برای تولید در مقیاس زیاد مواد شیمیایی دارد که درون یک صنعت جدید ساخته و برای ساخت مقیاس زیاد مواد شیمیایی در دستگاه‌های صنعتی به کار می‌رود. نقش مهندسی شیمی طراحی دستگاه‌ها و فرایندهای شیمیایی است.

مهندسی هوافضا درمورد طراحی سفینه است درحالی‌که مهندسی هوافضا یک اصطلاح پیچیده‌تر است که شامل طراحی فضا می‌شود و منشأَ آن به پیش‌گامان هوایی در آغاز قرن ۲۰ برمی‌گردد، اگرچه کار سرجوج کایلی نیز از اواخر دهه قرن ۱۸ است، دانش اولیه مهندسی با مفاهیم و مهارت‌هایی از شاخه‌های مهندسی همراه است. برادران رایت یک دهه پس از پروازهای موفق، مهندسی هوافضا را از طریق سفینه نظامی مورداستفاده در جنگ جهانی دوم ایجاد کردند.

در سال ۱۹۹۰ و با ایجاد تکنولوژی کامپیوتری، اولین موتور تحقیقی توسط مهندس کامپیوتر به نام ادلان امتاگ ساخته شد.

مهندس کیست و مهندسی چیست؟

مهندس کیست و مهندسی چیست؟

5. مهندس کیست و مهندسی چیست؟

مهندس کسی است که با استفاده از دانش علمی، خلاقیت و مهارت‌های خود به حل مسائل فنی و پیچیده می‌پردازد. مهندسان با تسلط بر علوم ریاضی، فیزیک و مبانی مهندسی، به تحلیل و بررسی مشکلات می‌پردازند و با نوآوری و ابتکار، راه‌حل‌های کارآمد و مقرون‌به‌صرفه ارائه می‌دهند.

مهندسی علم و هنر به‌کارگیری دانش علمی برای حل مشکلات و خلق راه‌حل‌های نوآورانه است. مهندسان با تلفیق دانش، خلاقیت و مهارت‌های خود، دست به خلق شاهکارهای مهندسی می‌زنند و به رفاه و آسایش بشر کمک می‌کنند.

1.5. وظایف یک مهندس چیست؟

وظایف یک مهندس به‌طورکلی به شرح زیر است:

۱- حل مسئله: مهندسان با استفاده از دانش علمی، خلاقیت و مهارت‌های خود به حل مسائل فنی و پیچیده می‌پردازند. آنها با شناسایی و تحلیل مشکلات، راه‌حل‌های کارآمد و مقرون‌به‌صرفه ارائه می‌دهند.

۲- طراحی: مهندسان از دانش و مهارت‌های خود برای طراحی و ساخت سازه‌ها، ماشین‌ها، سیستم‌ها و فرایندهای مختلف استفاده می‌کنند. آنها با درنظرگرفتن الزامات فنی، اقتصادی و ایمنی، طرح‌هایی را ارائه می‌دهند که قابل‌اجرا و کارآمد باشند.

۳- تحلیل: مهندسان با استفاده از روش‌های علمی و ابزارهای مختلف، داده‌ها را جمع‌آوری و تحلیل می‌کنند. آنها از نتایج تحلیل خود برای حل مشکلات، بهینه‌سازی فرایندها و پیش‌بینی عملکرد سیستم‌ها استفاده می‌کنند.

۴- تحقیق و توسعه: مهندسان در زمینه‌های مختلف علمی و فنی تحقیق و مطالعه می‌کنند و به دنبال توسعه روش‌ها، مواد و فناوری‌های جدید هستند. آنها با نوآوری و خلاقیت خود، به پیشرفت علم و فناوری کمک می‌کنند.

۵- مدیریت: مهندسان می‌توانند در سطوح مختلف مدیریتی در پروژه‌های مختلف کار کنند. آنها از مهارت‌های خود برای برنامه‌ریزی، سازماندهی، هدایت و کنترل پروژه‌ها استفاده می‌کنند.

۶- آموزش: مهندسان می‌توانند دانش و تجربیات خود را به دیگران آموزش دهند. آنها در دانشگاه‌ها، مراکز آموزشی و یا در محل کار به تدریس و آموزش دروس مهندسی می‌پردازند.

۷- مشاوره: مهندسان می‌توانند به‌عنوان مشاور به شرکت‌ها، سازمان‌ها و یا افراد مختلف خدمات ارائه دهند. آنها با ارائه نظرات تخصصی خود به حل مشکلات و ارتقای کارایی سازمان‌ها کمک می‌کنند.

۸- کارآفرینی: مهندسان می‌توانند با استفاده از خلاقیت و نوآوری خود، ایده‌های جدید را به مرحله اجرا درآورند و کسب‌وکار خود را راه‌اندازی کنند. آنها با کارآفرینی خود به ایجاد شغل و ثروت می‌پردازند.

2.5. وظایف خاص مهندسان در هر رشته

علاوه بر وظایف کلی که در بالا ذکر شد، مهندسان در هر رشته وظایف خاص خود را نیز دارند. به‌عنوان‌مثال، وظایف یک مهندس عمران با وظایف یک مهندس کامپیوتر متفاوت است.

در اینجا چند نمونه از وظایف خاص مهندسان در برخی از رشته‌ها آورده شده است:

 • مهندس عمران: طراحی و ساخت سازه‌های مختلف مانند پل‌ها، ساختمان‌ها، سدها، تونل‌ها و جاده‌ها
 • مهندس مکانیک: طراحی، ساخت و تحلیل سیستم‌های مکانیکی مانند موتورها، ماشین‌ها، ابزارآلات و ربات‌ها
 • مهندس برق: تولید، انتقال و توزیع انرژی الکتریکی و همچنین طراحی و ساخت تجهیزات الکتریکی و الکترونیکی
 • مهندس کامپیوتر: طراحی، ساخت و برنامه‌نویسی سیستم‌های کامپیوتری و نرم‌افزارها
 • مهندس شیمی: مطالعه و کاربرد علم شیمی در فرایندهای مختلف صنعتی مانند تولید مواد شیمیایی، داروها و فراوری مواد غذایی
 • مهندس صنایع: مطالعه و بهینه‌سازی فرایندها و سیستم‌ها در جهت افزایش کارایی و بهره‌وری
 • مهندس هوافضا: طراحی، ساخت و آزمایش هواپیما، فضاپیما و موشک
 • مهندس نفت: اکتشاف، استخراج و فراوری نفت و گاز طبیعی
 • مهندس معدن: استخراج و فراوری مواد معدنی از دل زمین
 • مهندس کشاورزی: مطالعه و به‌کارگیری علم و فناوری در جهت افزایش تولید و کیفیت محصولات کشاورزی
 • مهندسی پزشکی: طراحی و ساخت تجهیزات پزشکی و توسعه روش‌های درمانی جدید

3.5. نقش مهندسی در زندگی روزمره

مهندسی در تمام جنبه‌های زندگی ما نقش دارد. از ساخت خانه‌هایی که در آنها زندگی می‌کنیم تا وسیله‌ای که با آن کار می‌کنیم، ردپای مهندسی به‌وضوح قابل‌مشاهده است.

در اینجا چند نمونه از نقش مهندسی در زندگی روزمره آورده شده است:

– ساخت‌وساز: مهندسان عمران، معماران و سازندگان، با طراحی و ساخت ساختمان‌ها، پل‌ها، جاده‌ها و سایر سازه‌ها، زیرساخت‌های ضروری برای زندگی ما را فراهم می‌کنند.

– حمل‌ونقل: مهندسان مکانیک، برق و هوافضا، با طراحی و ساخت وسایل نقلیه مانند اتومبیل، هواپیما و قطار، امکان جابه‌جایی آسان و سریع را برای ما فراهم می‌کنند.

– ارتباطات: مهندسان برق و کامپیوتر، با طراحی و ساخت سیستم‌های مخابراتی و شبکه‌های کامپیوتری، امکان برقراری ارتباط با یکدیگر را در سراسر جهان فراهم می‌کنند.

– تولید: مهندسان صنایع و شیمی، با طراحی و بهینه‌سازی فرایندهای تولید، امکان تولید انبوه کالاها باکیفیت بالا و قیمت مناسب را فراهم می‌کنند.

– سلامت: مهندسان پزشکی و زیست‌شناسی، با طراحی و ساخت تجهیزات پزشکی و توسعه داروها، به ارتقای سطح سلامت و افزایش طول عمر انسان‌ها کمک می‌کنند.

– محیط‌زیست: مهندسان محیط‌زیست، با مطالعه و ارائه راهکار برای حل مسائل زیست‌محیطی مانند آلودگی هوا و آب، به حفظ کره زمین برای نسل‌های آینده کمک می‌کنند.

چرا مهندسی بخوانیم؟

چرا مهندسی بخوانیم؟

6. چرا مهندسی بخوانیم؟

مهندسی، دنیایی پر از چالش و هیجان است. مهندسان به طور مداوم با مسائل جدیدی روبرو می‌شوند و باید با خلاقیت و نوآوری خود، راه‌حل‌های کارآمدی برای آنها ارائه دهند. حل مسئله، یکی از جذاب‌ترین و لذت‌بخش‌ترین جنبه‌های مهندسی است.

رشته‌های مهندسی، از جمله مشاغلی هستند که تقاضای بالایی در بازار کار دارند. فارغ‌التحصیلان رشته‌های مهندسی، باتوجه‌به مهارت‌ها و دانش تخصصی خود، می‌توانند در صنایع مختلف مشغول به کار شوند و از حقوق و مزایای مناسب بهره‌مند شوند.

مهندسی، فرصتی برای خدمت به جامعه و ارتقای سطح زندگی بشر است. مهندسان با خلق راه‌حل‌های نوآورانه برای مشکلات، به بهبود زیرساخت‌ها، تأمین نیازهای جامعه و ارتقای کیفیت زندگی انسان‌ها کمک می‌کنند.

1.6. چگونه مهندس شویم؟

مسیر تبدیل‌شدن به یک مهندس، سفری پرماجرا و پرمشغله است که نیازمند تلاش، پشتکار و برنامه‌ریزی دقیق است. در این ادامه، گام‌های کلی این مسیر را از دوران دبیرستان تا رسیدن به دروازه‌های مهندسی به شما شرح خواهیم داد.

۱- دوران دبیرستان:

– انتخاب رشته تحصیلی مناسب: اولین قدم در مسیر مهندسی، انتخاب رشته تحصیلی مناسب در دوران دبیرستان است. دانش‌آموزان علاقه‌مند به مهندسی باید در دوره دبیرستان رشته ریاضی و فیزیک را انتخاب کنند.

– درس‌خواندن و کسب نمرات بالا: دروس ریاضی، فیزیک و علوم پایه در دوران دبیرستان برای قبولی در رشته مهندسی بسیار مهم هستند.

– شرکت در المپیادها و مسابقات علمی: شرکت در المپیادها و مسابقات علمی مانند المپیادهای ریاضی، فیزیک و کامپیوتر، می‌تواند به شما در تقویت مهارت‌های حل مسئله و ارتقای رزومه تحصیلی‌تان کمک کند.

– یادگیری زبان انگلیسی: زبان انگلیسی‌زبان علم و فناوری است و تسلط بر این زبان برای مطالعه منابع علمی و مقالات تخصصی مهندسی ضروری است.

– انجام فعالیت‌های فوق‌برنامه: شرکت در فعالیت‌های فوق‌برنامه مانند انجمن‌های علمی، پروژه‌های علمی و کارآموزی در شرکت‌های مهندسی، می‌تواند به شما در کسب تجربه و آشنایی بیشتر با دنیای کار مهندسی کمک کند.

۲- کنکور سراسری:

– انتخاب رشته مهندسی: پس از گذراندن دوره دبیرستان، باید در کنکور سراسری شرکت کرده و در یکی از رشته‌های مهندسی دانشگاه‌های معتبر قبول شوید.

– انتخاب گرایش موردعلاقه: در برخی از رشته‌های مهندسی مانند مهندسی برق، کامپیوتر و مکانیک، گرایش‌های مختلفی وجود دارد.

– تحقیق و بررسی در مورد دانشگاه‌ها و گرایش‌های مختلف: قبل از انتخاب نهایی رشته و دانشگاه، به طور کامل در مورد دانشگاه‌ها، گرایش‌های مختلف و بازار کار هر کدام تحقیق و بررسی کنید.

۳- دوران دانشگاه:

– درس‌خواندن و مطالعه عمیق: قبولی در کنکور و ورود به دانشگاه، فقط آغاز راه است. در دوران دانشگاه باید با جدیت و پشتکار درس بخوانید و مبانی علمی و تئوری رشته مهندسی خود را به طور کامل فرابگیرید.

– انجام کارهای عملی و آزمایشگاهی: در کنار دروس تئوری، به انجام کارهای عملی و آزمایشگاهی نیز اهتمام ورزید.

– استفاده از امکانات دانشگاه: از امکانات آزمایشگاهی، کتابخانه‌ای و پژوهشی دانشگاه به طور کامل استفاده کنید.

– شرکت در سمینارها و کارگاه‌های آموزشی: در سمینارها و کارگاه‌های آموزشی مرتبط با رشته خود شرکت کنید تادانش و مهارت‌های خود را به‌روز نگه دارید.

– انجام پروژه‌های تحقیقاتی: انجام پروژه‌های تحقیقاتی در دوران دانشگاه می‌تواند به شما در تقویت مهارت‌های حل مسئله، کارگروهی و تحقیق علمی کمک کند.

– یادگیری نرم‌افزارهای تخصصی: بسته به رشته تحصیلی خود، نرم‌افزارهای تخصصی موردنیاز را یاد بگیرید.

– ارتباط با اساتید و دانشجویان: با اساتید و دانشجویان رشته خود ارتباط صمیمی برقرار کنید و از تجربیات آنها استفاده کنید.

– آماده‌شدن برای آزمون‌های کارشناسی‌ارشد و دکتری (اختیاری): اگر قصد دارید در مقاطع بالاتر تحصیلی نیز ادامه تحصیل دهید، باید از دوران کارشناسی برای شرکت در آزمون‌های کارشناسی‌ارشد و دکتری آماده شوید.

۴- ورود به بازار کار:

– انجام کارآموزی: در دوران دانشگاه یا پس از فارغ‌التحصیلی، سعی کنید در شرکت‌های مهندسی مرتبط با رشته خود کارآموزی کنید.

– کسب تجربه عملی: کارآموزی به شما کمک می‌کند تا با محیط کار واقعی آشنا شده و تجربه عملی کسب کنید.

– جستجوی کار: پس از فارغ‌التحصیلی، با استفاده از رزومه تحصیلی، تجربیات کارآموزی و مهارت‌های خود به دنبال کار در شرکت‌های مهندسی بگردید.

– استفاده از شبکه‌های ارتباطی: از شبکه‌های ارتباطی خود مانند هم‌کلاسی‌ها، اساتید و دوستان برای پیداکردن کار استفاده کنید.

– ارتباط با شرکت‌های مهندسی: با شرکت‌های مهندسی مرتبط با رشته خود تماس بگیرید و رزومه خود را برای آنها ارسال کنید.

۵- عضویت در انجمن‌های مهندسی:

– پس از ورود به بازار کار، می‌توانید در انجمن‌های مهندسی مرتبط با رشته خود عضو شوید.

– عضویت در این انجمن‌ها، فرصت‌های مناسبی برای تبادل نظر با سایر مهندسان، شرکت در کنفرانس‌ها و سمینارها و ارتقای دانش و مهارت‌های حرفه‌ای را فراهم می‌کند.

7. مهندسی در ایران

مهندسی یکی از حوزه‌های پربازده و مهم در ایران است. دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزشی بسیاری در ایران وجود دارند که در زمینه تحصیل در رشته مهندسی فعالیت می‌کنند و دانشجویان زیادی هم در این رشته در حال تحصیل هستند.

در ایران، رشته‌های مختلف مهندسی شامل مهندسی برق، مهندسی مکانیک، مهندسی عمران، مهندسی صنایع، مهندسی نرم‌افزار و … وجود دارد. همچنین در سطح صنعت نیز شرکت‌های بزرگی در زمینه‌های مختلف مهندسی، از جمله خودروسازی، صنایع پتروشیمی، صنعت فولاد و … در ایران فعالیت دارند.

بااین‌حال، چالش‌هایی مانند کمبود منابع و تجهیزات و همچنین مشکلاتی مانند نبود تحریم‌های غربی در زمینه صادرات و واردات، به‌عنوان چالش‌های اصلی برای توسعه صنعت مهندسی در ایران مطرح هستند.

شاخه‌های اصلی مهندسی چیست؟

شاخه‌های اصلی مهندسی چیست؟

8. شاخه‌های اصلی مهندسی چیست؟

مهندسی یک اصل گسترده است که اغلب به رشته‌های فرعی مختلفی شکسته می‌شود. این اصول درمورد بخش‌های متفاوت کار مهندسی است، اگرچه در ابتدا در یک‌رشته خاص آموزش می‌بیند، اما مهندس از طریق حرفه مهندسی در چندین بخش کار می‌کند.

1.8. مهندسی شیمی

مهندسی شیمی (Chemical Engineering)، به‌عنوان یک‌رشته مهندسی، از زیست‌شناسی و اصول مهندسی برای طراحی، بهینه‌سازی و اجرای فرایندهای شیمیایی در مقیاس صنعتی استفاده می‌کند. هدف اصلی مهندسی شیمی، تبدیل مواد خام به محصولات کاربردی و مفید است.

مهندسان شیمی در طول فرایندهای شیمیایی مانند اصلاح پتروشیمی، زیرساخت، مخمر و تولید بیوملکولی، با استفاده از اصول شیمیایی، فیزیکی و ریاضی، فرایندها و واکنش‌های شیمیایی را طراحی، مدیریت و بهبود می‌بخشند. آن‌ها به مسائلی مانند طراحی و بهره‌برداری از واحدهای تولید، بهینه‌سازی فرایندها، مدیریت کیفیت، کنترل فرایندها و محیط‌زیست در صنایع شیمیایی می‌پردازند.

مهم‌ترین زمینه‌های کاری مهندسان شیمی شامل صنایع نفت و گاز، پتروشیمی، داروسازی، مواد شیمیایی، فراوری غذا، صنایع آب و فاضلاب، انرژی، تولید بیوملکول‌ها و صنایع نانو است. آن‌ها در این حوزه‌ها به طراحی و بهبود فرایندها، ایمنی و بهره‌وری، کاهش آلودگی محیط‌زیست و ایجاد محصولات نوآورانه می‌پردازند.

مهندسی شیمی رشته‌ای بسیار چندرشته‌ای است و ترکیبی از علوم پایه شیمی، زیست‌شناسی و اصول مهندسی است که به‌واسطه آن مهندسان شیمی در بسیاری از صنایع و بخش‌های علمی – تحقیقاتی مورداستفاده قرار می‌گیرند.

2.8. مهندسی عمران

مهندسی عمران (Civil Engineering) یکی از شاخه‌های مهم مهندسی است که به طراحی، ساخت و نگهداری زیرساخت‌ها و ساختمان‌ها می‌پردازد. این رشته مهندسی به‌منظور ایجاد زیرساخت‌های عمومی و اختصاصی برای ارائه خدمات به جامعه و بهبود کیفیت زندگی انسان‌ها توسعه‌یافته است.

مهندسان عمران عموماً در طول فرایند طراحی و ساخت از اصول و مفاهیم مهندسی، فیزیک، ریاضی و مواد بهره می‌برند. آن‌ها با استفاده از تجربیات و دانش فنی خود، به بررسی و تحلیل سازه‌ها، زمین‌شناسی، هیدرولوژی، هیدرولیک، مواد ساختمانی، زلزله‌شناسی و سایر عوامل مرتبط با ساخت‌وساز می‌پردازند.

به‌عنوان‌مثال، مهندسان عمران در طراحی و ساخت جاده‌ها و راه‌آهن‌ها به بهینه‌سازی مسیرها، تحمل وزن و ترافیک، ایمنی و زیبایی آن‌ها توجه می‌کنند. در طراحی و ساخت سدها و تأسیسات آبیاری، به مدیریت منابع آب، کنترل سیلاب و تأمین آب برای مصارف مختلف توجه دارند. در طراحی و ساخت ساختمان‌ها، به ایمنی، استحکام سازه و مقاومت در برابر زلزله و سایر بارهای محیطی توجه می‌کنند.

مهندسان عمران با استفاده از نرم‌افزارهای مهندسی و ابزارهای پیشرفته مانند نرم‌افزارهای طراحی سازه و شبیه‌سازی، مدل‌سازی سه‌بعدی و تجزیه‌وتحلیل عددی، به بهبود کارایی و کیفیت پروژه‌ها می‌پردازند.

مهندسی عمران رشته‌ای چندرشته‌ای است و شامل زیرشاخه‌های مختلفی مانند مهندسی ترافیک، مهندسی آب، مهندسی سازه، مهندسی زلزله و غیره است. همچنین، مهندسان عمران می‌توانند در بخش‌های مختلفی از جامعه مانند صنعت ساختمان، حمل‌ونقل، سازمان‌های دولتی و خصوصی، مشاوران مهندسی و دانشگاه‌ها فعالیت کند نمی‌توان ساختمان‌های هواپیماها را در زمینه فعالیت مهندسی عمران قرارداد. برای ساختمان‌های هواپیماها عموماً از رشته مهندسی هوافضا (Aerospace Engineering) استفاده می‌شود. مهندسی عمران بیشتر در زمینه زیرساخت‌ها و ساختمان‌های عمومی مانند جاده‌ها، راه‌آهن‌ها، پل‌ها، سدها و ساختمان‌های عمومی دیگر فعالیت می‌کند.

3.8. مهندسی برق

مهندسی برق (Electrical Engineering) یکی از شاخه‌های مهندسی است که به طراحی، تحلیل و بهره‌برداری از سیستم‌ها و دستگاه‌های الکتریکی و الکترونیکی می‌پردازد. مهندسان برق به طراحی و بررسی سیستم‌های الکترومغناطیسی، الکترونیکی، قدرت، کنترل و ارتباطات می‌پردازند.

مهندسان برق در طول فرایند طراحی و توسعه، از مفاهیم و اصول فیزیک الکتریسیته و مغناطیس، نظریه‌مدارها، الکترونیک، کنترل، سیستم‌های قدرت و سایر علوم مرتبط استفاده می‌کنند. آن‌ها می‌توانند در زمینه‌های مختلفی مانند برق قدرت، الکترونیک، مخابرات، کنترل و ابزاردقیق، سیستم‌های مخابراتی، سیستم‌های کامپیوتری و سایر صنایع فعالیت کنند.

به‌عنوان‌مثال، مهندسان برق در زمینه برق قدرت مسئولیت طراحی، ساخت و نگهداری سیستم‌های تولید، انتقال و توزیع برق را دارند. آن‌ها به بهینه‌سازی و بهره‌برداری از شبکه‌های برق، توسعه منابع انرژی پاک، انجام محاسبات قدرت، مدیریت بار، ایمنی و حفاظت سیستم‌های قدرت می‌پردازند.

مهندسان برق در زمینه الکترونیک و مخابرات به طراحی و توسعه مدارهای الکترونیکی، سیستم‌های ارتباطات، سیستم‌های رادیویی، سیستم‌های مخابراتی و تجهیزات الکترونیکی مانند رایانه‌ها، تلفن‌ها، تلویزیون‌ها و سایر وسایل الکترونیکی می‌پردازند.

مهندسان برق در زمینه کنترل و ابزاردقیق به طراحی و توسعه سیستم‌های کنترلی و ابزاردقیق برای مانیتورینگ، کنترل و اندازه‌گیری فرایندها و سیستم‌ها می‌پردازند. آن‌ها می‌توانند در زمینه‌هایی مانند رباتیک، خودروهای هوشمند، سیستم‌های خودکار و سایر زمینه‌های مرتبط فعالیت کنند.

4.8. مهندسی مکانیک

مهندسی مکانیک (Mechanical Engineering) یکی از شاخه‌های مهندسی است که به طراحی، تحلیل، تولید و بهره‌برداری از سیستم‌ها و دستگاه‌های مکانیکی می‌پردازد. مهندسان مکانیک به طراحی و توسعه سیستم‌ها و دستگاه‌هایی مانند ماشین‌آلات، سیستم‌های تولید، سیستم‌های حرارتی و سیستم‌های انتقال قدرت می‌پردازند.

مهندسی مکانیک شامل مباحثی نظیر مکانیک جامدات، مکانیک سیالات، حرارت و انتقال حرارت، دینامیک، کنترل، مواد، طراحی ماشین و سیستم‌ها، مکانیک انرژی و سایر مباحث مرتبط است. مهندسان مکانیک می‌توانند در زمینه‌های مختلفی مانند خودروسازی، هوافضا، صنایع نفت و گاز، صنعت فولاد، انرژی، حمل‌ونقل، ماشین‌آلات، طراحی صنعتی و سایر صنایع فعالیت کنند.

5.8. مهندسی کشاورزی

مهندسی کشاورزی به تلفیق علوم مهندسی با علوم کشاورزی می‌پردازد و در طراحی، توسعه و مدیریت سیستم‌ها و فرایندهای مرتبط با کشاورزی و منابع طبیعی وارد می‌شود.

مهندسان کشاورزی از مباحث و مهارت‌های مختلفی استفاده می‌کنند تا بهبود عملکرد و بهره‌وری در صنعت کشاورزی و مدیریت منابع طبیعی را دستیابی کنند.

برخی از زیرشاخه‌های مهم مهندسی کشاورزی عبارت‌اند از:

 • ماشین‌آلات کشاورزی: استفاده از مفاهیم مهندسی مکانیک، مهندسی کنترل و الکترونیک در طراحی، توسعه و بهینه‌سازی ماشین‌آلات کشاورزی مانند تراکتورها، برداشتگرها، ادوات کشاورزی و سیستم‌های اتوماسیون کشاورزی.
 • آبیاری و زهکشی: آبیاری مصنوعی و مدیریت منابع آب در کشاورزی، شامل طراحی و ساخت سیستم‌های آبیاری، مدیریت منابع آبی، بهینه‌سازی مصرف آب و کنترل زهکشی در مناطق کشاورزی.
 • طراحی و مدیریت سیستم‌های گلخانه‌ای: استفاده از مهندسی مکانیک، مهندسی حرارتی و مهندسی کنترل در طراحی و ساخت سیستم‌های گلخانه‌ای برای تولید محصولات گلخانه‌ای در شرایط کنترل شده.
 • مدیریت منابع طبیعی: استفاده از مفاهیم مهندسی به‌منظور مدیریت بهینه منابع طبیعی مانند خاک، آب‌وهوا در کشاورزی. این شاخه شامل موضوعاتی مانند کشاورزی پایدار، بهینه‌سازی مصرف منابع طبیعی و حفظ تنوع زیستی است.
 • فرایندهای بیوسیستم: استفاده از مهندسی برای تحلیل و بهبود فرایندهای زیستی در کشاورزی، مانند تولید محصولات گیاهی، پرورش دام و طیور و فراوری محصولات کشاورزی.

همچنین، دروس اصول علوم کشاورزی مانند گیاه‌شناسی، زراعت، اصول پرورش دام و طیور و ژنتیک گیاهی و حیوانی نیز بخشی از برنامه‌های درس‌ها در برنامه‌های تحصیلی مهندسی کشاورزی وجود دارند تا دانشجویان را درک و فهم عملکرد سیستم‌های زندگی و رشد گیاهان و دام‌ها و نیز اصول زراعت و پرورش آنها بهبود دهند. دروس علوم پایه مانند ریاضیات، فیزیک، شیمی و بیوشیمی نیز به دانشجویان کمک می‌کنند تا اصول علمی و مبانی نظری مهندسی را درک کنند و در تحلیل و بهبود فرایندها و سیستم‌های کشاورزی استفاده کنند.

مهندسی کشاورزی به‌عنوان یک ترکیب از علوم کشاورزی و علوم مهندسی، این امکان را فراهم می‌کند تا مهندسان کشاورزی در طول کار خود از دانش و مهارت‌های مهندسی و علمی استفاده کنند و با استفاده از تکنولوژی و روش‌های مهندسی، به بهبود و بهره‌وری بیشتر در صنعت کشاورزی و مدیریت منابع طبیعی بپردازند.

6.8. مهندسی صنایع

مهندسی صنایع (Industrial Engineering) از شاخه‌های مهندسی است که می‌کوشد با تلفیق دانش مهندسی، مدیریت، طراحی و اقتصاد کارایی سامانه‌های تولیدی، فرایندها و سازمان‌ها را بهبود دهد. مهندسی صنایع به‌طورکلی اثربخشی، کارایی، تطبیق‌پذیری، پاسخ گویی، کیفیت و بهبود مستمر کالاها، خدمات و سودآوری را مدنظر قرار می‌دهد. پیشینه کاربردی مهندسی صنایع به نخستین سال‌های انقلاب صنعتی باز می‌گردد، ولی از نظر آکادمیک و علمی، مهندسی صنایع نخستین‌بار توسط فردریک تیلور به کار برده شد.

در مهندسی صنایع، تمرکز بر بهینه‌سازی سیستم‌ها، فرایندها و منابع برای دستیابی به بهبود کارایی و اثربخشی است. این رشته تلاش می‌کند تا با استفاده از اصول مهندسی و مدیریت، بازدهی بیشتری را در سازمان‌ها و صنایع فراهم کند. برخی از موضوعات کلیدی مهندسی صنایع عبارت‌اند از:

طراحی و بهبود فرایندها: مهندسی صنایع به بهبود فرایندهای تولیدی و عملیاتی در سازمان‌ها می‌پردازد. این شامل شناسایی نقاط ضعف، بهینه‌سازی جریان کار، کاهش زمان‌ها و هزینه‌ها، افزایش کیفیت و بهبود انتقال اطلاعات است.

مدیریت زنجیره تأمین: مهندسی صنایع به بهینه‌سازی فرایندهای تأمین، مدیریت انبارها، برنامه‌ریزی تولید و توزیع محصولات می‌پردازد. هدف این گرایش، بهبود کارایی و کاهش هزینه‌ها در زنجیره تأمین و افزایش رضایت مشتریان است.

مهندسی انسانی: مهندسی صنایع به بهبود کارایی و عملکرد انسان‌ها در سازمان‌ها می‌پردازد. این شامل طراحی سیستم‌های کاری مناسب، مدیریت دانش و انگیزش کارکنان است.

تحلیل و بهبود سیستم‌ها: مهندسی صنایع به تحلیل و بهبود سیستم‌های تولیدی، عملیاتی و سازمانی می‌پردازد. این شامل استفاده از روش‌ها و فنون مدل‌سازی، تحلیل پویا، بهینه‌سازی، شبیه‌سازی و کنترل است.

مدیریت کیفیت: مهندسی صنایع به مدیریت کیفیت محصولات و خدمات در سازمان‌ها می‌پردازد. این شامل استفاده از اصول مدیریت کیفیت جامع، کنترل استاتیک و دینامیک، اندازه‌گیری و بهبود فرایندهای کیفیت است.

بهینه‌سازی تصمیم‌گیری: مهندسی صنایع به بهینه‌سازی فرایندهای تصمیم‌گیری در سازمان‌ها می‌پردازد. این شامل استفاده از تکنیک‌های بهینه‌سازی مانند برنامه‌ریزی خطی و غیرخطی، مدل‌سازی ریاضی و تحلیل حساسیت اینجا شرحی از مهندسی صنایع و زمینه‌های مختلف آن ارائه شد. اگر سؤال خاصی درباره مهندسی صنایع یا موضوعات مشخصی دارید، من در خدمت شما هستم.

9. کار مهندس چیست؟

مهندسی یک حرفه گسترده است که در آن اصول علمی و روش‌های فنی برای طراحی، ساخت، نگهداری و بهبود سیستم‌ها و سازه‌ها به کار می‌رود. مهندسان مسئولیت طراحی و ایجاد راهکارهای فنی برای مشکلات و نیازهای مختلف را بر عهده دارند. آن‌ها از دانش و مهارت‌های خود در زمینه‌های مختلفی مانند مهندسی مکانیکی، مهندسی برق، مهندسی عمران، مهندسی نرم‌افزار، مهندسی شیمی و غیره استفاده می‌کنند.

وظایف یک مهندس ممکن است شامل موارد زیر باشد:

۱. طراحی: مهندسان در زمینه‌های مختلف طراحی انجام می‌دهند. آن‌ها با استفاده از ابزارها و نرم‌افزارهای مهندسی، سیستم‌ها، سازه‌ها، ماشین‌آلات و قطعات را طراحی می‌کنند.

۲. ساخت: مهندسان مسئولیت اجرای پروژه‌ها و ساخت و تولید محصولات را بر عهده دارند. آن‌ها همکاری با تیم‌های تولیدی و مدیریتی را برای اجرای صحیح و به‌موقع پروژه دارند.

۳. نگهداری و تعمیر: مهندسان نقش مهمی در نگهداری و تعمیر سیستم‌ها و تجهیزات را دارند. آن‌ها مسئولیت بررسی و تشخیص خطاها، رفع اشکالات و حفظ عملکرد بهینه سیستم‌ها را بر عهده دارند.

۴. بهبود فرایندها: مهندسان تلاش می‌کنند تا فرایندها و سیستم‌ها را بهبود دهند. آن‌ها با تحلیل عملکرد فعلی، پیداکردن نقاط ضعف و ارائه راهکارهای بهبود، به بهبود بهره‌وری و کاهش هزینه‌ها کمک می‌کنند.

۵. مدیریت پروژه: مهندسان در برخی موارد به‌عنوان مدیران پروژه فعالیت می‌کنند. آن‌ها با برنامه‌ریزی، کنترل هزینه‌ها، مدیریت منابع و کارگروه‌ها، پروژه را به موفقیت سوق می‌دهند.

مهندسی حوزه گسترده‌ای است و مهندسان می‌توانند در بسیاری از صنایع و بخش‌های مختلف مانند فناوری اطلاعات، خودروزگارانه، خودروسازی، صنایع نفت و گاز، انرژی، ساختمان‌ها، محیط‌زیست و غیره فعالیت کنند. وظایف و نقش مهندسان بستگی به حوزهٔ کاری‌شان و نوع پروژه‌ها و وظایف مرتبط دارد.

معروف‌ترین مهندسان جهان

معروف‌ترین مهندسان جهان

10. معروف‌ترین مهندسان جهان

در دنیای مهندسی، تعداد زیادی مهندس برجسته و معروف وجود دارند. در زیر، به برخی از معروف‌ترین مهندسان جهان اشاره می‌کنم:

 1. آلبرت اینشتین (Albert Einstein): عالم فیزیک نظری آلمانی است که به‌خاطر نظریه نسبیت خود و فرمول معروف E=mc² شناخته می‌شود.
 2. نیکولا تسلا (Nikola Tesla): مهندس و مخترع صرب – آمریکایی است که در زمینه‌های برق و الکترونیک نوآوری‌های بزرگی داشته است، از جمله اختراع سیستم جریان متناوب.
 3. توماس الوا ادیسون (Thomas Alva Edison): مخترع و کارآفرین آمریکایی است که بنیان‌گذار شرکت General Electric است. او برخی از اختراعات مهم مانند چراغ الکتریکی و فیلم ۳۵ میلیمتری را به خود اختصاص داد.
 4. ویلبر و اورویل رایت (Wilbur and Orville Wright): برادران مهندس و مخترع آمریکایی که برای اختراع و طراحی اولین هواپیمای قابل پرواز توسط انسان نقش بسزایی داشتند.
 5. ویلیام شاکلی (William Shockley): مهندس و فیزیک‌دان آمریکایی است که به‌عنوان یکی از پدران ترانزیستور به شمار می‌آید و در توسعه فناوری نیمه‌رساناها نقش مهمی داشت.
 6. هنری فورد (Henry Ford): مهندس و کارآفرین آمریکایی که بنیان‌گذار شرکت Ford Motor Company است. او در توسعه صنعت خودروسازی و ایجاد خودروهای جمعیتی و اقتصادی نقش بسزایی داشت.
 7. والتر روپل (Walter Röhrl): مهندس و مخترع آلمانی که بنیان‌گذار شرکت BMW است. او در توسعه و طراحی خودروهای ماشین سبک و لوکس نقش بسزایی داشت.
 8. جان فلچر (John von Neumann): ریاضی‌دان و مهندس معروف مجارستانی – آمریکایی است که در زمینه ریاضیات، فیزیک، و علوم کامپیوتر نوآوری‌های بزرگی داشته است، از جمله تأسیس روش‌های مدل‌سازی کامپیوتری.
 9. فرد هولت (Fred Holt): مهندس و کارآفرین آمریکایی که به‌عنوان بنیان‌گذار شرکت Caterpillar معروف است که در توسعه و تولید ماشین‌آلات سنگین و ماشین‌آلات ساختمانی نقش بزرگی داشت.
 10. فردریش نیتشه (Friedrich Nietzsche): فیلسوف و شاعر آلمانی است که در زمینه‌های فلسفه، اخلاق و ادبیات نظریات چارلز بابیج (Charles Babbage): مهندس و مخترع انگلیسی که به‌عنوان “پدر رایانه” شناخته می‌شود و در توسعه و طراحی ماشین تفاضلی و ماشین تحلیلی نقش بزرگی داشت.
 11. هینریش هرتز (Heinrich Hertz): فیزیک‌دان آلمانی است که به‌خاطر کشف و تأیید وجود امواج الکترومغناطیسی و رابطهٔ بین امواج رادیویی و نور شناخته می‌شود.
 12. ژان هنری فابر (Jean Henri Fabre): زیست‌شناس و ارتوپدیست فرانسوی که در زمینه رفتار حشرات و مطالعه حشرات نقش بزرگی داشت.
 13. مایکل فارادی (Michael Faraday): فیزیک‌دان و شیمی‌دان انگلیسی که به‌خاطر کشف اصول الکترومغناطیسی و الکتروشیمی مشهور است.
 14. جورج استفانوپولوس (George Stephenson): مهندس معروف انگلیسی که برای اختراع و توسعه اولین قطار بخاری عملیاتی در جهان، نقش بزرگی را ایفا کرد.
 15. ماری کوری (Marie Curie): فیزیک‌دان و شیمی‌دان لهستانی – فرانسوی که به‌خاطر کشف عناصر رادیواکتیو و برندهٔ دو جایزه نوبل در فیزیک و شیمی شناخته می‌شود.
 16. آلن تورینگ (Alan Turing): ریاضی‌دان، منطق‌دان، و کامپیوتر شناس بریتانیایی که در زمینه علوم کامپیوتر و هوش مصنوعی نقش بسزایی داشت و به‌عنوان “پدر علم کامپیوتر” شناخته می‌شود.
 17. استیون هاوکینگ (Stephen Hawking): فیزیک‌دان و کیهان‌شناس بریتانیایی که به‌خاطر تألیف کتاب “تاریخ زمان” و مطالعه تئوری‌های فیزیکی مربوط به سیاه‌چاله‌ها و جهان شناخته می‌شود.
 18. مارک زوکربرگ (Mark Zuckerberg): کارآفرین و مهندس نرم‌افزار آمریکایی که بنیان‌گذار و مدیرعامل شرکت Facebook است.
 19. جف بزوس (Jeff Bezos): کارآفرین و مهندس آمریکایی که بنیان‌گذار و مدیرعامل شرکت Amazon است و در زمینه تجارت الکترونیک و خدمات ابری نقش بزرگی داشت.

اشتراک‌گزاری در شبکه‌های اجتماعی

دیدگاه خود را بنویسید

هایپر فایل

آخرین مقالات:

 • چالش‌های طراحی معماری 

 • پزشکی یا مهندسی؟ کدام رشته‌های پزشکی اشباع شده اند؟

آخرین فایل‌های گنجینه فایل:

 • ضوابط کاربردی نظام فنی و اجرایی

 • فایل‌های کاربردی دفتر فنی

آخرین فایل‌های هایپر فایل:

 • جزوه تحلیل سازه

 • جزوه مهندسی ترابری